СРАМОТА ЕВРОПЕ И ОПАСАН ПРЕСЕДАН! Стручњаци сагласни: Ако тзв. Косово уђе у Савет Европе, можемо очекивати и дељење БиХ, Италије и Белгије
Комитет министара Савета Европе је одлучио да покрене процедуру разматрања захтева тзв. Косова за пријем у организацију.
Против неоснованог предлога, уз нашу земљу били су Шпанија, Румунија, Кипар, Азербејџан, Грузија, али и Мађарска иако је та држава признала независност тзв. Косова.
Највеће изненађење биле су земље које су биле уздржане: БиХ, Грчка, Словачка, и Украјина. Црна Гора и Молдавија су гласале ЗА овај предлог. У складу са гласање захтев Приштине биће прослеђен Парламентарној скупштини Савета Европе, а према најавама гласање за пријем Косова у СЕ може се очекивати за око годину дана.
"ЈАВНО ПРИЗНАО ДА НЕ ЗНА НИШТА" Хладан туш из Београда за Куртија: Из дана у дан показује своје аутократско лице
ЗАПАД ЋЕ ТРАЖИТИ ПОВЛАЧЕЊЕ РОСУ СА СЕВЕРА КиМ? "То једино могуће само притиском на Приштину"
ВУЧИЋ ОПЛЕО ПО КУРТИЈЕВИМ БЕСНИМ ПСИМА: Држи библиотеку, ништа није прочитао, научио људима да каже да лају!
Председник Србије данас је говорио о значајним, дубинским и суштинским променама у спољној политици наше земље, које неће бити тектонске али ће бити суштинске.
Кад је реч о заокрету у нашој спољној политици, Вучић је нагласио да ће у наредне три недеље бити готова стратегија по којој ће бити примењиван принцип реципроцитета односно како неко према нама тако И ми према њему уз акценат на то да пријатељске земље морају да нам буду испред других, али и то да ако неко не поштује наш територијални интегритет, нећемо ни ми њихов, пре свега због уздржаности Украјине, БиХ И Молдавије на јучерашњем гласању у Савету Европе.
Вучић је закључио да је ово велика срамота Савета Европе, да прегласавањем неко буде примљен и да се то никада у историји није догодило да се прима међународно непризната земља или земља за коју постоји проблем са територијалним интегритетом.
Мина Зиројевић, са Института за упоредно право, и Невен Цветићанин, са Института друштвених наука и председник Форума за стратешке студије, гостовали су у емисији Усијање где су се дотакли ове одлуке комитет министара Савета Европе.
- Да упростимо то је држава која не постоји. За сваку међународну организацију потребно је да држава буде призната, а то значи да је признају УН или у крајњем случају да има међународни признати суверенитет односно да има границе и сређену ситуацију за територијални интегритет. Овде нема јер првенство нема сагласности Србије и што их мањина светских земаља. Онда исто што је прекинуто је да се гласало једногласно. Дакле примили су државу, која није држава, да аплицира. Ово је јако опасан преседан јер је ово једна земља која је у Европи. Ми смо имали случај Кипра, али који је ушао у целини. Док овде то није случај, Србија је ушла цела у Савет Европе са Косовом, а сада они хоће да одвоје територију - рекла је Зиројевић и додала:
- Ми ћемо видети за годину дана да ли ће се ствари променити и ја сам готово сигуран да хоће. Оно што је стварно опасан преседан је да данас сутра било који део Европе који се отцепи од своје матичне земље може исто тако да буде подржан. Босна и Херцеговина могу да буду 2 ентитета која ће се пријавити. Белгија може да се подели на два дела, Италија на три.
- Суштина је да Приштина мало по мало прилази међународним организацијама и сад је питање шта Србија може да уради осим лобирања. Очекивало се да ће Мађарска да буде уздржана, а она је била против пријема. Мађарска гледа свој интерес. Када гледамо рат у Украјини, Мађарска се поставила тако да она има свој издвојен глас и она се бори за свој издвојен глас унутар ЕУ и НАТО-а. Дакле, овакав глас не значи да ће Мађарска да изађе из ЕУ или НАТО-а или да ће да отпризна Косовом, већ је ово урадила из сопственог интереса да покаже да има издвојен глас. То је као на састанку компанија када неко има свој интерес и каже свом шефу "поштујем вас и компанију, али имам своје мишљење, да би променио своје мишљење понуди ми то и то" - рекао је Цветићанин и додао:
- Сада да причамо објективно и да не причамо бајке, Приштина има моћне савезнике. Све ово у Савету Европе је једна показна вежба. Ми у Србији морамо да знамо са чим се суочавамо. Сви они који мисле да сутра морамо да кренемо на Косово, али морамо да будемо свесни које су силе на страни Приштине.