"ВЕЛИКЕ СИЛЕ НЕ ДАЈУ ДА СЕ ДОЂЕ ДО МИРНОГ РЕШЕЊА" Политички аналитичар из Приштине објаснио зашто је споразум тешко изводљив
Делује да велике силе више одмажу него што помажу
Политички аналитичар Миљазим Краснићи оцењује да Сједињене Америчке Државе и Европска унија желе свеобухватни споразум Косова и Србије и истиче да због тога треба очекивати велики притисак на премијера Аљбина Куртија и председника Александра Вучића.
Краснићи, ипак, указује на чињеницу да је због "геополитичких интереса великих сила" веома тешко пронаћи одржива решења мира и стабилности у постконфликтним државама.
"Злочине нису починили појединци, већ српска држава" Курти поново лупета глупости и "малтретира Европу" лажима
ДИЈАЛОГ ЗАПАО У ЋОРСОКАК, МОЋ ЕУ БЛЕДИ: Звезда Брисела се угасила, а Вашингтону дозлогрдило - два су разлога за то!
СРБИЈА ЈЕ ЗАПАДУ ОПЕТ КРИВАЦ? Амерички политички аналитичар нас напада због лажне државе - "Ви сте ПРОБЛЕМ!"
- Југословенска криза је произвела такву турбуленцију која се и после 30 година не смирује. Било је пуно планова, рецимо од Карингтона, Венса, Дејвида Овена, Питера Галбрајта, који су покушавали да нађу неко решење за кризу бивше Југославије. За кризу Босне, Хрватске, Косова до сада није пронађено право решење, зато што има пуно историјских и геополитичких разлога. Историјски разлози су учинили да су се српска, албанска и хрватска нација нашле у различитим државама, тако да нису могле да створе националне државе, а сећање на националне државе подгрева национализам. У геополитичком смислу на овим просторима увек су се мешале велике силе. Балкански народи и кад би хтели да сами да нађу неко мирно решење врло тешко би дошли до њега, због тога што се велике силе мешају, и у том смислу сам веома скептичан да ли ће се наћи неко право решења - закључује Краснићи.
Краснићи наводи да би се успех у нормализовању односа Косова и Србије постигао када би, по кратким процедурама била донета одлуку о њиховом пријему у Европску унију.
- Једна велика могућност постоји, ако Европска унија буде одлучнија поготово у овом процесу преговора Косова и Србије, и ако буде потпомогнута од Сједињених Америчких Држава, онда заиста може да се нађе један свеобухватан договор. Може се наћи решење, уколико би Косово и Србија биле чланице Европске уније, онда би лакше у ширем контексту и у тим либералним демократијама могло да се нађе решење, него овако, кад се грубо речено гледају преко нишана - казао је Краснићи.
Он сматра да ће се повећати притисак и на владе Косова и Србије да се ускоро дође до коначног споразума и наглашава неопходност нормализовања односа, одбацујући наводна решења из нон- пејпера, која би према његовом мишљењу још више закомпликовала односе и продубила кризу.
- Сви актери у дијалогу имају пун мандат, тако да је сада најбољи моменат да се покуша да се нађе свеобухватни договор. У том смислу сматрам да ће се повећати притисак Брисела и Вашингтона. Тешко је прогнозирати како ће се одвијати ситуација, али ако се узму у обзир сигнали који долазе преко нон-пејпера мислим да је она алармантна. Постоји опасности од дестабилизујућих процеса зато што овај конфликт дуго траје и уколико се ускоро не оконча даје могућност свима да се умешају. То показују нон-пејпери који произилазе, а сваки има неки циљ, односно жељу да се добије нешто од ове постојеће кризе - објашњава Краснићи.