ПРИШТИНА ПРОВОЦИРА, ЖЕЛЕ ДА ПРОСПЕМО СВЕ ШТО СМО ГРАДИЛИ: Не смемо да наседнемо на провокације - али имамо црвену линију!
Премијерка је представила на чему ће се базирати њен говор на сутрашњој Генералној скупштини Уједињених нација
Премијерка Србије Ана Брнабић говориће сутра на заседању Генералне скупштине Уједињених нација. Она је најавила да ће се, осим ковида, који ће бити главна тема заседања, у свом обраћању осврнути на актуелну ситуацију на Косову и Метохији.
ХИСТЕРИЈА О МЛАДОЈ ПОСЛАНИЦИ ПРЕШЛА СВЕ ГРАНИЦЕ? Вучић прокоментарисао понашање Невене Ђурић из СНС
"ЈАСНО СМО ПОСТАВИЛИ ГРАНИЦЕ ДОКЛЕ ЋЕМО ТРПЕТИ АЛБАНЦЕ" Вучић забринут због пребијања Срба, али послао јасну поруку!
СУШТИНСКО ПИТАЊЕ ОПСТАНКА СРБИЈЕ - НАША ДРЖАВА ИМА ПЛАН: Стижу нове мере, рађање деце кључ напретка!
О тензијама на КиМ, председница Владе је говорила и на данашњем састанку с премијером Белгије Александром Декроом.
⁃ Први састанак био је с премијером Белгије Александером Декроом, знамо се јако дуго заједно смо у Светском економском форуму у групи младих лидера. Састанак је био срдачан, отворен и искрен, разговарали смо о ЕУ интеграцијама Србије, о томе шта смо урадили у области владавине права, као и да смо прва земља која је прихватила нову методологију приступања Европској унији Макрона, и да смо већ почели припреме за отварање два кластера - навела је Брнабић.
Од Белгије нисмо, каже, добили сагласност, па га је питала шта је то што треба да урадимо.
⁃ Дакле, разговарали смо о владавини права, медијским слободама, уставној реформи и велики део смо посветили ситуацији на Косову и Метохији, тензијама које се дешавају у овом тренутку. Имамо супротне ставове, Белгија је међу првима признала КиМ. Рекла сам да не можемо да се сагласимо, али да је важно да прате потезе Приштине, када ће бити Заједница српских општина и како Приштина поштује споразуме постогнуте под окриљем ЕУ, као што је Бриселски споразум и да ли тај споразум важи или не - истакла је Брнабић.
Питала је саговорника и да ли зна да је у овој години апсолутно највише напада на Србе, да је безбедносна ситуација никад гора и да и поред тога што уживају подршку већине чланица ЕУ и САД, Косово је и даље територија, једина од постконфликтних територија која има најмање лица која су се вратила - објаснила је премијерка.
Додаје да га је питала да ли зна да су организације цивилног друштва на Косову тражиле да једна жена буде измештена из Ђаковице и да више тамо не живи.
Разговарали су, додаје, и о порукама које шаље Аљбин Курти.
⁃ Са конгресменом САД Ериком Сволвелом разговарала сам у оквиру шире иницијативе коју је покренуо амбасадор Марко Ђурић, о томе да Имамо бољу комуникацију са америчком Демократском странком. Конгресмен Сволвел је заинтересован за све што се дешава у Србији. Заинтересован је за остваривање боље комуникацији Србије и САД, али и између нас и странке којој припада. Добро је позициониран и то је нас залог за будућност - каже Брнабић.
Она додаје да је било речи и о њеној првој званичној посети Вашингтону, али и о дешавањима на КиМ и колико је у нашем интересу да сарађујемо и будемо толерантни, као и колико привремене косовске институције користе то што САД-у и ЕУ фокус тренутно није на Западном Балкану.
⁃ Рекла сам да се ситуација из дана у дан усложњава, да Србија жели да буде флексибилна и толерантна, али да имамо црвене линије.
Премијерка је представила на чему ће се базирати њен говор на сутрашњој Генералној скупштини Уједињених нација.
- Главна тема биће борба против короне, али ја ћу искористити ту прилику да се осврнем на ситуацију на КиМ, важно је да свет чује и да упутимо поруку онима који ће бити заинтересовани да нас чују. Приштина жели да нас испровоцира да бисмо ми одговорили, али Србија је много урадила да дође до овога где је данас. Александар Вучић је 2014. године као премијер покренуо тешке мере фискалне консолидације, а ја сам 2017. покренула ствари које се тичу наше економије, улагања у иновације, знање. Ускоро отварамо највећи развојни центар америчког НЦР Мајкрософта и немачке и јапанске инвестиције, упркос корони. Не смемо да наседнемо на провокације, имамо много да изгубимо и шаљемо поруку свим партнерима да су мир и стабилност важни. Причаћу и о томе шта смо урадили у борби против короне, о подршци у заштитној опреми у региону, земљама Азије и Афтике, неким земљама Европске уније. Говорићу и о томе колико смо изградили отворенији систем и да је ово борба свих нас, свет никада није био у оваквој ситуацији - или смо сви безбедни или нико није безведан. Ово је место и формат где свет на најбољи начин може да одговори на овај и на све друге изазове - закључила је Ана Брнабић.