СТАВ ШПАНИЈЕ ЧВРСТ, ШИРОКО ПОДРЖАН И НЕПРОМЕНЉИВ: Косово је Србија, џаба Приштини притисци
Стабилност Балкана је стабилност ЕУ
Амбасадор Шпаније у Београду Раул Бартоломе Молина изјавио је да та земља не признаје независно Косово и да се то неће променити чак и када би отворили канцеларију у Приштини.
СРБИ СА КОСОВА НЕ ЖЕЛЕ ДА ТРПЕ АЛБАНСКИ ТЕРОР: Протест у Митровици, чак 70 инцидената над нашим становништвом од почетка године
ОДЈЕКНУЛА ЕКСПЛОЗИЈА НАДОМАК СЕВЕРНЕ МИТРОВИЦЕ: Нападачи бомбу активирали уз помоћ канапа
КЛАСИЧНЕ УЛИЗИЦЕ - ДОДВОРАВАЈУ СЕ АМЕРИКАНЦИМА СТАТУАМА И УЛИЦАМА: Приштина мисли да ће им то помоћи, варају се
Амбасадор је у интервјуу рекао да је став његове земље о признању Косова чврст, широко подржан и непроменљив, као и да се Шпанија увек залагала за поштовање Резолуције 1244 Савета безбедности УН и да је увек позивала да се испуне обавезе из Бриселског споразума.
- Ради се о ставу који је усаглашен са свим политичким актерима и који се темељи на апсолутном поштовању међународног права од стране Шпаније. Једнострана независност, коју је та територија прогласила 2008, представљала је кршење једног од основних начела територијалног интегритета - рекао је Бартоломе Молина.
Упитан да ли је ЕУ довољно јак посредник у дијалогу Београда и Приштине, шпански амбасадор каже да јесте и да треба да буде.
- Стабилност Балкана је стабилност ЕУ. У оквиру ЕУ поред тога постоје различити сензибилитети, тако да посредовање ЕУ гарантује више него других могућих актера - неутралност и равнотежу у преговорима. Такође, не треба заборавити да је Србија земља кандидат, а да територија Косово учествује у процесу придруживања и стабилизације - рекао је Бартоломе Молина.
Говорећи о пандемији корона вируса, амбасадор Шпаније истиче да нас је она научила да су у тешким тренуцима сарадња и солидарност најважнији, као и да је у том погледу Србија дала пример.
- Сви представници међународне заједнице који смо у овој земљи захвални смо за помоћ и спремност српских власти да пруже помоћ од првог тренутка. Ових годину и по дана није било лако, али без солидарности међу земљама било би неупоредиво теже - рекао је он.