ВАЖНЕ СТАВКЕ НА СТОЛУ! Савет безбедности УН сутра о Косову и Метохији
Савет безбедности УН сутра ће на седици у Њујорку разматрати ситуацију на Косову и Метохији и извештај генералног секретара УН Антонија Гутереша о стању у јужној српској покрајни.
Министар спољних послова Србије Ивица Дачић учествоваће на видео-седници Савета безбедности УН о раду УНМИК-а у 16.00 часова, саопштено је из Министарства спољних послова Србије.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/10/20/profimedia-0560268433.jpg?itok=YaqeLCQ_)
КОНАЧНО! Почиње најбољи фудбал на свету, већ вечерас ће све да пуца
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/10/20/untitled_2.jpg?itok=k08Yr2wQ)
АМЕРИЧКИ СТРУЧЊАЦИ СТИГЛИ НА КИМ: Разлог је једна тачка споразума у Вашингтону (ФОТО)
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/09/18/pjimage_-_2020-09-18t071510.107.jpg?itok=yV7GPcUz)
ПАНДЕМИЈА УЗИМА ДАНАК НА КОСОВУ: Повећава се број оболелих, Приштина у најгорем стању
Дачић је раније изјавио да је седница заказана на основу договора Србије са Русијом, која председава Савету безбедности.
Он је тада рекао да је Србија у сталној комуникацији са чланицама Савета безбедности УН када је реч о ситуацији на Космету, нарочито са сталним чланицама које имају разумевање и подржавају њене ставове, посебно са Русијом и Кином.
Генерални секретар УН Антонио Гутереш у шестомесечном извештају који ће сутра бити разматран поздравио је обнављање дијалога Београда и Приштине, уз посредовање ЕУ, после дужег прекида, те позвао две стране да покажу флексибилност и креативност у напорима да превазиђу разлике.
У извештају о раду Мисије УН на тзв. Косову (Унмик), Гутереш је поздравио преданост приштинског руководства борби против пандемије, унапређењу дијалога са Београдом и европским интеграцијама.
Он је позвао нову владу самопроглашеног Косова да настави да јача владавину права, да подржава процесе одговорности за озбиљна кршења људских права и предузима одлучне кораке у борби против корупције и некажњавања.
Гутереш је позвао косовске институције и међународне актере да пруже пуну подршку и сарадњу напорима Специјалног тужилаштва за злочине терористичке ОВК јер је то "кључно за мирну будућност тзв. Косова".
- Обновљена посвећеност нормализацији односа (Београда и Приштине) је очита и надам се да ће тако и остати док се не пронађе свеобухватно решење. Охрабрује ме конструктивно учешће обе стране у почетној фази преговора које је омогућио специјални представник ЕУ и континуирани лични ангажман високог представника ЕУ - наводи Гутереш у извештају, који обухвата период од марта до септембра.
Он је навео да би стране требало да се надовежу на напредак постигнут у досадашњим расправама, укључујући и споразуме који су потписале под покровитељством САД у вези са "економском нормализацијом".
Гутереш је изразио наду да ће наставак расправе помоћи да се разјасни судбина преосталих несталих лица и да ће се постићи напредак у повратку расељених, привредној сарадњи и спровођењу осталих нерешених споразума.
- Захтевам од политичких челника да осигурају инклузиван приступ кроз веће учешће кључних актера, посебно жена и младих, у процесима саветовања и доношења одлука као и укључивање родне и перспективе младих у спровођење споразума који утичу на животе становништва - навео је Гутереш.
Он је указао да су се у периоду обухваћеном извештајем грађани и институције самопроглашеног Косова суочили са више изазова, међу којима су криза изазвана пандемијом ковида 19, која осим здравствених, има озбиљне економске, социјалне и политичке последице.
Гутереш је подсетио и на пад владе премијера Аљбина Куртија и најаве оптужница Тужилаштва суда за злочине терористичке ОВК у Хагу против председника самопроглашеног Косова Хашима Тачија и лидера Демокртаске партије тзв. Косова Кадрија Весељија.
У извештају објављеном на сајту УН цитирају се релевантни делови саопштења Специјалног тужилаштва и подсећа на догађаје који су уследили и реаговања косовских званичника.
Гутереш у извештају оцењује да је Специјално тужилаштво у извештајном периоду "постигло напредак у даљем спровођењу истрага" и позива "све релевантне стране, косовске институције и међународне актере да пруже пуну подршку и сарадњу тим напорима који су кључни за мирну будућност тзв. Косова".
У извештају се, такође, изражава "забринутост због обновљене напетости изазване грађевинским активностима у посебној заштићеној зони око манастира Високи Дечани као делу светске баштине Унеска".
- Иако су радови обустављени, јасна приврженост косовских власти поштовању закона, укључујући пресуду Уставног суда којом се подржавају имовинска права Српске православне цркве, биће важна за очување поверења међу заједницама - наглашава се у извештају.
Гутереш је поновио приврженост подршци заједницама Ашкалија, Египћана и Рома погођеним тровањем оловом на тзв. Косову и поново апеловао на земље чланице, међународне организације и друге актере да добровољним прилозима помогну да се пронађе ефикасан одговор и удовољи потребама тих рањивих заједница.
Он је изразио забринутост због политичке поларизације која траје у Приштини и која је утицала и на управљање пандемијом, те позвао све политичке субјекте на тзв. Косову да се уједине око приоритета заштите јавног здравља.
Гутереш је позвао приштинске институције да појачају напоре на спровођењу правне и друге заштите и решавању неједнакости жена, указавши на узнемирујући пораст пријављених случајева насиља у породици од почетка пандемије ковида 19.