ШТАП ПО ЛЕЂИМА БЕОГРАДА И ПРИШТИНЕ Шта се крије иза АМЕРИЧКОГ ИЗВЕШТАЈА у коме су и Србија и лажна држава Косово добили пацке?
Осим што до детаља сецира стање у безбедносном и правосудном систему Србије и тзв. државе Косова у контексту људских права, извештај Стејт департмента служи и као штап којим се Београд и Приштина терају назад за преговарачки сто.
То је очито већ из летимичног погледа на документ који се, истина, бави морем типичних питања из корпуса људских права - положајем ЛГБТ особа у друштву, положајем мањина, заштитом права грађана пред судовима, нивоом корупције у државним службама - али истовремено изгледа као, речима др Невена Цветићанина, председника Форума за стратешке студије Института друштвених наука, технички извештај са дипломатским значењем.
А које су главне замерке Приштини и Београду? Убиство Оливера Ивановића, напади на Србе и насиље РОСУ приликом хапшења Марка Ђурића, између осталог, заузимају значајно место.
- Извештај је израз интереса САД на Балкану и можемо рећи да је у функцији привођења две стране дијалогу, смекшавања тврдих позиција. Такође, мора се рећи да је приштинској страни на дипломатски начин - али јасније него икада раније - скренута пажња да мора да направи договор са косовским Србима - каже Цветићанин.
УБИСТВО НА КиМ: Припадник лажне Косовске полицијске службе УБИО ЦИВИЛА у кафићу!
Извештај, зато, има више дипломатски него значај за заштиту људских права. У делу извештаја посвећеном лажној држави Косово наводи се и да су проблем напади на етничке мањине, укључујући и оне које врше снаге безбедности, затим ендемска корупција у редовима владе, као и претње и напади на новинаре.
Србија, такође, није поштеђена, али националне тензије овде падају у други план, а акценат је на корупцији и медијима (у томе се, макар, Бела кућа и Брисел у потпуности слажу). Тако се у српском извештају истиче корупција у полицији која је и даље велика, премда је унутрашња контрола радила боље на откривању трулих јабука у МУП.
Великих процеса против званичника - полицијских, али и политичких - за корупцију и даље нема, и то ће и у наредним годинама представљати фокус интересовања Стејт департмента.
"Случај Савамала" је тиму Мајка Помпеа послужио као одлична илустрација управо за тај сплет високе корупције, злоупотребе полиције, брљотина правосудног апарата. Извештај (не треба да чуди) наравно почиње констатацијом да "случај Битићи" није окончан и да на његовом решавању нису начињени знатнији помаци.
"СВЕ је ПОЧЕЛО на Косову, а после тога... - СВЕТСКИ РАТ": Прочитајте речи ЧУВЕНОГ РУСКОГ КОСМОНАУТА које су одјекнуле Србијом (ФОТО)
Политичким елитама у Србији овај документ неће одговарати, каже докторанд ФПН Бобан Стојановић, поготово због тога што ће се америчка администрација убудуће сигурно позивати на њега.
- Не изненађују примери које су изнели: нормално је да указују на притиске на медије и нападе на новинаре, али и на проблем политичке корупције. Случајеви Савамале и убиства Оливера Ивановића добро илуструју како ствари реално стоје у Србији и на Косову. Такође, у српском друштву очигледно постоје примери родне неравноправности и нетрпељивости према ЛГБТ популацији. Скренуо бих ипак пажњу да извештај не помиње очигледне примере политичке дискриминације, поготово приликом запошљавања у јавном сектору, али то је тешко доказиво - закључује Стојановић.
И његово мишљење је да извештаји могу утицати на преговоре Београда и Приштине.