ШЉАГА ЛАЖНОЈ ДРЖАВИ ИЗ ВАШИНГТОНА! Шта показује нови извештај генералног секретара УН о стању на Космету
Приштина је неспособна да испуни тачке из споразума
Извештај генералног секретара УН Антонија Гутереса, у којем Хашима Тачија и Кадрија Весељија оптужује за подривање рада Суда за злочине ОВК, наговештава да међународна заједница губи стрпљење за понашање Приштине. Опструкција албанских власти на КиМ на готово свим пољима - од дијалога са Београдом до истраге злочина ОВК - све чешће наилази на негативне реакције на адресама које су их досад, не само толерисале, већ и подржавале у таквом понашању. После "чврсте руке" Ричарда Гренела у Вашингтону, сада се Приштина срела и са осудама Гутереса.
АМЕРИЧКИ АМБАСАДОР У ПРИШТИНИ "ЗАДАЈЕ УДАРАЦ" СРБИЈИ! Након састанка са Лајчаком захтева УЗАЈАМНО ПРИЗНАЊЕ лажне државе
АЛБАНСКА НЕСПОСОБНОСТ ДОЛАЗИ НА НАПЛАТУ: Корона узима данак у јужној српској покрајини
ЛАЈЧАК НАКОН ПОСЕТЕ ПРИШТИНИ: ЕУ разочарана што ЗСО још увек није формирана, морају се поштовати преузете обавезе
Некадашњи министар спољних послова и представник Србије у УН Владислав Јовановић и у овој оцени Гутереса види утицај Вашингтона:
- Гутерес сигурно не би био тако категоричан у извештају да није дискретно подржан од Америке. Албански лидери дуго су посматрани као заштићена јагњад, а они који су стигли до Хага су ослобађани. Сада су Американци проценили да су се Албанци сувише узјогунили. Својим понашањем почели су да штете америчким интересима на Балкану и посебно у Србији. Зато је Вашингтон одлучио да суд треба да делује ефикасније, а покушај Тачија да лобира у Америци против оптужница овог пута није успео - рекао је он.
Јовановић каже да ће Гутересов извештај диктирати тон седнице СБ, као и да ће се Американци придружити притиску на Приштину иако неће бити тако експлицитни у осуди:
- То што се дешава јесте један вид припитомљавања Приштине - казао је.
Амбасадор Бранко Бранковић, који је, између осталог, заступао интересе Србије у УН, каже да је важно што се коначно чује глас Уједињених нација о ситуацији на КиМ:
- Ти извештаји често су били пристрасни, али овде су чињенице евидентне. Овим УН поново ступа озбиљније на сцену у покушају да се нађе решење. Приштина већ дуго опструира дијалог и зато су важне овакве оцене Гутереса. Истоворемено, то је и озбиљан шамар Европској унији, која од 2013. не успева да проведе ништа од онога што је под њеним окриљем потписано - закључио је.
Бранковић каже да би и Лајчак, који је ових дана у Приштини и у Београду, требало после овога да каже шта мисли о изјави Гутереса:
- ЕУ је важан фактор и треба да поново заузме место које јој припада, а око Косова су се озбиљно обрукали - додао је он.
Осуде Тачија и Весељија Гутерес је изнео у шестомесечном извештају о стању на Косову који би требало да се 21. октобра нађе пред Саветом безбедности.
Јовановић каже да се не би изненадио да у будућности дође до озбиљне промене америчке позиције по питању Косова:
- Вашингтон би могао да процени да је Србија снажнија карта у игри на Балкану и да би требало заиграти на њу, посебно у светлу чињенице да би америчко одсуство са ових простора могли да искористе они које они називају "малигним утицајем" - закључио је Јовановић.