"Тврдоглави покушаји ревизиониста и фалсификатора" Ђурић: Коха распирује националну и верску нетрпељивост
Он је истакао да су српски средњовековни манастири тврђава српства на Косову и Метохији
Директор Канцеларије Владе Србије за Косово и Метохију Марко Ђурић оценио је данас да приштински лист Коха својим негирањем српског средњовековног наслеђа на КиМ "распирује националну и верску нетрпељивост кроз ширење грубих историјских фалсификата".
ДНО ДНА! СРАМОТНА ИЗЈАВА РАТНОГ ЗЛОЧИНЦА ТАЧИЈА: Прославио 21. годишњицу од успостављања терористичке ОВК
ВЕЛИКА АКЦИЈА ПОЛИЦИЈЕ НА КОСОВУ: Ухапшене 33 особе због трговине људима, оружја и дроге!
НА ПОМОЛУ ВЕЛИКИ СКАНДАЛ: Американци организовали достављање досијеа ОВК?!
- Тврдоглави покушаји ревизиониста и фалсификатора историје да извртањем чињеница отму српско средњовековно културно и духовно наслеђе на Косову и Метохији осуђени су на пропаст, јер нема ниједног материјалног доказа нити методолошког конструкта којим се може доказати да они нису српски - навео је Ђурић у саопштењу за јавност.
Он је потврдио да је пре српског културног и духовног наслеђа на Косову и Метохији постојала ромејска, односно византијска култура, а пре ње и неке друге културе, али истиче да "Албанаца ту није било".
- Повеље српских манастира на Косову и Метохији недвосмислено потврђују ко је био њихов ктитор и покровитељ, а пописи имена у повељама сведоче да је у метосима живело искључиво српско становништво, уз статистички занемарљиво присуство других етничких група - наводи Ђурић.
Он је истакао да су српски средњовековни манастири тврђава српства на Косову и Метохији, јер су самим својим постојањем необориви доказ чија је то земља била, и каква је серија злочина, протеривања, исламизирања и асимилације довела до садашње етничке структуре на Косову и Метохији.
- Не мислим да су Албанци због тога што на Косову и Метохији немају своје манастире на било који начин инфериорни, јер и они имају своју богату културу на коју треба да буду поносни, али сам најоштрији противник сваког покушаја присвајања туђе културне баштине - додао је Ђурић.
Подсетио је да је српска културна баштина немањићког периода досегла толико високе домете да је данас заслужено део светске културне баштине, а "Албанци, ако желе да и њихова култура једнога дана досегне тај ниво, треба на њој да раде, а не да манифестују некултуру присвајајући туђе".
- Упозоравам инспираторе насртаја на српску културну баштину да, ако желе складне и пријатељске српско-албанске односе, а ја се надам да ће они у будућности бити могући, морају поштовати ексклузивност и неповредивост српске културе на Косову и Метохији - закључио је Ђурић.