"СПЦ НЕ МОЖЕ БИТИ ПРЕГОВОР ПОЛИТИЧКИХ ПИТАЊА" Патријарх Порфирије послао јасну поруку и позвао на дијалог са Албанцима на КиМ
После осам векова непрекинутог присуства на простору Косова и Метохије, СПЦ не може да буде део било каквих политичких преговора и споразума о статусу Косова и Метохије
Поглавар Српске православне цркве (СПЦ) патријарх Порфитије је данас рекао у Београду да се говори да је питање правног положаја СПЦ "најсложеније политичко питање" преговора о Косову, али да "после осам векова непрекинутог присуства на простору Косова и Метохије, СПЦ не може да буде део било каквих политичких преговора и споразума о статусу Косова и Метохије".
"Поштовање, заштита људских и посебно верских права, представљају универзалну цивилизацијску вредност, јер та права припадају свима, а морају бити гарантована и Српској Цркви и њеном верном народу" - рекао је патријарх Порфирије ;на Богословском факултету, на скупу "Косово и Метохија, историја и културно наслеђе".
Порфирије је рекао да универзална људска и верска права и слободе не могу бити део статусних преговора и политичких споразума, она се подразумевају и гарантована су међународним правним актима.
Указао је да је међународна заједница, оличена у Уједињеним нацијама и Европској унији, дужна да обезбеди пуно поштовање свих људских и верских права на Косову и да СПЦ нигде не тражи посебна права, те ни тамо.
-Осим тога, не могу се само за СПЦ на Косову и Метохији као 'посебна права' третирати универзална људска и верска права. Заштита културног наслеђа Српске Цркве и народа на Косову и Метохији, непокретних и покретних сакралних добара која имају велику општецивилизацијску, културну, духовну и историјску вредност, не може се само у том случају посматрати као 'посебно право' СПЦ" - рекао је патријарх.
Он је рекао да у "посебна права" никако не спадају ни гарантовање и поштовање права на живот, право на слободу кретања, право на слободу изражавања, право на неометано уживање своје имовине и друга универзална права која су сваком човеку гарантована обавезујућим међународно-правним актима.
-Неспорно је да су угрожена права и слободе свештенства, монаштва и верног народа, као и српски православни идентитет, сакрална и остала имовина СПЦ на Косову и Метохији. СПЦ не може прихватити ниједан правни и политички модел који се противи Јеванђељу и њеном осмовековном постојању на Косову и Метохији" - нагласио је Порфирије.
Он је на дијалог позвао ;"косовско-метохијске Албанце, јер као што на Косову и Метохији има места за све, увек и још увек има места дијалогу о животу људи на Косову и Метохији".
Епископ рашко-призренски Теодосије је на истом скупу изјавио ;да је сада један од најтежих периода постојања СПЦ и српског народа на Косову и Метохији и да је Пећка патријаршија "духовна престоница свих Срба".
По његовим речима, Срби на Косову су у тежем положају него они који живе другде, али су "чврсти у нади и спремности да остану на Косову и Метоји као своји на своме".
У Споразуму о путу нормализације односа Србије и Косова се каже се да ће стране "формализовати статус СПЦ на Косову и пружити снажан ниво заштите српским местима верског и културног наслеђа, у складу с постојећим европским моделима".
Србија Данас/Курир