ТЕРОРИСТА ГУЦАТИ ОСТАЈЕ У ПРИТВОРУ: Суд одбио срамотну жалбу и јемство
Ово је прва одлука коју је донео Панел већа Апелационог суда Специјализованих већа Косова 9. децембра.
Апелациони суд Специјализованих већа Косова потврдио је одлуку о одређивању притвора председнику Удружења ветерана ОВК Хиснија Гуцатија, који је заједно са потпредседником тог удружења ухапшен у Приштини 25. септембра и истог дана обојица су пребачени у притворски објекат у Хагу.
Овом одлуком у целости је одбијена жалба бранилаца Гуцатија на одлуку судије појединца у вези са законитошћу његовог хапшења и његовим захтевом да буде пуштен на слободу уз јемство, прецизира се у саопштењу Специјализованих већа.
ШАМАР ЛАЖНОЈ ДРЖАВИ ИЗ ЕВРОПСКОГ ПАРЛАМЕНТА: Нема пријема у ЕУ, то је неуспела држава којом владају МАФИЈАШИ
НОВЕ ОПТУЖБЕ ИЗ ТИРАНЕ Албански министар криви Србију за геноцид, тражи извињење због Косова
А ШТА ЈЕ СА УБИЈЕНИМ СРБИМА? Шеф комисије за нестала лица обишао само муслиманска гробља у Северној Митровици
Напомиње се да је ово прва одлука коју је донео Панел већа Апелационог суда Специјализованих већа Косова 9. децембра.
Гуцатију је, као и Харадинају који се није жалио, притвор одређен због опасности да би могли да побегну, ометају предстојеће кривичне посутпке који ће се водити пред Спецјализваним већима против припадника ОВК, као и да ће понавити кривична дела за која се већ сумњиче.
Обојица се терете за застрашивање сведока у поступцуима који ће бити вођени пред тим судом, а 30. октобра, нешто више од месец дана од хапшења, против њих је подигнута оптужница која још није потврђена.
У саопштењу суда се указује да иако је Апелаицоно веће констатовало да је налог за хапшење погрешно заснован на члану 39(3) Закона, који се односи на овлашћења судије за претходни поступак након подизања оптужнице, панел је сматрао да "правни акти и прописи који уређују рад Специјализованих већа потврђују да судија за претходни поступак јесте овлашћен за издавање налога за хапшење пре подизања оптужнице".
Панел Апелационог суда је такође констатовао да судије имају право да одлуке о притвременом пуштању на слободу доносе по властитом нахођењу и да судија за претходни поступак то право није злоупотребио када је разматрао услове које је Гуцати предложио у прилог свом захтеву за буде пуштен на слободу уз јемство.
Такође сматра да Гуцати није показао да је судија за претходни поступак погрешио у својој оцени о томе да ли је притвор неопходан, јер и даље стоје разлози да буде у притвору.
Гуцати је ухапшен и изручен Хагу 25. септембра јер је у Приштини држао конференције за новинаре 7, 16. и 22. септембра где је делио и учинио доступним медијима тајне и поверљиве информације и документа која су у вези са радом Специјализованог тужиоца и није спречио осумњиченог Насима Харадинаја да именује поједине (потенцијалне) сведоке и да информације у вези са њиховим пребивалиштем и другим личним подацима.
Ово понашање, према ставу тужиоца, представља озбиљну претњу, односно средство принуде на сведоке, у циљу да се одговоре од сведочења или наговоре на давање лажне изјаве пред тужиоцем и судом.
На исти начин је потенцијалне сведоке изложио опасности по њихову безбедност, а све у циљу одмазде због њиховог истинитог сведочења пред истражитељима тужилаштва.
Гуцати се терети и за кривично дело повреде тајности поступка објављивањем инфомарција из истраге и имена потенцијалних сведока.
Истог дана када и Гуцати ухапшен је и Насим Харадинај, потпредседник Удружења ветерана ОВК након чега су обојица изручени Хагу и терете у истом предмету за иста кривична дела.