СПРЕМАЈУ НОВУ ОТИМАЧИНУ: Приштина не одустаје од присвајања српске имовине на Косову и Метохији!
Универзитет у Приштини са привременим седиштем у Косовској Митровици, једина је високошколска установа на српском језику на Косову и Метохији и у потпуности функционише у српском систему. Већина факултета ове установе смештена је у Косовској Митровици од 2001. године.
Универзитет у Косовској Митровици могао би да потстане тзв. косовска јавна институција високог образовања, захваљујући нацрту тзв. косовског Закона о високом образовању. За изгласавање овог закона потребни су гласови бар четири посланика који представљају српску заједницу у тзв.косовској скупштини. Овај нацрт закона, предложен је још у новембру месецу прошле године, да би почетком марта био разматран у скупштинском одбору за образовање у Приштини.
Тзв. приштинска влада ову институцију сматра илегалном, а новим нацртом Закона о високом образовању настоји да ову високошколску установу подведе под "аутономну јавну институцију високог образовања основану према закону бр. 03/068 о образовању у општинама тзв.Републике Косова и Закону бр. 03/Л-040 о Локалној самоуправи" Нацртом Закона се даље предвиђа и да статут, организација и унутрашње процедуре ове институције функционишу "у складу са централним законодавним оквиром тзв.Републике Косова".
Ко си ти да причаш о МРЖЊИ? Бесрамни ПАЦОЛИ слави пресуду Караџићу: "Водио је геноцидну политику!"
"Албанци се очигледно припремају за рат" Иза вежбе на КиМ крију се ОПАСНЕ НАМЕРЕ
"ПРЕДЛОГ РАЗГРАНИЧЕЊА БИ МОГАО ДА УСПЕ": Амбасадор Русије у ЕУ о решењу за Косово
Председавајући Одбора за образовање тзв.Скупштине Косова, Исмаил Куртеши, каже:
- Нећу да одустанем од Универзитета у Северној Митровици зато што је неразумно да институција на Косову настави да функционише по српском плану и програму.
Међутим, због бојкота посланика Српске листе, тзв.Скупштина Косова не може да се у првом читању изјасни о нацрту Закона о високом образовању. Он је додао да је овај одбор нацрт овог закона проследио тзв.Скупштини на гласање још пре месец дана, али да због "изопачености српских посланика овај и многи други закони остају скрајнути".
Куртеши је додао и да српски посланици "нису спремни да Универзитет у Северној Митровици ставе под управу тзв.косовских институција".
Према службеним информацијама Министарства просвете Републике Србије достављеним нашој редакцији почетком овог месеца, Универзитет у Приштини са привременим седиштем у Косовској Митровици броји 7.354 студената, као и 829 наставника и 335 ненаставног особља.
Тзв.влада Косова је још 2015. усвојила документ о "Поступку пријављивања за радна места у институцијама тзв.Републике Косово за чланове мањинских заједница које имају дипломе издате од стране Универзитета у Северној Митровици "који је", како су тада објаснили, представљао "привремено-прелазну меру за интеграцију којом ће се дипломе које су добили грађани тзв.Републике Косово учинити важећим, у сврху пријављивања за посао у јавним институцијама, а у очекивању потпуне интеграције Универзитета у Северној Митровици, у оквиру тзв.косовског правног оквира"
РАМУШЕВ СРБИН У ПРИШТИНИ НАПАО ЧЛАНА СРПСКЕ ЛИСТЕ: Петровић мобилним ударио у главу Милана Костића! (ВИДЕО)
У парламенту Словеније поднет захтев да се повуче признање Косова
"Јасно је да НЕ ЖЕЛЕ компромис" Приштина спрема још један потез који закопава шансу за договор?
Циљ овог документа за тзв.косовску владу и тада је била интеграција Приштинског универзитета са привременим седиштем у Косовској Митровици у тзв.косовски систем високог образовања. Студентски парламент Филозофског факултета Универзитета у Приштини са привременим седиштем у Косовској Митровици, тада је демантовао ове наводе и осудио изјаве "политичких представника привремених институција у Приштини, који у својим систем непостојеће републике Косово“.
Политички представници Срба са Косова и Метохије, професори, руководство универзитета и студенти у својим изјавама осуђују овакве теденције Приштине, називајући их провокацијама и новим нападима на Србе и додају да су сви они уједињени у намери да истрају да ова једина високошколска установа остане у систему образовања Републике Србије. Додају да је универзитет преживео теже ситуације и опстао па ће тако и овог пута "насилничке тенденције власти у Приштини остати без резултата".