ВЛАДИМИР ЛУЧИЋ: Курти хоће да угуши Телеком, али ПОБЕДИЋЕМО!
“У случају забране МТС, 30.000 српских породица на КиМ остало би без свих комуникација, без телефона, интернета, телевизије, то би био скандал који би жестоко узнемирио грађане који су упркос свему остали тамо да живе и представљао би брутални притисак да њих да се иселе”
“Суочени смо са правним апсурдом и кршењем међународних правних норми, али сви аргументи су на нашој страни”
Уместо да се постојање компаније МТС на Косову и Метохији подржава и промовише као најбољи пример успешне примене бар једног дела Бриселског споразума, Аљбин Курти хоће да нас угаси и да практично поништи сваки позитиван резултат настао у дијалогу Београда и Приштине, изјавио је генерални директор Телекома Србија Владимир Лучић.
Већ месец дана траје жестока кампања такозваних приштинских власти против српског Телекома и његове ћерке - фирме на КиМ “МТС д.о.о”, која постоји и функционише у складу са одредбама Бриселског споразума.
Према речима Владимира Лучића, проблеми су почели одмах по доласку Куртија на чело владе, а сарадња са приштинским институцијама задуженим за телекомуникације дотад је била сасвим коректна. Ово што се сада дешава је кулминација и ради се о координисаним нападима, упозорио је први човек Телекома Србија у интервјуу за ТВ Пинк.
- После серије напада на српски народ и институције, Курти је у Приштини кренуо у обрачун и са опозицијом, па је са неким врло танким правним образложењем донета одлука о забрани најутицајније опозиционе ТВ Клан Косова. Међународна заједница је жестоко реаговала, као и новинари, на Куртија је извршен жесток притисак и морао је да повуче одлуку. Убрзо потом, да би оправдали гушење медија, одлучили су да из регистра предузећа, то је практично њихов АПР, обришу 15 компанија, међу којима је наш МТС. Образложење је крајње апсурдно: хоће да нам забране рад због тога што је један члан нашег менаџмента некада у прошлости користио пасош Републике Србије. Ми смо иначе регистровани у Северној Митровици по свим локалним прописима, а наше одговорно лице, које је и заведено у регистру предузећа, има косовску личну карту - објаснио је Владимир Лучић.
Паралелно с тим, приштинска Агенција за заштиту конкуренције почела је акцију провере куповине малих оператера, са циљем да се МТС додатно угуши и да се заустави његова експанзија на КиМ. У том циљу чак желе да ретроактивно примењују законе, што је у потпуној супротности са свим међународним нормама, као и са стандардима ЕУ.
- Када слушам директора Агенције за заштиту конкуренције имам утисак да је то заправо директор агенције за забрану конкуренције. Иако поступак није завршен он стално гостује на медијима у Приштини где говори да смо прекршили закон и објављује наше пословне тајне. А прича је апсурдна као и она са брисањем компаније. Закон је дозвољавао да када купујете мале оператере са малим приходима, као што смо ми урадили 2019-2021. године, не морате да обавештавате Агенцију. Ове године су променили тај закон, верујем управо да би зауставили нашу експанзију на КиМ, и кренули су у његову ретроактивну примену, да нове одредбе важе за ранији период. То је правни апсурд и кршење свих стандарда - изјавио је Лучић.
Генерални директор Телекома Србија је уверен да је циљ Куртијеве владе да зауставе и забране МТС, чиме би се нанела ненадокнадива штета Бриселском споразуму, који би практично био до краја поништен.
- У случају забране МТС, 30.000 српских породица на КиМ би остало без свих комуникација, без телефона, интернета, телевизије, то би био скандал који би жестоко узнемирио грађане који су упркос свему остали тамо да живе и представљао би брутални притисак да њих да се иселе - упозорио је Владимир Лучић.
Телеком Србија је о целој ситуацији обавестио међународну заједницу и све кључне амбасаде, а досадашње реакције указују да су аргументи српске компаније наишли на разумевање.
- Посебно добру сарадњу имамо са Амбасадом САД, најновија јавна изјава америчког амбасадора у Приштини господина Ховенијера веома охрабрује, јер је дипломатским речником потврдио да су Американци у овом случају на страни истине и правде. Ја сам скоро па потпуно сигуран да ћемо из ове ситуације изаћи као победници, јер баш сви аргументи иду нама у прилог - нагласио је Лучић.
Компанија “МТС д.о.о” на Косову и Метохији има 250 запослених и највећа је српска компанија на Космету, која беспрекорно функционише.
Генерални директор Телекома Владимир Лучић је одмах по избијању најновије кризе отишао у Северну Митровицу, а и овом приликом је истакао да је посебно захвалан радницима МТС на њиховој истрајности и одговорности упркос свим притисцима којима су изложени.
“Стално нас потцењују, а постаћемо лидер и на Косову”
Посебно скандалозно је понашање појединих београдских медија, који су у извештајима о проблемима компаније Телеком Србија на Косову и Метохији практично стали на страну Аљбина Куртија. Реч је о медијима који су у власништву Јунајтед Групе, тржишног конкурента Телекома у Србији и региону.
- Заједничка карактеристика мањинских сувласника Јунајтед Групе и Куртија је да стално потцењују Телеком Србија. Као што смо у Србији из једне крајње незавидне позиције постали број један, тако ћемо и на Космету остати и опстати, па ћемо и тамо постати лидер. Телеком Србија је убедљиво најјача компанија на Западном Балкану, ми смо практично већ сада једини прави озбиљан оператор на Косову, и кад-тад ћемо доћи у ситуацију да нам се омогући да пружамо услуге на целом КиМ и да постанемо број један и на том тржишту - уверен је Владимир Лучић.
Америчко упозорење Куртију
Амбасадор САД на Косову Џефри Ховенијер претходно је упозорио да Приштина треба да буде “веома опрезна” када је у питању одузимање лиценце за рад оператеру МТС, односно Телекому Србија, и нагласио да је то “веома осетљиво питање”.
- Позивамо владу Косова да буде веома, веома опрезна у акцијама које предузима. Међународна заједница очекује од владе да координише са нама око начина спровођења законских одредби, око нечега што је осетљиво, као што је пословање предузећа чији су темељи произашли из Бриселског споразума - рекао је Ховенијер за Радио Слободна Европа.