ПРАВДА ЋЕ ИХ СТИЋИ СВЕ! Суд за ратне злочине ОВК почиње да ради: Тачи, Харадинај и остали ускоро у Хагу?!
Иако на прву лопту ово не изгледа као крупна ствар, са друге стране могла би се протумачити управо тако јер би могла да значи да ће суд за злочине почињене на Косову 1998-1999. године, после неколико година тапкања у месту, коначно почети са радом.
Да се ствари изгледа померају сведочи и јучерашње писање приштинске штампе, која наводи да су истражитељи Специјалног суда за ОВК ових дана испитали некадашњег припадника ове организације Астрита Шабанија, који издржава затворску казну од 20 година због убиства четворице Рома и једног Албанца.
Он је испитан због сумње да је учествовао у убиству једног Србина и двојице Рома у јуну 1999. године.
Ако се ствари овако схвате, предстојећи период могао би да буде веома занимљив јер, како се одавно спекулише, овај суд не би требало да мимоиђе велики број актуелних представника привремених приштинских власти. Јавност би желела пре свега, а спекулише се да би то могло да се деси, ратне команданте, заповеднике и све оне чија имена су нарочито звучна у косовској јавности, од Рамуша Харадинаја, Хашима Тачија, Кадрија Весељија и других који су данас политички представници Приштине и највиши функционери такозване државе Косово.
Помињало се да би оптужницама могло да буде обухваћено више од 60 бивших лидера и припадника ОВК, и да би међу оних топ 10 могли да буду Рамуш и његов брат Даут Харадинај, затим Хашим Тачи и његов ујак Азем Суља, председник тзв. косовске скупштине Кадри Весељи, заменик премијера самопроглашеног Косова Фатмир Љимај и други.
Иако се спекулише да би све носиоце политичких функција и бивше припаднике ОВК до даљњег могао да спасе имунитет, то је мало вероватно јер, бар би тако требало да буде, ниједан политичар или командант бивше ОВК неће моћи да га има пред Специјалним судом.
Председник лажне државе Косово Хашим Тачи сваки час се помиње као особа која ће бити обухваћена једном од оптужница. Његова одговорност је и политичка, јер је био лидер и председник прелазне владе, коју су команданти ОВК формирали после доласка међународних мисија на Косово у лето 1999. године. Осим тога, он је био један од команданата тзв. ''Дреничке групе'', а у извештају известиоца ЕУ Дика Мартија изнесена је сумња да је организовао трговину органима заробљених Срба.
На мети тужилаштва могао би да буде и актуелни председник тзв. косовске скупштине Кадри Весељи, који је током ратних година на КиМ био први човек обавештајне службе ОВК, такозване ШИК. Био је и један од најутицајнијих команданата у ОВК, али не толико експониран, па су га често називли и ''господар Косова из сенке''.
И он се помиње у извештају Савета Европе у афери трговине органима, углавном српских затвореника, током рата на КиМ. Према наводима медија, он је био и део групе ''Црна рука'', у оквиру које је заједно са Тачијем учествовао у киднаповањима и убиствима Срба, али и непослушних Албанаца.
БРАЋА ХАРАДИНАЈ
Спекулише се и да би актуелни премијер лажног Косова Рамуш Харадинај, али и његов брат Даут, могли да буду спаковани за Хаг. Сукоби са српским снагама на КиМ довели су до тога да против њега буду подигнуте оптужнице за ратне злочине, али га је Хашки трибунал два пута ослободио.
Био је командант оперативне зоне Дукађини (Метохија), учествовао је у нападима на полицију, мучењима и убиствима. Српске власти га терете и за силовања и убиства, чак и деце, што српске што албанске националности.
Његов брат Даут могао би да буде оптужен за иста кривична дела као и сам Рамуш. Међутим то није све, јер се он помиње и као главноосумњичени због злочина на Радоњичком језеру, када је група од око четрдесетак Срба, Албанаца и Рома убијена, а њихова тела бачена у језеро где је касније пронађено 39 тела. Такође, помиње се и као особа која је укључена у поједина нерешена убиства политичких ривала и странака које су проистекле из терористичке ОВК.