Рафови у продавницама на КиМ и даље празни: Грађани разочарани, нема српке робе - камиони чекају по два дана да би ушли на Косово (ВИДЕО)
На рафовима продавница у српским срединама на Косову и даље недостају српски производи, иако је прошло скоро месец дана откако је укинута забрана увоза.
На рафовима продавница у српским срединама на Косову и даље је присутна несташица српске робе, иако је прошло скоро месец дана откако је косовска влада укинула забрану на увоз.
У складу са одлуком донетом 7. новембра, увоз је дозвољен уз појачану контролу само на прелазу Мердаре, али камиони са робом чекају и по два дана да би ушли на Косово.
Грађани су разочарани ситуацијом, посебно у местима где српски производи уопште нису стигли. У трговинама и даље нема сухомеснатих и млечних производа, а једини артикли који су се појавили су чоколаде и други слаткиши. Костадинка Миленковић из Севца изјавила је:
- Нема робе, то је лаж, ништа нам не дају. Ми овде на Косову патимо - истакла је она.
Милорад Станојевић из Штрпца сматра да ће улазак робе на друге прелазе бити тешко остварити, наглашавајући да све зависи од косовског премијера Аљбина Куртија. Продавачица Оливера Максимовић из Грачанице каже да је стигло врло мало српских производа, али се надају већим испорукама.
Косовски премијер Аљбин Курти покушава да оправда кашњења на Мердару тиме да царински службеници обављају "ручну проверу робе", док отварање осталих прелаза зависи од доласка скенера за контролу. Ова ситуација додатно се компликује, јер је пре увођења забране на Мердару дневно пролазило око 250 камиона, док их сада пролази само 30 до 40.
Руководилац Центра за регионалну сарадњу Привредне коморе Србије, Александар Радовановић, наглашава да тренутне процедуре демотивишу превознике и да су услови за проток робе тешки и за једну и за другу страну. Такође, сировине које су пре биле слободне сада су такође усмерене на Мердаре, што додатно погоршава ситуацију.
Председник Асоцијације српских привредника из Грачанице, Саша Секулић, истиче да је неопходно омогућити увоз на свим прелазима, док Зоран Савић из НВО Актив указује на парадоксалну ситуацију у којој је Косово награђено за одлуку о забрани, упркос њеној супротности са правилима ЦЕФТА-е.
С обзиром на тренутне проблеме, грађани и привредници се надају бржем решењу како би се обезбедио неометан проток робе и задовољење потреба тржишта.
Извор: Србија Данас/Косово online