СУД У ХАГУ ПОПИСУЈЕ ЖРТВЕ ОВК: Биће подељене у три групе, терористи се овога пута неће извући
Пријављивање за статус жртве у предстојећим поступцима пред овим судом почело је након хапшења Саљиха Мустафе, 24. септембра.
Судија за претходни поступак Специјализованих већа Косова (Суд за злочине ОВК) наложио је Служби за подршку жртвама да му до 10. децембра достави извештај о броју особа које су аплицирале за статус жртве у процесу против Саљиха Мустафе и да свакој потенцијалног жртви додели псеудоним - бројем.
Овај број ће, према налогу судије, бити додељен сваком апликанту за статус жртве, без обзира да је тражио посебне заштите мере или није.
ШТА ЈЕ РЕШЕЊЕ КОСОВСКОГ ЧВОРА? Ако разграничење није опција, шта јесте?
РАМА ПОНОВО ПРОВОЦИРА: Шаље поздраве и честитке злочинцима у Хагу
ЗМИЈА ТАЧИ ТРАЖИО ДАН НА СЛОБОДИ И УКИДАЊЕ СУДА: Крвнику се не пише добро!
Тако додељени псеудоним, односно број, ће се користити као једини идентификатор жртве у јавним и поверљивим поднесцима током процеса, осим ако другачије одлучи надлежно судско веће, наводи се у поднеску који је објављен на сајту Специјализованих већа.
И након 10. децмбра Служба ће судији моћи да достави допунске извештаје о доспелим апликацијама за статус жртве, али најкасније до поднеска Мустафиних бранилаца о планираној одбрани и броју сведока у његову корист.
За сада није одређен рок за поднесак који се тиче Мустафине одбране.
Пријављивање за статус жртве у предстојећим поступцима пред овим судом почело је након хапшења Мустафе, 24. септембра.
Према правилима Специјализованих већа, лица која могу да покажу да су лично претрпела штету, укључујући физичку, менталну или материјалну штету као директну последицу кривичних дела наведених у потврђеној оптужници могу да аплицирају за статус жртве, а о добијању статуса одлучује судија за претходни поступак.
Да би пријава била потпуна, судија сматра да је неопходно да апликанти наведу следеће чињенице: доказ о идентитету, и где потребно, сродничко и / или законско старатељство, комплетне личне податке, да попуне све релевантне делове апликације и да јасно наведу датум и место злочина и претрпљену штету.
У мери у којој могу, подносиоци апликације треба да поднесу релевантну и довољну документацију и да је потпишу лично или њихов законски старатељ.
Служби за подршку жртвама судија је такође наложио да му укаже и препоручи да ли су и којим су потенцијалним жртвама неопходне мере заштитие, које мере су потребне и да ли се тичу заштите безбедности, физичког и психичког здравља, достојанства и приватности.
Потенцијалне жртве Служба треба да определи у три групе А, Б и Ц и да судији за претходни поступак поднесе све апликације, без обзира у коју је групу сврстала одређену особу.
Група А тиче се апликаната који према ставу Службе треба да добију статус жртве, групу Б чиниће они кој према процени Службе треба да буду одбијени, а групу Ц чиниће апликанти који ће бити остављени на процену судији за претходни поступак.
Мустафа је ухапшен 24. септембра и изручен Хагу где се налази у притвору и чека суђење по оптужници која је потврђена 12. јуна, а објављена 28. септембра.
У њој се поред осталог наводи да Мустафа сноси појединачну кривичну одговорност и кривичну одговорност као претпостављени старешина за злочине које су од 1. до 19. априла 1999. године починили одређени припадници ОВК против лица заточених на имању у месту Злаш, које је служило као затвор.
У оптужници против Мустафе се тврди да је он одговоран за поменута кривична дела извршена над најмање шест лица.
Даље се наводи да је један затвореник убијен на тој локацији у периоду приближно од 19. априла 1999. до краја априла 1999. Терети се у четири тачке за ратне злочине: произвољно лишавање слободе, сурово поступање, мучење и убиство.
Мустафа је на статусној конференциј крајем октобра негирао по свим тачкама оптужнице Специјализованог тужилаштва Косова.