НЕПОСТОЈЕЋА ДРЖАВА У САВЕТУ ЕВРОПЕ? Куртијеви другари жртве УТОПИЈЕ, више не слушају ни сопствене савезнике
Нацрт Заједнице српских општина који је предложила ЕУ у процесу дијалога између Приштине и Београда неприхватљив је за "Косово", изјавила је шефица посланичке групе Покрета Самоопредељење Мимоза Кусари Љиља, преноси "Коха".
По њеним речима, тај нацрт је врло проблематичан и у њега нису укључене примедбе "Косова".
- Тренутни нацрт остаје неприхватљив за 'Косово', постоје велики проблеми у оквиру њега. 'Косово' је послало своје коментаре који нису укључени у тај документ. Били смо и остајемо заинтересовани за проналажење решења које не представља ризик или могућност за наше унутрашње уређење - навела је Мимоза Кусари Љиља у интервјуу на КТВ-у.
Због тога, како је рекла, тај нацрт не може да се упути Уставном суду, а о томе треба да се донесе одлука и да се добије печат владе.
- Влада не може да стави свој печат на документ који заправо није прихваћен, влада се није сложила с тим документом - прецизирала је она.
Такозвано Косово ће бити у Савету Европе пре краја ове године?
Шефица владајуће странке говорила је и о чланству тзв. Косова у Савету Европе констатујући да је разочарана што чланство још није реализовано.
- Резултат је разочаравајући у овој фази, али није први пут да земље теже чланству... Међутим, ово није крај, није да је све затворено. Тренутно смо само изгубили битку, али не и рат - рекла је она.
Ипак, верује да ће такозвана држава постати члан ове организације пре краја ове године.
- Разочарани смо, али верујемо да то није готово. Уверена сам да ћемо наћи пут до чланства и да неће бити иста ситуација ни са Интерполом ни са Унеском. Уверена сам да ће 'Косово' бити чланица Савета Европе много раније, можда и пре краја овог године -оптимистична је Мимоза Кусари Љиља.
Како је истакла, неправедно је условљавање да се нацрт статута ЗСО упути Уставном суду.
- На имплементацији споразума о формирању Заједнице општина са српском већином се касније инсистирало и то је постало део политичког процеса за Савет Европе. Међутим, тај услов је узет из другог процеса - нагласила је Кусари Љиља.
Према њеним речима, само чланство у Савету Европе је гаранција за српску заједницу, док нацрт ЗСО који су предложили међународни партнери није прихваћен као јединствен, мимо Бриселског споразума и имплементационог анекса.
- 'Косово' је ангажовано и учествује у дијалогу који се води у Бриселу и наравно да је преузело и обавезе, све одговорности, као и обавезе које има за раније постигнуте споразуме. Али није речено да је 'Косово' прихватило један нацрт свих постигнутих споразума. Ипак, 'Косово' прихвата да Бриселски споразум из фебруара 2023. и Охридски споразум из марта, након имплементације, буду потписани и да стране преузму одговорност за примену - закључила је Мимоза Кусари Љиља.
Извор: Србија Данас/РТ Балкан