Вучевић страхује да ће у понедељак доћи до нових провокација на Косову "Имам зебњу да ће Аљбин Курти нешто урадити"
Премијер Србије Милош Вучевић изјавио је да се плаши нове провокације на Косову усмерене против Срба, у понедељак, док се у Немачкој буде одржавао Самит Берлинског процеса.
Наиме, истакао је да иако се нада да до нових провокација неће доћи, ипак верује да је такав сценарио врло могућ.
- Плашим се да ћете у понедељак видети нову провокацију у Приштини, јер су ми људи, који су ветерани оваквих формата и догађаја, показали да се, сваки пут када се одржавао састанак на пленарном нивоу, нешто десило лоше по нас на Косову и Метохији од стране Приштине. Надам се да неће бити тога, али имам зебњу да ће Аљбин Курти нешто урадити то јутро, рекао је Вучевић за РТВ.
Навео је и да страхује да би могле да буду нападнуте привремене институције Србије.
- Или да угаси две, три општине по српском систему, да растера људе, затвори канцеларије, чисто да пошаље поруку, казао је Вучевић.
Указао је да је Берлински процес значајан за регионалну стабилност, јер је уз мањи и већи интензитет, донео резултате који нису за потцењивање.
- Идем са опрезом, јер увек постоји опција да неко и тај скуп искористи за неку оптужбу на рачун Србије, да смо ми реметилачки фактор, додао је премијер.
Казао је да је „куд и камо“ позитивна вест што је Приштина одлучила да макар и делимично укине, како истиче, једнострану и ничим изазвану забрану уласка српске робе на Косово.
- За сада само преко Мердара и то правдају да не могу да користе Јариње и Брњак, док не добију опрему, скенере из Немачке… Курти ће имати наратив да је, када та опрема стигне, и то потврда да западни партнери признају и разумеју страх Приштине да би се не знам шта допремало Србима на Косову и Метохији…, уверен је Вучевић.
Поручио је да је најважније да српска заједница добије уредно и благовремено снабдевање храном, лековима и потрепштинама за живот.
Када је реч о Цефти, Вучевић је појаснио да Унмик остаје део Цефте, а да се Београд сагласио да Приштина може технички да учествује на скуповима и састанцима, са фуснотом уз име.
- Унмик је потписник Цефте и то се не мења, с тим што ће Приштина моћи да буде на техничким састанцима, са фуснотом, додао је Вучевић.
Поводом Куртијеве изјаве да у Берлин „иде као победник“, премијер Србије је рекао да га то не изненађује, будући да су избори на Косову 9. фебруара.
- А, о чему да прича? Нема Експо, Био4 кампу, брзу пругу, н еможе да прича о аутопутевима, о реконструкцији пруга, о изградњи нових терминала… Морамо да разумемо да он нема шта друго да прича осим да је победник и да решава српско птање и да, како они кажу, заокружује њихову агенду косовске независности, истакао је Вучевић.
Навео је да је свестан да ће бити критика, истиче да је много горе да Србија буде одсутна са Самита Берлинског процеса.
- Много је горе да се о нама одлучује без нас. А, шта мислимо једни о другима, то можете мислити. Не гајимо симпатије, гледамо само наш инетерес – да чувамо мир и политичку стабилност у региону, да се Србија развија у миру, да реализујемо пројекте. Најважније је да чувамо Србе на Косову и Метохији, поручио је Вучевић.
Навео је да је за Србију важан Берлински процес, као и све што доприноси стабилности региона, а удаљава од сукоба, доноси корист грађанима, ствара услове за раст плата и пензија…
Додао да очекује бројне притиске око Косова, али и око питања санкција Русији, па и у вези са Републиком Српском.
Вучевић је рекао да Србија не мења свој став о неувођењу санкција Русији.
- Не верујемо у политику санкција, председник Вучић и Влада Србије су то истакли и ту нема промене, подвукао је премијер.
Додао је да очекује притиске у вези са Републиком Српском и константним покушајима, мање или више успешних, на пољу ревизије Дејтонског споразума, подсетивши на суђење против председника РС Милорада Додика, које, како је рекао, може да доведе до озбиљних последица у БиХ.
Јуче се навршило пет година од успостављања "Отвореног Балкана", који је дао конкретне резултате, а Вучевић каже да је његов утисак да Тирани и Скопљу та регионална иницијатива није приоритет у овом тренутку.
- Еди Рама је изјавио да је ’Отворени Балкан’ за њих завршен процес. ’Отворени Балкан’ је морао даље да се развија и заслужио је прикључивање, пре свега, Црне Горе и БиХ. То би добило садржај. Неспорно је да је ’Отворени Балкан’ донео много тога доброг за Србију, Северну Македонију и Албанију, поправио је историјски сложене односе Србије и Албаније, а са Северном Македонијом је поставио ствари на оно место на којем треба да буду, рекао је Вучевић.
Навео је да не постији ништа негативно у односу Србије и Северне Македоније, али да постоји неслагање по питању Косова, најосетљивијег за Београд.
- Признајемо суверенитет, као и идентитетска, национална, језичка и културна питања. СПЦ је дала аутокефалност Охридској архиепископији - Македонској православној цркви. Што се нас тиче, те ствари су потпуно чисте, нити они имају неслагања са нама по питању Косова и Метохије и то је оно што је најосетљивије питање за нас, рекао је Вучевић.
Србија Данас/Косово Online