Суђење Тачију: Бивши старешина ОВК Сопи потврђује да је команда била у селу Злаш током почињених злочина
Бивши старешина тзв. ОВК Фатмир Сопи потврдио је данас, пред судом у Хагу, да је команда његове јединице, с пролећа 1999. била у селу Злаш код Приштине, у којем је, по ранијој пресуди, тзв. ОВК починила злочине над притвореним Албанцима.
Сопи је то посведочио на суђењу тадашњим члановима Главног штаба тзв. ОВК Хашиму Тачију, Кадрију Весељију, Реџепу Сељимију и Јакупу Краснићију, оптуженим за ратне злочине на КиМ и у Албанији, 1998-99. Оптужница их терети за незаконито лишавање слободе, мучење и убиства Албанаца, које је ОВК прогласила за "колаборационисте", Срба и Рома у више од 40 притвора за противнике те албанске паравојске.
По оптужници, у априлу 1999. у Злашу је постојао притвор у којем су припадници тзв. ОВК противправно држали и тешко злостављали шесторицу Албанаца, од којих су једног, тешко повређеног, оставили да умре.
За те злочине, хашки суд - који се званично зове Специјализована већа Косова - осудио је на 15 година затвора Саљија Мустафу, који је у Злашу командовао притвором и јединицом БИА.
Као и на суђењу Мустафи, сведок Сопи је данас потврдио да је у Злашу био штаб јединице БИА, али и команда "153. бригаде" ОВК у којој је он био командант и заменик команданта.
Тужилац је у судници приказао неколико фотографија на којима су били Мустафа, Сопи и друге старешине тзв. ОВК које је сведок идентификовао.
Сопи је потврдио да је "153. бригада" тзв. ОВК била формирана у фебруару 1999. по налогу надређене команде "оперативне зоне Лаб" који је у Злаш донео заменик комананта те зоне Кадри Кастрати.
По Сопијевом исказу, за команданта бригаде је, уместо њега, био постављен "каријерни официр" Адем Шеху, који је у Злаш био упућен са стране.
У наставку процеса, иза затворених врата, сведочи први од тројице сведока за чије је исказе, како проистиче из судских докумената, посебне услове затражила њихова влада.
Тим условима обезбеђује се потпуна анонимност сведока која је неопходна, како је у списима назначило тужилаштво, услед њиховог страха од одмазде, као и због упорне климе застрашивања сведока која, како је суд више пута утврдио, и даље влада на КиМ.
Оптужница у 10 тачака терети Тачија, Весељија, Сељимија и Краснићија за: прогон на политичкој и етничкој основи, затварање, незаконито хапшење и притварање, друге нехумане поступке, окрутно поступање, присилни нестанак, мучење (две тачке) и убиства (две тачке).
Наведене злочине, припадници тзв. ОВК под командом оптужених починили су, по оптужници над приближно 407 притвореника, од којих је најмање 102 убијено, од марта 1998. до септембра 1999. У оптужници је идентификовано 75 жртава - 51 српска, 23 албанске и једна ромска.
Шест тачака оптужнице терети Тачија, Весељија, Сељимија и Крансићија за злочине против човечности, а четири тачке за ратне злочине.
Према оптужници, Тачи, Весељи, Сељими и Краснићи били учесници у удруженом злочиначком подухвату.
Циљ тог злочиначког подухвата било је преузимање контроле над целим Косовом насиљем над свима које је тзв. ОВК сматрала противницима.
Као саучесници у злочиначком удружењу, у оптужници су наведени и официри тзв. ОВК: Азем Суља, Љах Брахимај, Фатмир Љимај, Сулејман Сељими, Рустем Мустафа, Шукри Буја, Љатиф Гаши и Сабит Геци.
Сви оптужени изјавили су да нису криви. Они су у притвору у Хагу од хапшења на КиМ у новембру 2020.
Србија Данас/Курир