"ТАКОЗВАНО КОСОВО НИКАДА НЕЋЕ ПОСТАТИ ДРЖАВА" Старовић: Таква очекивања Албанаца су нереална, и неће се десити!
Политички аналитичар Немања Старовић каже да се после 13 година од једнострано проглашене независности тзв. Косова косовски Албанци налазе "даље од жељене независности" него што су очекивали 2008. године, када је до таквог, како оцењује, противправног чина дошло.
- Сасвим сигурно, све оне тезе о томе да независност Косова представља иреверзибилни процес у којем је само питање времена када ће се постићи општи међународни консензус о признању тог чина са којим ће и Србија на крају морати да се сагласи, падају у воду - рекао је Старовић.
УХАПШЕНИ ОСУМЊИЧЕНИ ЗА ПОКУШАЈ УБИСТВА АДВОКАТА: Полиција у Београду привела двојицу мушкараца
ТЕЖАК УДЕС КОД ЗАЈЕЧАРА: Преврнула се цистерна са млеком, возач једва извукао живу главу
ДЕТЕКТИВ ОТКРИО НОВЕ ДЕТАЉЕ О ВЕЉИ НЕВОЉИ! Најављена нова хапшења: "Мало је 17 ухапшених..."
Он сматра да је то последица чињенице да је спровођена успешна кампања Србије оком које је 18 држава света одлучило да повуче признање Косова, као и чињенице да пет земаља чланица ЕУ није признало његову независност.
О стању и перспективама српске заједнице на Косову током свих година од проглашења независности 2008. наовамо, каже да је ситуација и на плану безбедности и на пољу остварења основних личних и колективних права Срба, али и њихових економских перспектива "веома тешка".
Ипак, указује да је за све протекле године српско државно руководство успело да избегне одређене замке које су биле постављене, како сматра, и самим Бриселским споразумом из 2013.
- Њиме су косовски Албанци желели да кроз процес тзв. институционалне интеграције Срба ''покидају везе'' Београда и свих грађана на КиМ који у Србији виде свој ослонац - истакао је Старовић и додао да се то није десило пре свега оснивањем Српске листе, као, како каже, кровне политичке организације српског народа у јужној покрајини.
- Амбиције албанских националиста су безграничне и они сматрају да је дошло до успостављања повољних околности да могу да реализују своје максималистичке амбиције. Шансу за то очигледно виде изван преговарачког процеса и њихова очекивања иду према снажном међународном притиску према Србији од нове америчке администрације, али и Берлина - навео је Старовић.
Како додаје, Албанци очекују да ће услед тога или могућих ултиматума, Србија морати да се сложи са једнострано проглашеном независношћу.
- Та очекивања су нереална и то се неће десити - сматра аналитичар.
Старовић истиче "да је једини јачин да се одупре остајање на позицијама са којих пројектује имиџ озбиљне и одговорне преговарачке стране која не види алтернативу процесу дијалога, али исто тако и стране која је спремна да на адекватан и одмерен начин одговори на све једностране мере којима би Приштина могла да прибегне током ове године".
Честитку председника САД Џозефа Бајдена Приштини у којој се подржава "свеобухватни споразум о нормализацији с Косовом, који је фокусиран на међусобно признање", ипак, види као "званичну, протоколарну ствар у обраћањима".
- Наравно, можемо приметити извесну разлику у тону обраћања који постоји сада и у односу на слична обраћања претходног председника САД Доналда Трампа. Све то даје ''ветар у једра'' албанским националистима у Приштини и подгрева амбиције да би Вашингтон заједно са Берлином могао остварити притисак на Србију током ове године. Нисам сигуран да ће та очекивања бити испуњена - закључио је Старовић.