Савет безбедности УН данас о Косову и Метохији: "Седница је важна јер потврђује да је КиМ протекторат и да је Резолуција 1244 кључна!"
На Ист Риверу седница посвећена редовном шестомесечном извештају генералног секретара УН Антонија Гутереса. Србију представља министар спољних послова Марко Ђурић.
Косово и Метохија данас ће бити централна тема у Савету безбедности УН. На седници ће бити представљен редовни шестомесечни извештај генералног секретара УН Антонија Гутереса о стању на Косову и Метохији, што ће пре свега бити прилика да се међународна јавност још једанпут упозори на угрожен живот Срба, али и на чињеницу да Косово није суверена држава. Србију ће на Ист Ривер у Њујорку представљати министар спољних послова Марко Ђурић.
Седница СБ УН почиње у 16 часова по средњеевропском времену, а сазвала ју је Швајцарска.
Репресија
Премијер Милош Вучевић признаје да није оптимиста и да не очекује да ће на седници доћи до неког великог закључка, с обзиром на то да у расправи учествују земље које су поларизоване на питању Косова.
- Биће и поларизовани ставови и држава које имају права вета, нисам неки оптимиста, али добро је да се чује глас истине о Косову и Метохији у Уједињеним нацијама. То је увек добро. Сигуран сам да ће свака расправа у СБ УН довести до јасне поларизације између оних држава које сматрају Косово независном државом и оних које поштују међународно право и Повељу УН. Они који мисле да је независно ће да глорификују или оправдавају потезе Аљбина Куртија, а они који поштују међународно право ће указивати на кршење основних људских права, што се, нажалост, свакодневно дешава пре свега Србима или неалбанском становништву на територији КиМ - изјавио је Вучевић.
Бивши дипломата Зоран Миливојевић оцењује за Курир да је изузетно важно што је Косово тема у Савету безбедности УН, јер та чињеница показује да Косово није држава, него је у надлежности УН и Резолуције 1244.
- За нас је свака седница везана за Косово и Метохију, кад се УН понашају у складу са својим обавезама и надлежностима, важна. Читајући извештај, може се видети да је раније написан и не одражава у довољној мери и на прави начин политику Куртија и репресију коју проводи на КиМ. Тај документ је у одређеној мери рађен под утицајима западних центара моћи. У том смислу Унмик не делује у потпуности у складу с мандатом. Седница СБ је важна јер потврђује да је КиМ протекторат под УН и да је Резолуција 1244 кључна кад је реч о статусу КиМ. То је прилика да се са наше стране укаже на све оно што се догађа у овом тренутку на КиМ, у којој мери актуелни режим Приштине угрожава мир и безбедност, нормалан живот и опстанак српског народа, у којој мери се крше све норме међународног и сваког другог права, стандарда и норме цивилизованог света и да се подсети на обавезе Унмика и Кфора - напомиње Миливојевић.
Јача позиција
Срђан Граовац из Центра за друштвену стабилност каже за Курир да је и ова седница место на којем Србија ојачава своју спољнополитичку позицију.
- На том месту ће се јасно рећи да је Резолуција 1244 и даље на снази, да је по међународном праву она једини важећи међународни документ који третира питање КиМ. У њој је дефинисано да је то део наше земље. Биће то прилика да се целокупна светска јавност подсети да проблем Косова и Метохије и те како постоји и да је настао кршењем међународног права. То је нешто што ојачава нашу спољнополитичку позицију, поготово кад говоримо о земљама које су непризнавачи. Те државе се на овај начин још више учвршћују у својој позицији. С друге стране, они који су признали ту лажну државу подсећају се на то да то питање дефинитивно није решено и да је то што су они урадили нешто што је противно међународном праву. И трећа ствар је што ће на седници бити речи о положају српског народа на КиМ, односно терору којем је изложен. Ово је једна од ретких прилика где пред целокупном међународном јавношћу можемо о томе да говоримо - закључује Граовац.
Како то?! Курти неће ЗСО, а Лајчак оптимиста
Такозвани косовски премијер Аљбин Курти изјавио је да би Заједница српских општина (ЗСО) поткопала устав Косова и поручио да то важи и за гаранције за православне цркве и манастире.
- Заједница општина са српском већином, коју тражи Србија, а да претходно не призна Косово, и захтев да преузме извршна овлашћења, било од владе или од општина, нарушила би наш устав - рекао је Курти.
Иако су овакви Куртијеви ставови главна кочница у дијалогу, специјални изасланик ЕУ за дијалог Београда и Приштине Мирослав Лајчак каже да је оптимиста.
- Прошле недеље сам био домаћин још једне рунде дијалога уз подршку ЕУ на нивоу главних преговарача. Иако нисмо направили искорак по овом питању, оптимиста сам у погледу одређеног напретка у вези с неким другим кључним питањима која ћемо пратити у наредним недељама - навео је Лајчак на Фејсбуку.
Србија Данас/Курир/ивана Кљајић