"СИТУАЦИЈА ЈЕ НА ИВИЦИ МЕЂУЕТНИЧКОГ СУКОБА" Руси о стању на Косову и Метохији: Брисел показао немоћ
Ситуација на Косову је на ивици међуетничког сукоба, посреднички напори Европске уније да успостави дијалог показали су немоћ Брисела, саопштила је портпаролка Министарства спољних послова Русије Марија Захарова.
По њеним речима, руска страна пажљиво прати "драматичан развој догађаја на Косову".
- У последњих месец дана ситуација је тамо поново ескалирала, долазећи на ивицу међуетничког сукоба. Повод су биле намере самопроглашених "власти" у Приштини да приморају Србе који живе у покрајини да од 1. септембра замене лична документа и регистарске таблице косовским. Упркос експлозији оправданог незадовољства међу српским народом, упозорењима из Београда и високом ризику од директне конфронтације, лидери косовских Албанаца су одлучно одбијали да промене своје планове - подсећа Захарова.
"СТВАРИ СЕ МЕЊАЈУ У КОРИСТ СРБИЈЕ" Лажну државу нису признале 103 земље, наставља се кампања отпризнавања
"СРБИ НИКАДА НЕЋЕ БИТИ СТРАНЦИ НА СВОЈОЈ ЗЕМЉИ" Петковић након дипломатске победе Београда: Вучић је сачувао мир
БОРЕЉ О ДИЈАЛОГУ БЕОГРАДА И ПРИШТИНЕ: "Верујем да се може решити и проблем таблица"
По њеним речима, Београд трезвено оцењује постигнуте договоре и не гаји илузије.
- Коментари руководећих кругова Србије о споразуму потврђују да у Београду трезвено оцењују постигнуто, стављају акценат на примарни задатак заштите права сународника на Косову и не гаје илузије о шансама да ће дочекати 'еволуцију' проалбанских приступа Запада. С правом се указује и на друге, још увек нерешене важне аспекте положаја косовских Срба, укључујући регистарске таблице, које су изузетно значајне за слободу кретања. Постоји разумевање да је ситуација и даље веома тешка - истиче портпаролка.
Како додаје, постизање делимичног компромиса о личним документима донекле је ублажило усијану ситуацију "која је постепено клизила ка варијанти решења силом", што је омогућило непосредним учесницима договора да кажу да је постигнут извесни напредак.
- Међутим постоји отворено принципијелно питање да ли је Запад спреман да и надаље озбиљно узме у обзир легитимне интересе Србије када је реч о Косову које је стекло 'независност' као резултат агресије НАТО-а на Југославију 1999. године – 'на бајонетима' истих тих Американаца и њихових савезника који су бомбардовали СРЈ - додаје се у саопштењу.
Одговор се може лако наћи у изјави коју је специјални изасланик САД за Западни Балкан дао Београду, истакавши да је дошло време да се заборави "наратив да је Косово Србија" и да се замени са "Косово и Србија су Европа".
- Сматрамо да треба поново подсетити да правни основ за решење проблема Косова – свиђало се то коме или не – остаје резолуција СБ УН 1244 која јасно дефинише територијални интегритет Србије. Поред тога, недопустиво је обезвређивати кључне елементе, утврђене током дијалога Београда и Приштине.
Ради се, пре свега, о формирању Заједнице српских општина као механизма за осигуравање права Срба у покрајини - порука је Министарства спољних послова.