ВАЖАН ДАН ЗА СВЕ СРБЕ: У Вашингтону се одржава конференција посвећена Космету, огласиле се САД и ЕУ
Очекује се долазак великог броја Срба
У Вашингтону ће данас, у организацији српске дијаспоре у САД, бити одржана конференција посвећена КиМ под називом "Молитва за мир, стабилност и правду", потврдио је за Танјуг амбасадор Србије у САД Марко Ђурић.
Рама са Макроном разговарао о тзв. Косову, француски председник га ШОКИРАО РЕЧИМА: "Рекао ми је да није спреман..."
УХАПШЕНИ СРБИН СА КОСОВА ПУШТЕН ИЗ КУЋНОГ ПРИТВОРА! Морао да плати кауцију од 30.000 евра
Командант КФОР-а стигао у Београд: Генерал Милан Мојсиловић дочекао генерал-мајора Озкана Улуташа
На конференцији ће, поред Ђурића, говорити директор Управе за сарадњу са дијаспором и Србима у региону Арно Гујон, као и градоначелник Штрпца Далибор Јевтић.
На конференцији се очекује и учешће великог броја представника српске дијаспоре, међу којима епископ источно-амерички Иринеј, а предвиђено је и обраћање ректора Универзитета у Приштини са привременим седиштем у Косовској Митровици Небојше Арсића.
САД и ЕУ: Хитно смањење тензија и примена споразума између Београда и Приштине
САД и Европска унија позвале су на "хитно смањење тензија" и на "брзу и безусловну" примену Споразума о нормализацији односа између Београда и Приштине и повратак дијалогу, наводи се у заједничкој изјави усвојеној на Самиту САД и ЕУ у Вашингтону.
У делу заједничке изјаве који се односи на регион Западног Балкана наводи се да САД и ЕУ "поново потврђују заједничку посвећеност стабилности на Западном Балкану и европској перспективи региона".
- Сви партнери морају наставити потребне реформе, како би напредовали на свом европском путу - наведено је у документу објављеном на сајту Европске комисије.
У документу се позива на смањење тензија и нормализацију односа Београда и Приштине кроз дијалог којем посредује Европска унија.
- Истичемо потребу да Косово и Србија хитно смање тензије и брзо и безусловно имплементирају Споразум о путу нормализације односа и повратка дијалогу који омогућава ЕУ - наводи се у саопштењу.
Домаћин Самита САД-ЕУ био је амерички председник Џозеф Бајден, заједно са америчким државним секретаром Ентонијем Блинкеном, док су ЕУ представљали председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен, председник Европског савета Шарл Мишел и високи представник ЕУ за спољну политику и безбедност Жозеп Борељ.