ШТА ЧЕКА СРБИЈУ У БЕЛОЈ КУЋИ? Трамп преузео кормило преговора, главна тема НЕЋЕ БИТИ НЕЗАВИСНОСТ
Бурна реакција из Брисела.
На столу ће пре свега бити питања економске природе. То ће релаксирати односе, који су дуго били затегнути због увођења такса и мера реципроцитета и створити услове за касније политичко деловање.
"За почетак нека Албанци докажу да су озбиљни" ПРВА ПОРУКА ИЗ СРБИЈЕ НАКОН НАЈАВЕ ПРЕГОВОРА У БЕЛОЈ КУЋИ
ОГЛАСИО СЕ БЕЗБЕДЊАК ДОНАЛДА ТРАМПА: Ево шта је поручио у вези разговора Београда и Приштине у Белој кући
Европска унија послала поруку лажној држави: ЕУ дијалог се не може заобићи, ко год да се умеша
Председник Србије Александар Вучић и председник такозване државе Косово Хашим Тачи требало би да се састану 27. јуна у Белој кући, а теме разговора биће, пре свега, економске природе. То ће релаксирати односе и створити услове за касније политичко деловање.
Вучић је најавио да Србију чека тешких шест месеци кад је реч о Косову, а само неколико дана након те поруке Мирослав Лајчак, специјални изасланик ЕУ за преговоре Београда и Приштине, допутовао је у Приштину. Уочи његовог доласка представнике Београда и Приштине позвао је Ричард Гренел, специјални изасланик САД за тзв. Косово, у Вашингтон на састанак. Тачи је поручио јуче да позив САД на састанак буди наду да ће процес дијалога успети. А шта је то што би могло да се очекује 27. јуна? Према речима дипломате Зорана Миливојевића, састанак ће пре свега бити фокусиран на економски пакет.
- Гренелов позив је очекиван, било је логично да настави мисију после расплета у Приштини - стара влада је пала, нова је формирана. Треба очекивати наставак америчког ангажовања на линији која је била до епидемије короне - економски пакет и стварање услова за наставак дијалога на основама да нема такса, реципроцитета, да се потврди за саобраћај, слободан проток робе и људи. То ће створити услове за (касније) политичко деловање - каже Миливојевић.
Шеф дипломатије Ивица Дачић наводи да се Србија одговорно односи према разним иницијативама, те да ћемо учествовати на свим састанцима на тему дијалога.
- Заступаћемо наше познате ставове да смо спремни за разговор и компромис, али ако с друге стране нема жеље за компромисом, не долази у обзир прихватање било каквих притисака да ми само треба да признамо Косово као независну државу - поручује Дачић.
Иако изгледа као да се дијалог о Косову води на два фронта - ЕУ и САД, али са заједничким циљем, истина је, према речима извора из дипломатских кругова, да су кључне земље Уније Француска и Немачка "бесне" јер се администрација Доналда Трампа угурала. У прилог томе говори и свађа на Твитеру немачког дипломате Волфганга Ишингера и Гренела.
- Неусклађено са ЕУ? Реакција из Берлина, Париза, Брисела? Шта ако ЕУ преговара о дубоким и инклузивним областима слободне трговине са талибанима - написао је Ишингер.
- Поздрављамо све акције, а не само разговоре - узвратио је Гренел, алудирајући на неефикасност ЕУ у дијалогу и политици према овом питању уопште. Долазак Лајчака у Србију очекује се дан након избора, 22. јуна.
ДАН ОДЛУКЕ: Заказан састанак представника Београда и Приштине у Белој кући
ТАЧИ ПЉУНУО У ЛИЦЕ ЕВРОПИ: Увреда коју му велесиле неће опростити
ЈЕФТИН МАНЕВАР НА КОСОВУ: Ђурић одбацио могућност да Тачи напушта политику
ТАЧИ ПОТПУНО ИСПАО ИЗ ИГРЕ: Хоти је преузео КОНТРОЛУ У ЛАЖНОЈ ДРЖАВИ, хоће да води ПРЕГОВОРЕ са Београдом
Лајчак ове недеље у Приштини: Може ли ЕУ да одреди будући ток преговора Београда и Приштине?