КОЈЕ СУ ПОСЛЕДИЦЕ АКО БЕОГРАД ИЛИ ПРИШТИНА ОДБИЈУ ПРЕДЛОГ ЕУ? Стејт департмент: Очекујемо конструктиван приступ Вучића и Куртија
Из Стејт департмента кажу да охрабрује то што су Србија и Космет у начелу прихватили предлог Европске уније.
Сједињене Државе саопштиле су да снажно подржавају предлог Европске уније о нормализацији односа Приштине и Београда.
- Очекујемо да двојица лидера приђу сусретима у конструктивном духу потребном да се напредује у складу са њим - истакнуто је у одговору Стејт департмента уочи нове рунде дијалога Косова и Србије која се, уз посредовање Европске уније, одржава у понедељак у Бриселу, преноси Глас Америке.
"СРБИЈА ЈЕ ПОТПИСАЛА И ЈАСНО ДЕФИНИСАЛА" Командант КФОР-а објаснио ко сме, а ко не сме на север Косова
ПРИШТИНА СЕ РУШИ КАО КУЛА ОД КАРАТА: Шешељ раскринкао Куртија - ево ко заправо води лажну државу!
ЗВАНИЧНИК ЕУ ОТКРИО НАЈВЕЋИ СТРАХ БРИСЕЛА: "Најтежи део разговора у дијалогу Београда и Приштине биће ЗСО"
Председник Србије Александар Вучић и премијер привремених приштинских институција Аљбин Курти, како је раније пренео изасланик Европске уније за дијалог Мирослав Лајчак, требало би да осим званичног изјашњавања о прихватању, размотре и детаље примене европског предлога.
- Србија и Косово кроз дијалог треба да постигну свеобухватни споразум. Верујемо да нормализовани односи између Косова и Србије у коначници треба да буду усмерени на узајамно признање. Напредак у дијалогу отвориће врата европским интеграцијама и од суштинског је значаја за безбедност и стабилност на Западном Балкану - наведено је у писаном одговору Стејт департмента Гласу Америке.
О нормализацији односа и свеобухватном споразуму Београд и Приштина преговарају више од деценије преговарају под окриљем Европске уније - уз помоћ Сједињених Држава. Разговори две стране, процес променљивог учинка, посебно су били успорени током 2022. године - периода који је обележио сукоб у Украјини.
На питање може ли се очекивати искорак или чак прекретница после предстојеће рунде разговора у Бриселу – из Стејт департмента одговарају да охрабрује то што су Србија и Космет у начелу прихватили предлог Европске уније.
- Званичници Сједињених Држава и Европске уније истакли су могућности предлога Европске уније и нагласили значај брзог напредовања – како би се избегао ризик даљих ескалација - наводи се у одговору.
- Снажно охрабрујемо косовске Србе да се врате у косовске институције што је пре могуће како би безбедност и стабилност за све грађане били побољшани. Охрабрујемо Владу Косова да обезбеди услове да квалификовани косовски Срби то могу да учине без одлагања. Бриселски споразуми су предвидели интеграцију косовских Срба у косовске институције. У потпуности подржавамо те споразуме и њихову континуирану примену - званичан је став Стејт департмента у вези са тим питањем.
Уз то, веома значајно питање које знатно успорава могућности напретка дијалога две стране, јесте примена споразума у контексту оснивања Заједнице општина са српском већином. Сједињене Државе и Европска унија током последњих месеци инсистирају да косовске власти што хитније примене ту одредбу споразума – што је још једном потврдио Стејт департмент.
- Косово и Србија треба да примене споразуме које су потписали кроз процес дијалога, укључујући и остваривање напретка у успостављању Заједнице општина са српском већином.
Појачана дипломатска иницијатива западних савезника посвећена интензивирању дијалога Србије и Косова покренута је у години руске инвазије на Украјину. Русија на међународној сцени подржава политику Србије, засновану на ставу да је Косово њен неотуђив део, иако проглашење независности бивше српске покрајине користи као аргумент за анектирање украјинских територија – што већина држава света сматра флагрантним кршењем међународног права.
У одговору на питање види ли сагласност страна о европском предлогу као средство за неутралисање утицаја Русије на Србију – Стејт департмент истиче да је дијалог са Косовом важан за стабилност.
- Напредак ка нормализацији односа Србије и Косова кроз дијалог, уз посредовање ЕУ и даље је веома важан за регионалну и европску стабилност у тренутку када се суочавамо са агресијом Русије у Украјини и кризама широм Европе које је изазвала Путинова брутална, неоправдана инвазија - истичу из Стејт департмента.
Из Стејт департмента нису говорили о евентуалним последицама уколико Србија и Косово одбију или пропусте прилику која им се пружила.
- Важније је говорити о могућностима: предлог представља могућности за грађане Србије и Косова да унапреде безбедност и стабилност ширег региона Западног Балкана у време када се Европа суочава са најгором кризом од Другог светског рата. Како је већ назначено из Европске уније – прихватање споразума ће убрзати напредак обе земље ка чланству у Европској унији. Унапредиће и наше кључне циљеве за регион Западног Балкана – укључујући остваривање мира, стабилности и напредак свих народа - закључено је у писаном одговору Стејт департмент на упит Гласа Америке уочи нове рунде дијалога Косова и Србије.