Најпрљавији трик Приштине: Како је једна пауза могла да доведе до пријема лажне државе у Интерпол
Власти лажне државе су прошле године доживеле прави дебакл, али ситуација је била много напетија.
Од 15. до 18. октобра ове године у престоници Чилеа одржаће се седница Скупштине Интерпола, на којој би се као једна од тачака дневног реда могао наћи пријем тзв. Косова у ту организацију.
Претходна три покушаја била су неуспешна, а последњи је био онај из новембра 2018, када је у политика лажне државе у Дубаију доживела потпуни дебакл.
СРБИЈА У ЖЕСТОКОЈ ОФАНЗИВИ: Настављамо да лобирамо против чланства лажне државе Косово у Интерполу
ПРЉАВА ИГРА ПРИШТИНЕ У БОРБИ ЗА ИНТЕРПОЛ Не бирају средства да дођу до циља, а прошлогодишњу седницу обележио је невиђен СКАНДАЛ
ВУЧИЋ ЗА СД О НАМЕРИ ПРИШТИНЕ ДА УЂЕ У ИНТЕРПОЛ: Мислим да неће покушати, а све и да покушају ИЗГУБИЋЕ
Тада пријем Косова у Интерпол није подржало 78 држава, од чега је 56 било против, а 22 уздржане, што је убедљива победа Србије, јер је тзв. Косову недостајало 36 гласова да буде примљено у ту организацију. Њихов покушај да достигну релевантност у сфери дипломатије је пропао, иако су се служили свим средствима, па и оним који спадају у сиву зону и закона и морала.
Наиме, 2018. године Албанци су скупоценим поклонима, накитом и златним сатовима, али и кешом, покушали да поткупе стране делегације. Наводно су чак нудили да плате смештај у Дубаију представницима разних држава, а током самог гласања провоцирали су и фотографисали нашу делегацију. То су све били отворени и нескривени примери манипулација, али једна, наизглед безопасна ситуација је могла да доведе до пораза наше земље у Интерполу.
Пошто Приштина, на изненађење самог председавајућег, није успела да обезбеди неопходну двотрећинску већину током првог круга гласања, одређена је пауза од 20 минута пре другог круга гласања.
Циљ те паузе је био да се из сале "изведу" чланови делегација које гласају, како би се у другом кругу гласања смањио број оних који су се у првом кругу противили пријему лажне државе у Интерпол. Ту би на сцену ступили делегати САД, Велике Британије и Турске, који су уочи гласања вршили снажан притисак на поједине афричке земље да пристану на уцене.
Како се гласа у Интерполу? Дипломатска борба чека Србију: Које државе су против Приштине?
ПОГРЕШАН КОРАК ЛАЖНИХ ДРЖАВНИКА! АЛБАНЦИ ПРЕТЕ РУСИЈИ: Признаћете Косово пре или касније!
Преокрет: ПРИШТИНА ОДУСТАЛА ОД ЗАХТЕВА ЗА ЧЛАНСТВО У ИНТЕРПОЛУ?
Задатак неких чланова делегација ове три земље био је да, у паузама заседања у стопу прате представнике из Африке како би их, уз бројне претње, натерали да подрже Косово током гласања. То су открили представници Гвинеје, који су навели да су они били само једна од афричких земаља која се нашла под страховитим притисцима западних дипломата. Сличан проблем имали су и чланови делегације Бахреина.
На то безобзирно кршење правних конвенција и дипломатског протокола први је скренуо пажњу министар унутрашњих послова Небојша Стефановић.
Министар се тада оштро успротивио одређивању паузе, а на питање упућено председавајућем на основу ког правила је донета таква одлука, није добио одговор.
- Поред нејасних обавештења, која су не само неблаговремена, најављује се и процедура да уколико дође до гласања у коме такозвано Косово не добије потребну већину за улазак, да ће се потом одредити пауза, а онда након паузе иде се на ново гласање. То је потпуно супротно правилама која јасно говоре да ће се одржати два гласања, без помињања икакве паузе. Очигледно да ће сви покушаји бити уложени да се у тој паузи обезбеди потребна већина уколико је не буде било у првом гласању - рекао је министар Стефановић.
Поповић Ивковић са представницима Амбасаде Либије око разматрања захтева тзв. Косова за чланство у Интерполу
Три АРГУМЕНТА Србије да самопроглашено Косово не уђе у Интерпол!
ПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА, НАША АКЦИЈА СМЕТА ЗАПАДУ! Лазански раскринкао заверу, али следи велики изазов за Србију!
У званичним статутима тог међународног тела не помињу се никакве паузе између гласања, и то је био један од прљавих покушаја приштинских власти да се у сенкама обезбеди већина у другом кругу.
Након другог, финалног круга гласања, када је већ целом свету било јасно да тзв. Косово неће постати чланица Интерпола, Стефановић је рекао да је реч о великом успеху и резултату наше земље. Он је истакао да је веома поносан на постигнути резултат.
- Ово је био велики испит за Интерпол. Пријемом Косова та организација би се исполитизовала, престала би да буде полицијски важна, већ би постала политичко тело, а то смо сви хтели да избегнемо. И поред разних покушаја и позивања на неке преседане и праксе које, чини се, покушавали у паузи да издејствују нешто, али то ипак није успело. Наши људи су били веома срчани, сви су се борили, српски грађани могу да буду поносни на тај тим. Тим пре је и ова победа већа за све нас - рекао је Стефановић.
Србија је данас много јача у односу на 2018. годину. У протекле две године признање тзв. Косова је повукло 15 земаља, од којих је последња у низу Того. Недавно су стигле и сјајне вести из Чешке, чији је председник Милош Земан најавио покретање дискусије у Прагу о повлачењу признања.
СРБИЈА ИМА ПЛАН! Одржан важан састанак у борби против чланства Приштине у Интерполу
СРБИЈА ВОДИ ОДЛУЧНУ БОРБУ ПРОТИВ ПРИЈЕМА ТЗВ. КОСОВА У ИНТЕРПОЛ: "Не смемо дозволити политизацију ове организације"
Стефановић и Харченко открили које су ПОСЛЕДИЦЕ ако се тзв. Косово нађе у Интерполу: ВЕЛИКА ОПАСНОСТ за цео свет
Иако је наша позиција много снажнија, морамо да узмемо у обзир да ће привремене власти у Приштини поново покушати прљавим методама да се "увуку" у Интерпол, ако заиста дође до поновног гласања о пријему у ту организацију.