Састанак Г7 у Лондону: Тема разговора било КОСОВСКО ПИТАЊЕ - посебна порука за Србију и Приштину
"Демократија је под глобалним притиском, пандемија и даље глобални изазов"
Министри
спољних послова земаља чланица Г7 имали су састанак у Лондону, а међу темама су били Западни Балкан и Србија.У закључцима са тог скупа седам најразвијенијих земаља света од Србије је затражило да се "конструктивно" укључи у преговоре са тзв. Косовом у оквиру дијалога уз помоћ ЕУ, те да у потпуности нормализују односе кроз свеобухватан и правно обавезујући споразум.
ТРОЈИЦА АЛБАНАЦА НАПАЛА СРБИНА КОД ВЕЛИКЕ ХОЧЕ: Вређали га па ударали, задобио тешке телесне повреде
ГАЗЕ ДИЈАЛОГ АЛИ ИМ НЕЋЕ ПРОЋИ: Лажна држава удара на Србију са свих страна, опструише сваки договор
"ЕВРОПИ ЈЕ УСПЕШНА СРБИЈА, СРБИЈА БЕЗ КОСОВА" Опасна политика ЕУ према дијалогу Београда и Приштине
Министри спољних послова земаља чланица Г7 претходних дана
уживо су у Лондону разговарали о овом, како су истакли, "критичном тренутку за наш народ, нашу планету, нашу сигурност и наш будући просперитет".Представници САД, Канаде, Јапана, Француске, Италије, Немачке и Велике Британије закључили су да је демократија под глобалним притиском, да пандемија и даље представља акутни глобални изазов, да се повећавају нове технолошке претње, као и катастрофални ефекти климатских промена. Обавезали су се на јачање отворених друштава, заједничких вредности и међународног поретка заснованог на правилима.
Најразвијеније земље света дотакле су се и Западног Балкана и Србије
Кад је реч о Западном Балкану потврдили су заједничку посвећеност безбедности, економском опоравку и европској перспективи шест земаља овог региона, као кључну инвестицију за мир и стабилност.
-Наглашавамо важност унапређења неопходних унутрашњих реформи, посебно владавине права, укључујући борбу против организованог криминала и корупције, оштрим акцијама предузетим против најгрубљих случајева. Стога подржавамо формално отварање приступних преговора са Албанијом и Северном Македонијом. Подржавамо даљи напредак у регионалној сарадњи, посебно кроз Заједничко регионално тржиште, Зелену агенду за Западни Балкан и Берлински процес - пише у закључцима.
Што се Србије тиче, представници Г7 рекли су следеће:
- Позивамо Косово и Србију да се конструктивно укључе у преговоре у оквиру дијалога уз помоћ ЕУ и да у потпуности нормализују своје односе кроз свеобухватан и правно обавезујући споразум који доприноси регионалној стабилности. Подржавамо спровођење реформске агенде која се односи на преговоре о приступању ЕУ са Црном Гором и Србијом. Позивамо земље у региону да прошире унутрашњи политички простор и побољшају окружење за цивилно друштво и независне медије -
Они су поручили да неоправдане спекулације о променама граница дуж етничких линија нису решење за изазове са којима се регион суочава.
- Такве промене представљале би претњу регионалној безбедности. Одлучно одбијамо сваки покушај подривања територијалног интегритета Босне и Херцеговине. Позивамо све странке у Босни и Херцеговини да се сложе и да проведу изборне и ограничене уставне реформе, да примене пресуде Европског суда за људска права и да блиско сарађују са ОЕБС-овом Канцеларијом за демократске институције и људска права и Венецијанском комисијом - пише у закључцима, у којима се додаје и да Г7 подржава кандидатуру Кристијана Шмита за високог представника у Босни и Херцеговини.