"НЕКАДА ЈЕ ЖИВЕЛО 40.000 СРБА, А НА ПОМЕНУ ИХ НЕМА НИ ДЕСЕТАК": Тужна слика са приштинског гробља на задушнице
Православно гробље у Приштини, највеће на Косову и Метохији, делом је очишћено, а делом зарасло у коров. Трагови вандализма, рушења и скрнављења споменика видљиви су и даље.
На православном гробљу у Приштини више је гробова него што има Срба који живе у овом граду, преосталих након сукоба 1999. године. Од око 40.000 Срба колико их је било, данас их је десетак у својим кућама и становима.
Они су данас, на задушнице обишли гробове својих ближњих и запалили им свеће. Осим њих на више стотина гробова није имао ко да запали свеће. Расељени Срби из Приштине годину и дуже не усуђују се да дођу.
ДАНАС СЕ ОБЕЛЕЖАВАЈУ ЗИМСКЕ ЗАДУШНИЦЕ: Дан за помен свим упокојенима, ОБАВЕЗНО упалите свећу - а ево шта се све носи на гробље
ИСПОД ГРБА ОВК ПРЕТЕ ВЕЛИКОМ АЛБАНИЈОМ: Приштина и Тирана сковали ПАКЛЕНИ ПЛАН - Срби у опасности?!
ВУЧИЋ ИЗ МИНХЕНА ПОРУЧИО: "Никада снажнији захтеви Европљана и САД за формирање ЗСО"
Свештеник Приштинске православне парохије Станиша Арсић апеловао је поново на све који имају своје сроднике сахрањене у Приштини да дођу макар на задушнице и обиђу њихове гробове, пише РТС.
- То нам је у аманет да све што имамо остало нам је од њих. И ако ми њих заборавимо, знајте да не чинимо исправну ствар. Ово је слика данашњег дана на приштинском гробљу. Заиста је жалосно да поред две породице које су изашле на гробље данас, никог другог нема овде - рекао свештеник.
Објаснио је да доласком на гробове својих предака одајемо им почаст, јер су оставили оно што имамо.
- И крсну славу и крсно име и све оно што смо стекли у жвоту, носимо педигре, чији смо и од кога потичемо - рекао је Арсић и додао да недолазак на гробље иде на руку онима којима не одговара да Срба има и у Приштини и широм Косова и Метохије.
- Они ликују над оваквим сликама које ми одавде шаљемо. Они једноставно виде да сваким даном ово све више постаје заборав. Жалосно је да град Приштина поред више од 40.000 становника (Срба) који су живели, данас овде немамо десетину који су дошли да обиђу гробове својих предака - указује свештеник Арсић.
Православно гробље у Приштини, највеће на Косову и Метохији, делом је очишћено, а делом зарасло у коров. Трагови вандализма, рушења и скрнављења споменика видљиви су и даље.
Срби су на задушнице обишли гробове својих ближњих и у другим срединама на Косову и Метохији, где је то било безбедно и могуће.