"СУКОБ ЋЕ БИТИ НЕИЗБЕЖАН" Хрватски историчар открио шта ће се догодити уколико Албанци покушају да отму Косово
Хрватски историчар и теолог Горан Шарић се дотакао и критичарта "Даре из Јасеновца"
Горан Шарић хрватски историчар за "Српски свијет" је изнео своје мишљење о решењу за КиМ и прокоментарисао хрватску реакцију на филм "Дара из Јасеновца".
"Да ли Срби треба да страхују за своје животе?" Директор Канцеларије за КиМ реаговао након ратнохушкачке реторике
ГРУПА АЛБАНАЦА УНИШТИЛА СРПСКЕ ИКОНЕ НА КОСОВУ! Нападнуте најстарије фреске, позив УН да реагује
КУРТИЈЕВА МЕГАЛОМАНИЈА НЕМА КРАЈА: Лидер "Самоопредељења" се понаша као Велики брат, жели своју приватну државу
- Мој предлог решења за КиМ је: Србији интегритет, Албанцима суверенитет, мали Шенген отворених граница за проток људи, робе, капитала, идеја, монетарна, царинска унија, заједнички војни савез и политички блок у УН. То вам је шест-седам земаља које би увек у УН гласале исто. Не мислим да је ово сјајно, али је алтернатива рату. Ако се не седне и разговара, десиће се нови сукоб. Ако Србији отму Косово, неминовно ће бити сукоба, а то није добро ни за ког.
- Хрвати су снимили 100 филмова о овом последњем рату. Замислите да је Кустурица почео да снима филмове о Сребреници у 50 наставака. Колико би "Оскара" до сада имао?! Само је Србима забрањено да након 70 година сниме филм о сопственом страдању - огорчен је хрватски историчар и теолог.
- Ватикан стоји иза пројекта короне. Папа је први позвао на мере, на затварање, а видилица је чак ишла тако далеко да је рекла да се Господ повукао и да је у изолацији. Страшно - рекао је Горан Шарић и испричао како је у Хрватској све затворено, да се народ не дружи.
- Хрватски идеал је био католицизам и Неовисна држава Хрватска. Прошло је 30 година. Срба нема, чак су се и Хрвати иселили, Хрватска је пуста, опљачкана кроз приватизацију. Игор Мндић је рекао да је Хрватска неуспешан пројекат, а ја мислим да је успешан јер је прављена да не успе. Свој суверенитет су уступили Бриселу. Сада се показало да им је циљ био да се ослободе Срба. Не видим да су срећни због тога. Никад Хрвати неће схватити да им Срби нису непријатељи, а ни Срби да им Хрвати никада неће бити пријатељи - закључује он и додаје да су Хрватима стално други криви, да су незадовољни и да је занимљиво да Срби живе лошије, али да су задовољнији и износи занимљиву тезу:
- Срби и Хрвати су најблискији народи на овом простору, деле заједничко порекло, илирско и дошли су на Балкан много пре седмог века, како нас учи официјелна наука. Да није било бечке жеље за доминацијом на Балкану, за колонизацијом Балкана и ватиканске тежње да покори Србе, можда бисмо ми данас били исти народ. На жалост, то се није десило, али су зато Србија, Војводина, Македонија, Босна, Косово биле колоније Хрватске и Словеније - наводи Горан Шарић.
- Мали испад, малог Стојковића на книнској тврђави када је рекао да је то Крајина узбуркао је целу хрватску нацију и недељу дана су били на седативима, позивали су српског амбасадора на рапорт. А када би Срби за све хрватске увреде позивали хрватског амбасадора у Београду, онда би му изнајмили апартман у Палати "Србија" јер би тога било у енормним количинама на дневном нивоу - коментарише Горан Шарић и вајка се како нема времена, али би се радо позабавио и написао књигу о грешкама у српским уџбеницима, сматрајући недопустивим да Немци и Хрвати имају монопол на тако осетљиву област као што је издавање уџбеника и образоавње деце.
Одбијајући увреде на рачун Срба, прави занимљиву паралелу:
- Да Срби нису дали ништа и никога, већ само једну Милеву Марић, било би довољно! А мало људи зна да катедру за квантну физику на Оксфорду држи најбољи квантни физичар на свету, Србин са Аутокоманде Владимир Ведран, за кога је мало људи чуло, а он је сјајан, блистав ум - сматра Шарић.
- Ватикан није признао Косово* и сада им је то као плус. А што би га признао, када су га признале све оне битне земље? И данас би папа радо у Србију, али се зна да пут води преко Јасеновца и очигледно је да те спремности за сада нема. Занимљиво је да су моји професори на Католичко богословном факултету гледали благонаклоно на православље, а на Србе са изразитом антипатијом - и можда и у томе треба тражити разлоге за Шарићево окретање православљу.