АЛБАНИЈА ЛОБИРА ЗА ПРИЈЕМ КОСОВА У САВЕТ ЕВРОПЕ: Нон-пејпер прослеђен представницима сталних мисија
У овом документу наведено је да захтев Косова за чланство у Савету Европе већ подржава значајан број чланица.
Представници Албаније у Савету Европе доставили су Комитету министара СЕ нон-пејпер о Косову у форми званичног документа, пише Косово онлајн.
"НИКО НЕЋЕ ДА ЧУЈЕ, АЛИ КОСОВО ЋЕ БИТИ ВЕЋА И ВАЖНИЈА ТЕМА" Вучић о јужној српској покрајини
"САМО ЧУЈЕМ ПРИЗНАЈТЕ КОСОВО" Вучић открио СВЕ ДЕТАЉЕ састанка у Давосу, познато колико ћемо плаћати гас?
СРБИЈА СЕ ОДЛУЧНО БОРИ ЗА КОСОВО У БРИСЕЛУ: Петковић послао снажну поруку нашем народу из православне СВЕТИЊЕ!
У овом документу наведено је да захтев Косова за чланство у Савету Европе већ подржава значајан број чланица.
- Република Косово са задовољством може да саопшти да њен захтев за чланство већ подржава значајан број чланица СЕ. Недавни разговори са члановима Парламентарне скупштине (PSSE) такође су показали велику подршку таквом чланству - наведено је у овом документу у којем се подсећа да косовску независност признаје 74 одсто земаља чланица ове међународне организације.
Додају и да захтев Косова за чланство у Савету Европе неће утицати на одлуке држава које не признају Косово.
Чланство Косова у СЕ, како наводе, "у потпуности је компатибилно са Статутом и циљевима ове организације".
Осврнули су се и на пример Швајцарске наводећи да је то пример да земља која није чланица Уједињених нација може бити примљена у СЕ.
- Правни став Савета Европе никада није био да држава која још није била чланица Уједињених нација не може постати чланица ове организације. У супротном, не би било могуће вредно чланство Швајцарске Федерације, која је примљенм у СЕ 1963. године, а није била чланица УН до 2002. - стоји у нон-пејперу, који је косовски генерални конзул проследио представницима већине сталних мисија држава чланица.
Чланство у СЕ, како наводе, оснажило би дијалог с а Србијом и дало "нову енергију у покушају проналажења трајног решења, а тиме и трајног мира у овом делу европског континента".
- Косово остаје посвећено дијалогу који води ЕУ како би се пронашла трајна нормализација и узајамно признање са Републиком Србијом. И у националном интересу, али и у интересу Европе, да се даје примјер успешног решавања сукоба након геноцида на истински цивилизован, европски начин - наведено је у овом документу.
Подсећају и да су се ситуација у Европи и позиција СЕ драматично променила због сукоба у Украјини, Русија се повукла из СЕ, а уведене су јој санкције којима се придружило и Косово.
На тај начин, како додају, они су се сврстали на страну Европе у овом кључном тренутку историје.
Наводе и да Савет Европе никада није био статична организација, већ се прилагођавао изазовима времена.
- С тим у вези, мишљење Дирекције за правне савете и међународно јавно право из 2008. године представља став заснован на релевантним околностима из тог времена, а од тада је дошло до много суштинских и релевантних промена - стоји у овом документу.
Мишљење СЕ из 2008. написано је пре проглашења независности Косова које је од тада, како подсећају, примљено у институцију Савета Европе као што су Развојна банка Савета Европе и Европска комисија за демократију кроз право (Венецијанска комисија).
Додају и да су многе чланице СЕ су јавно и интерно јасно изразиле жељу и подршку за чланство Републике Косово у Савету Европе.
Осврнули су се и на одлуку Међународни суда правде из 2010. године који је закључио "да усвајање декларације о независности од 17. фебруара 2008. није прекршило опште међународно право, Резолуцију 1244 Савета безбедности или уставни оквир".
Косово, како наводе, испуњава све критеријуме да постане чланица СЕ и додају да је то једина "демократска земља" у Европи која још није чланица ове међународне организације.
- Као што је предвиђено одредбама и политиком Савета Европе, мањине и потенцијално угрожене или дискриминиране групе и грађани ће имати највише користи од тако моћне институционалне заштите - наводи се у нон- пејперу.
Додају да правни оквир ниједне друге земље није тако блиско повезан са Саветом Европе као што је косовски.
- Није само у најбољем интересу грађана Косова да уживају додатна права везана за чланство у СЕ. Такође је апсолутно у интересу не само Савета Европе него и целог континента да се коначно затвори јаз и направи огроман корак ка осигурању демократије, људских права и мира у немирном региону Западног Балкана - наведено је у овом документу.