ВЕЛИКИ ИЗАЗОВ! ШТА ЧЕКА ПРЕДСЕДНИКА ВУЧИЋА У ВАШИНГТОНУ: Хоће да уклоне рампе у трговини
Дијалог Београда и Приштине на високом политичком нивоу, уз посредовање ЕУ, наставиће се 7. септембра у Бриселу.
Уклањање баријера које стоје на путу да се већ постигнути споразуми о обнови или успостављању ваздушног, железничког и друмског саобраћаја између Београда и Приштине, спроведу у дело, биће једна од централних тема током разговора представника двеју страна у Вашингтону данас и сутра, а најављене су и три области.
ХОТИ: У Вашингтону о великим инфраструктурним пројектима, дијалог настављамо у Бриселу
АЛБАНЦИ ПОСЛЕ ПОБЕДЕ ОПОЗИЦИЈЕ У ЦРНОЈ ГОРИ: Треба нам балкански савез насупрот Срба
ШТА МОЖЕМО ОЧЕКИВАТИ ОД САСТАНКА У ВАШИНГТОНУ? Економијом до компромисног решења - историјска прилика за Србију
Ово произлази из најава Ричарда Гренела, изасланика председника САД Доналда Трампа за дијалог, који је рекао да је оно што је Трамп желео да уради је да види да ли фокус на економски развој и отварање нових радних места за младе може "некако променити динамику ситуације".
- У четвртак у расправу додајемо читав низ питања која би створила трговину, економски развој и радна места - изјавио је Гренел током прексиноћног разговора са новинарима и без увијања предочио.
- Ако желите развојне доларе од САД, онда мора бити напретка на економском плану, није фер према америчким пореским обвезницима да трошимо свој новац ако ствар не функционише - додао је.
О томе шта би из сфере економије следеће могло да се појави на столу, за којим ће седети председник Александар Вучић и премијер привремених институција у Приштини Авдулах Хоти, Владимир Трапара, из Института за међународну политику и привреду, каже да ће се Вашингтон вероватно фокусирати на заједничке пројекте двеју страна који су изводљиви и на то да се крене напред после кршења ЦЕФТА споразума од стране Косова, што је био корак уназад. Међутим, Трапара верује и да су економска питања само увод у дискусију о политичким темама.
Иначе, током дебате са новинарима, Гренел је прокоментарисао запажање медија да се "Руси још ослањају на Резолуцију УН нација 1244", тако што је навео да је проблем у прошлости био то што се на овај процес гледало линеарно са опаскама "О, Руси то кажу" или "Резолуција Савета безбедности УН".., закључујући да "ништа од тога није важно људима који немају посао у региону".
- Америка сматра Косово независним, али жели да тај статус призна и Србија, како би после то могле да ураде Русија и Кина. САД су спремне да Србији нешто дају заузврат ако би то урадила, али се још не зна шта - сматра Трапара.
Потпредседница Владе изјавила је јуче да верује да је посета председника Вучића САД прилика да се поново покрену теме повезивања и економске сарадње са Приштином које су важне за стабилност и развој читавог региона. Према њеним речима, има много простора за напредак којег у претходном периоду није било због једностраних потеза Приштине, пре свега због увођења такса на робу из централне Србије.
СЛЕДИ - ИМОВИНА
Дијалог Београда и Приштине на високом политичком нивоу, уз посредовање ЕУ, наставиће се 7. септембра у Бриселу, а како је поручио портпарол ЕУ Петер Стано теме ће бити решавање питања мањинских заједница, међусобних финансијских потраживања и имовине.
Овом састанку претходиће четврта рунда еспертских разговора, током викенда, и ту ће се разговарати о већ започетим темама - несталима, расељенима и економској сарадњи, а амбиција ЕУ је да се по тим темама постигну договори, да би у понедељак могле да отворе три нове.
Потпредседница Владе је навела и да је извесно да ће ти разговори бити веома тешки, али да је дијалог с Албанцима неопходан ако се жели боља будућност за грађане и за читав регион.
- Србија се, предвођена председником Вучићем, увек понашала одговорно, тежећи да кроз дијалог дође до компромисног решења, а да у исто време чврсто стоји уз свој народ на КиМ и не одустаје од својих интереса, упркос свим притисцима - рекла је потпредседница.
Иначе, саветник за националну безбедност САД Роберт О'Брајан, који је и домаћин разговора у Вашингтону, поручио је синоћ да ће предстојећи састанак представника Београда и Приштине у Вашингтону унапредити мир кроз економску сарадњу.
- Ове важне расправе унапредиће мир кроз економску сарадњу. Од посвећености дијалогу обојице лидера, користи ће имати и Србија и Косово - рекао је О'Брајан.
"ПРИШТИНА НИЈЕ СПРЕМНА"! ИЗА ХОТИЈЕВИХ РЕЧИ КРИЈЕ СЕ СТРАХ: Трамп и ако дође неће бити признања лажне државе!
Ђурић: Припремили смо платформу окренуту будућности и економској сарадњи Београда и Приштине
САД СУ КУРТОВИЋИ: Рођаци Аљбина Куртија у Црној Гори масовно почели да МЕЊАЈУ ПРЕЗИМЕ
КФОР "УНИШТАВА" ТРАГОВЕ НАТО АГРЕСИЈЕ: За 12 месеци уклонио 96 неексплодираних бомби на Косову и Метохији
НОВЕ ПРОВОКАЦИЈЕ ЛАЖНОГ ПРЕМИЈЕРА: "Са Србијом се састајемо само ради узајамног признања"