У ЕУ ОЧАЈНИ - БРИСЕЛ ВИШЕ НЕ ЗНА ШТА ДА РАДИ С КОСОВСКИМ ПИТАЊЕМ! Приштина не поштује договор, шта је решење?
Дијалог о Косову под окриљем Уније траје више од деценије, али се решење не назире. Бриселска администрација је фрустрирана, очајнички жели потписивање каквог-таквог споразума између Београда и Приштине
Више од деценије под окриљем Европске уније трају преговори Београда и Приштине о Косову, али се крај чак и не назире. Немогућност договора Београда и Приштине сад се води и као неуспех бриселске администрације, због чега су у ЕУ очајни, каже извор из дипломатских кругова у Бриселу. Додаје да Брисел практично више не зна шта да ради с косовским питањем.
РЕКЛА И ОСТАЛА ЖИВА: Вјоса Османи изјавила да Србија није спровела две трећине Бриселског споразума - ко је овде луд?
КЉУЧА У ПРИШТИНИ! СВИ СУ БЕСНИ НА "ПРЕВАРАНТА КУРТИЈА": Цела опозиција у шоку због његовог фијаска у Бриселу
ПРИШТИНСКИ АНАЛИТИЧАРИ РАЗОТКРИЛИ КУРТИЈА: Ево зашто лажни премијер никада неће спровести одлуку о ЗСО
- Администрација ЕУ је фрустрирана због нерешавања питања Косова. Јесте то важна и велика тема и нико не очекује да се до решења дође преко ноћи, али цео тај процес сад траје пуних 10 година, а скоро никаквог напретка нема. Брисел више не зна шта да ради с косовским питањем, и то је увидео и ових дана, након нове рунде разговора Београда и Приштине, где није било никаквог помака - каже извор из дипломатских кругова и додаје:
- Приштина не поштује договоре, не примењује ставке из потписаних споразума, инсистира на радикалним решењима. Састанци делегација немају континуитет, а и кад се одрже, често искрсне неки проблем. Брисел више нема идеју како да приступи косовском питању, како да га реше. Последња нада европској администрацији су САД. Брисел се доста узда у помоћ Америке, која је, као што се види, одједном постала активнија по овом питању - каже извор и додаје да то у каквој је паници ЕУ можда најбоље говори податак да би се задовољили потписивањем било каквог споразума између Београда и Приштине, те да то чак не би морао да буде правно обавезујући, о којем се годинама говори.
Према речима политичког аналитичара Душана Јањића, проблем у преговорима Београда и Приштине је то што Брисел нема тим за имплементацију постигнутог, људе који ће пратити реално стање на терену.
- Без имплементације, све је бесмислено. Друго, то није само дискредитација Београда и Приштине, то је дискредитација капацитета ЕУ и ЕК - наводи Јањић.
Бивши дипломата Милисав Паић каже да ће питање Косова надживети саму ЕУ.
- Палмер је рекао да решење Београда и Приштине није временски ограничено, али питање је да ли ће ЕУ, с обзиром на њихове унутрашње размирице, да потраје толико. Постоји могућност да питање Београда и Приштине надживи ЕУ - наводи Паић.
Нема ништа од ЗСО
Коментаришући изјаву америчког амбасадора Филипа Коснета да Приштина има обавезу да формира Заједницу српских општина, Аљбин Курти, премијер такозваних косовских институција, поручио је да Косово не може имати удружење на етничкој основи:
- Не мислим да је у правном и уставном поретку Косова могуће удружење на етничкој основи. Може постојати удружење општина на развојној основи, може бити на географској основи, попут планинског удружења Ругово.
Удружење на етничкој основи не може проћи ни у смислу духа, ни слова устава Косова. И практично тако нешто је речено пресудом Уставног суда објављеном 23. децембра 2015.