Против Тачија, Весељија и осталих вођа злочиначке тзв. ОВК досад говорило 96 сведока, а спрема се још 50! Застрашују их да не проговоре о језивим злочинима
У судници Специјализованог суда за ратне злочине на Косову и Метохији, у процесу против бивших лидера тзв. ослободилачке војске Косова Хашима Тачија, Јакупа Краснићија, Реџепа Сељимија и Кадрија Весељија досада је говорило 96 сведока.
Иако је Тужилаштву остало још шест месеци да изнесе све доказе које има, костур оптужнице против "четворке" која их терети за ратни и злочин против човечности, мучења, противправна затварања и најмање 102 убиства у 42 импровизована логора на КиМ и северу Албаније, ако је судити по сведочењима, већ је потврђен.
Изјаве сведока ишле су у два смера. Срби су говорили о убиствима најближих, мучењима која су преживели и како су од повлачења наше војске остали незаштићени. Албанци су причали против "четворке" само у случајевима када се говорило о сукобима припадника тзв. ОВК са Демократским савезом Косова Ибрахима Ругове, што такође третира оптужница, док се убистава Срба и Рома "нису сећали" или "за њих нису чули".
Управо је у том тону говорио и јучерашњи 96. сведок Тужилаштва Фадил Геци, који је био на разним функцијама у странци Демократски савез Косова. Он је истакао да је Јакуп Краснићи стално долазио у просторије штаба, да је једног дана стигао и поздравио их "стиснутом песницом и тада је постао вођа":
- Често нас је звао телефоном и стално говорио - нека вам је бог у помоћи. То је за нас било довољно упозорење.
Сведочење Геција се односи и на "саопштење 59" твз. ОВК у којем је наређена ликвидација двојице "руговиста". Брат сведока Гани Геци најавио је одлазак свог брата у Хаг речима да ће он говорити јавно и да је "спорно саопштење написао Тачи".
Костићи као симбол страдања
Међу најпотреснијим сведочењима била је прича Драгице Божанић, којој су убијени син Немања (16) и супруг Младен (49). Предраг Дедић говорио је о сину који је отет и ни дан-данас не зна где је тело. Члан Мисије ОЕБС Сандра Мичел говорила је да је било доста "осветољубивости и убијених Срба и Рома" после јуна 1999. У оптужници против "четворке" помиње се и убиство породице Костић. Припадници тзв. ОВК убили су чак 15 чланова ове фамилије, која је симбол српског страдања на КиМ. Тела су пронађена тек 2006. године у пећини Волујак.
Тужилаштво ће у наредном периоду извести још око 50 сведока. Иако их је у судници досада било 96, у судским списима су уврштена сведочења око 120 људи, јер је судски панел прихватио да се нека сведочења прихвате и у писаном облику, а на основу раније датих исказа.
Тужиоци нису пропуштали прилику да укажу на климу застрашивања сведока на Косову и Метохији. Управо је и то, уз могућност да понове кривично дело, разлог због којих је "четворци" продужаван притвор. Тачи, Весељи и Сељими су чак једно време имали ограничене посете, јер су одавањем поверљивијих информација људима који су долазили у посете застрашивали сведоке и слали им поруке да је боље да ћуте.
Током ове недеље планирана су још два сведока, а међу њима је, спекулише се, највероватније и Шукри Буја, командант тзв. ОВК за оперативну зону Неродимље. Он је на "Фејсбуку" објавио да је у Хаг отишао "невољно", те да су "најбољи синови оптужени и да се неправедно држе у затвору".
Према подацима наших безбедносних служби, Буја је познат по надимцима Сокољ и Газетар, био је управник логора у селу Ланиште код Урошевца и део криминално-терористичке групе на подручју општина Урошевац, Качаник и Витина. Помиње се и као саучесник у злочиначком удружењу у оптужници против Тачија, поред Азема Суље, Љаха Брахимаја, Фатмира Љимаја, Сулејмана Сељимија, Рустема Мустафе, Љатифа Гашија и Сабита Геција. У Хагу је већ био 2019. године, а тада је говорио да је позван као осумњичени.
Србија Данас/Вечерње новости