ПОТВРЂЕН СУВЕРЕНИТЕТ НАД КОСОВОМ! Српски експерти откривају шта се дешава 21. годину након доношења Резолуције 1244
Циљ доношења Резолуције било је политичко решење кризе на Косову, након бомбардовања, очување међународног мира, безбедности и осигурање слободног повратка избеглица и расељених лица у свој дом
Данас се навршава 21 година од доношења Резолуције 1244 СБ Уједињених нација, којом је успостављено међународно присуство на територији Косова и Метохије и успостављена мисија УН.
СРБИЈА ИМА ЈАКА "ЛЕЂА": Амбасадор Русије открио КЉУЧНУ предност Београда у дијалогу са Приштином
Монтгомери открио зашто српска опозиција НЕМА ШАНСЕ, али и како до РЕШЕЊА косовског питања
ВУЧИЋ О ГОДИШЊИЦИ КУМАНОВСКОГ СПОРАЗУМА: Лако је бити генерал после битке, шта год да смо учинили изгубили бисмо
Резолуција је донесена дан након потписивања Кумановског споразума, 9. јуна 1999. године, којим је окончана агресија НАТО на Савезну Републику Југославију.
Приликом гласања, једина чланица СБ која је остала уздржана била је Кина, а сама Резолуција је усвојена са 14 гласова "за" и ниједним "против".
Циљ доношења Резолуције било је политичко решење кризе на Косову, након бомбардовања, очување међународног мира, безбедности и осигурање слободног повратка избеглица и расељених лица у свој дом.
Резолуција 1244 уследила је након сагласности тадашњег председника Слободана Милошевића на услове које су предложили фински председник Марти Ахтисари и бивши руски премијер Виктор Черномирдин 8. јуна, који су укључивали повлачење Војске Југославије са Косова и Метохије (Анекс 2. Резолуције).
Резолуцији највишег тела УН претходили су бројни преговори председника СРЈ Слободана Милошевића и Виктора Черномирдина, који је био представник тадашњег руског председника Бориса Јељцина, а у преговоре је ушао по договору са Америком и ЕУ.
Преговори су завршени почетком јуна, уз посредство Мартија Ахтисарија, који је представљао ЕУ и УН. Документ о договору Милошевић-Ахтисари-Черномирдин, који је прихватила Народна скупштина а затим и Савезна влада, био је основа за Резолуцију 1244.
Адвокат Тома Фила у разговору за наш портал сматра да Резолуција има и добрих и лоших страна и да је треба пажљиво читати.
- Према Резолуцији Косово није независно и Србија има суверенитет над целом територијом. Ми не смемо назад, Резолуција је једино на шта можемо да се позивамо ако желимо да задржимо Косово – каже Фила за портал SrbijaDanas.com.
Он је разјаснио чувено питање у вези са 1000 српских војника који смеју доћи на Косово, а које се често повлачи као круцијални аргумент у политичким расправама.
- Тек на позив КФОР-а, када утврди да за тим постоји потреба, 1000 српских војника се може вратити на Косово, не постоји ниједан други случај којим је то могуће – тврди Фила за наш портал, развејавши недоумице око тог питања.
И наш чувени дипломата, Владислав Јовановић у разговору за портал SrbijaDanas.com истиче да Резолуција 1244 признаје суверенитет Србије над Косовом.
- Резолуција је настала као резултат збрке коју је изазвала НАТО агресија, која је изведена мимо одобрења СБ. Она је израз нужности да се спаси образ УН – каже Јовановић за портал СрбијаДанас.
Јовановић посебно истиче за наш портал да су након годину и по дана, тачније, 1. новембра 2000. године, УН примивши СРЈ (Србију и Црну Гору) у чланство УН, поново потврдиле суверенитет Србије над Косовом, јер је пријем извршен по принципима тзв. Бадинтерове комисије, које су УН усвојиле као своје, а које признају административне границе бивше СФРЈ.
Цео текст Резолуције 1244 можете прочитати ОВДЕ
ЛАВРОВ У БЕОГРАД ДОНОСИ СТАВ ПУТИНА: Нема решења косовског проблема без Србије
ЈАСНА ПОРУКА ИЗ МОСКВЕ: Запад хоће брзо решење косовског питања, али наишли су на РУСКИ ЗИД
ИВИЦА ДАЧИЋ: Спремни смо за дијалог са Приштином, до трајног решење може само компромисом
"ПРЕД СРБИЈОМ СМО ЈЕДИНСТВЕНИ" Тачи оценио да је ЛАЖНА ДРЖАВА спремна за наставак дијалога
ОД СТАНДАРДА ДО СТАТУСА И ДИЈАЛОГА ДВЕ НЕМАЧКЕ: Овако политичке партије у Србији виде решење косовског чвора