"ТА ДИСКУСИЈА МОРА ДА СЕ ОДРЖИ" Немачки изасланик упутио поруку Приштини
Специјални изасланик Немачке за Западни Балкан, Мануел Зарацин, изјавио је да Приштина зна да мора да се разговара о Заједници српских општина.
- ЗСО је била договорена 2013. године, Бриселским споразумом и мислим да је то јасно и Приштини да та дискусија мора да се одржи - рекао је Зарацин.
КФОР УПУТИО ИЗВИЊЕЊЕ ЗБОГ НАЈНОВИЈЕГ ИНЦИДЕНТА: "Поштујемо резолуцију 1244 УН, направили смо грешку"
КОМАНДАНТ КФОР-а ОПАСНО ЗАПРЕТИО: "Нећемо толерисати насиље, можемо да рачунамо на подршку свих 27 држава чланица"
ХАОС НА СЕВЕРУ КОСОВА И МЕТОХИЈЕ НЕ ПРЕСТАЈЕ: Одјекнуле две детонације, претпоставља се да је реч о ШОК БОМБАМА
Што се тиче садашње ситуације у дијалогу Београда и Приштине, Зарацин, који је јуче у Бриселу учествовао на панел дискусији на Самиту ЕУ-ЗБ, у организацији ''Фриендс оф Еуропе'', каже да је ситуација напета.
'- Имамо веома напету ситуацији у дијалогу, а поготово што се тиче Северне Митровице. Желимо да ситуација буде стабилна и безбедна. То значи да све треба да буде предузето са обе стране, да буду флексибилне како не би дошло до ескалације - казао је немачки изасланик.
Зарацин је говорећи о садржини ажурираног европског предлога који су подржале Француска и Немачка, а за који је уторак у Тирани шеф дипломатије ЕУ Жозеп Борељ рекао да је послат у Београд и Приштину, поновио да је битно откланити недоумице око тога чији је то предлог.
- То је европски предлог. То је јасно од почетка. Први пут је био представљен од стране Мирослава Лајчака у име ЕУ, заједно са саветницима председника Макрона и канцелара Шолца када су били у региону. Ако хоћете да имате снажну позицију тамо, можете је једино имати ако је јасно да је то европски предлог - каже Зарацин.
На питање шта је сада приоритет, да ли је то решавање институционалне ситуације, што значи учешће Срба у привременим приштинским институцијама како би се избегла безбедносна криза и стране се посветиле другим проблемима, Зарацин каже да је веома важно да се садашња ситуација разреши и да се српска страна врати у институције и пружа услуге грађанима са севера.
Он је нагласио да питање повратка Срба у институције, међутим, не треба да буде изговор да се обустави дијалог о другим проблемима.
- То вас не спречава да говорите о другим стварима - казао је немачки званичник.