ТАЧИ БИ ДА КУПИ ДРЖАВУ: Даје астрономске своте за подршку идеји "промене граница"
Хашим Тачи лобира и новцем покушава да издејствује сагласност светских престоница за идеју "промене граница"
Није тајна да тзв. косовски председник Хашим Тачи "корекцију граница" види као једно од могућих решења косовског проблема, и није тајна да се за то већ неко време здушно залаже. Међутим, оно што је ново у целој тој причи, јесте да је трошио новац за лобирање како би ова идеја имала "пролаз" код међународне заједнице.
О којој тачно своти је реч није познато, али се зна да је то чинио по многим европским градовима, од Лондона па надаље, а вероватно је мало "поткачио" и Америку, с обзиром на став САД према "корекцији граница" као потенцијалном решењу.
Нема назад: Весељи дао последњи потпис на приштинску платформу
Хашим Тачи, наравно, никада није јавно рекао да лобира за разграничење, а још мање да се новац издваја управо за то. Са друге стране, није тајна да приштинске власти управо за лобирање издвајају значајан новац који су користиле и за "борбу" за признавање тзв. косовске независности, али и да "погурају" улазак тзв. Косова у Интерпол. Новац за корекцију, међутим, јесте новост.
Захваљујући британским посланицима, сазнало да је Тачи издвојио "много новца лобирајући за промену граница", која је некако у исто време и у српској и у косовској јавности појавила као потенцијално решење, које иначе Британцима уопште није блиско, напротив.
НИ ТРАГА НИ ГЛАСА: Још увек нема података где је Владимир Ивановић
- На идеју "промене или корекције граница" потрошено је много новца у Лондону и другим већим градовима. Пре око годину дана Тачи је говорио о "корекцији границе са Србијом", али то је био погрешан приступ. Велики новац је потрошен - рекао је посланик Џон Гроган.
Тако је један Британац практично "разоткрио" о чему се заправо радило свих претходних месеци, односно сваки пут када је Тачи причао о "мањој или већој корекцији граница", а издвајање новца у те сврхе само показује колико му је стало да његова иницијатива "прође" и да се коначно нађе решење за Косово.
Да ли је такозваној косовској јавности, а још пре владајућој већини на КиМ ова информација позната, нико са сигурношћу не може да тврди. Питање је и да ли је она позната љутом противнику разграничења, тзв. косовском премијеру Рамушу Харадинају, чији је став од када је на челу актуелне тзв. владе, да разграничење и размена територија не долазе у обзир. Истог става је, случајно или намерно, управо Велика Британија која, заправо сарађује са Харадинајем, наравно зарад својих интереса и зарад наметања сопствене земље, која иначе излази из ЕУ, као важног и моћног фактора на Балкану.
И српски шеф дипломатије Ивица Дачић говорио је данас на ову тему, додуше не наводећи Велику Британију као пример. Међутим, "црв сумње", ако се погледа његова изјава, ипак постоји.
- Поједине земље ЕУ играју двоструку игру и не желе да се постигне договор о Косова и Метохије у којем оне нису водећи фактор - рекао је Дачић.