ЧИТАКУ УДАРИЛА НА КУРТИЈА! Направио погрешне рачунице - овај члан мења Ахтисаријев план, Србима се даје аутономија?
Читаку је чак додала да у споразуму нема елемента који би подразумевао де факто признање, а још мање де јуре признање.
Потпредседница Демократске партије Косова Вљора Читаку каже да је члан 7 предлога Европске уније за нормализацију односа Србије и Косова више од Заједнице српских општина, преноси Коха.
Према њеним речима, тим чланом се даје аутономија Србима, а мења и Ахтисаријев пакет, кроз статус Српске православне цркве.
КУРТИЈУ СЕ ОВО НЕЋЕ СВИДЕТИ! Лајчак одбрусио: ЗСО не угрожава ништа, то је обавеза Приштине која постоји 10 година и мора да се испуни!
УДАРИО СВОГ НА СВОГА: Опозиција у Приштини се ОБРУШИЛА на Куртија - Лажна држава се цепа изнутра?!
ПЕТКОВИЋ УПУТИО БРУТАЛНУ ПОРУКУ: "Опозиција у Србији као и Курти говори против ЗСО"
У интервјуу за "Косова прес", Читаку је рекла да је косовски премијер Аљбин Курти направио погрешне рачунице у дијалогу, настављајући одржавање статус кво ситуације са Србијом, и додала да нема конкретних користи за лажну државу Косово од договореног споразума са Србијом.
- Члан 7 мења свеобухватни пакет Мартија Ахтисарија, пакет на коме је изграђен уставни и правни поредак на Косову. Прво, говори о аутономији за Србе Косова, а нови елемент је питање Српске православне цркве. Верујемо да је ово питање веома добро решено Ахтисаријевим пакетом и постојећом законском инфраструктуром на Косову. Тенденције су да се створи етницитет сличан ономе што смо видели у Црној Гори и јасно је да је премијер сагласан по овом питању. Тачка 11 говори о имплементационом анексу и јасно је да су се стране и по овом питању сложиле, Аутономија превазилази ЗСО, нема сумње. За спровођење споразума за ЗСО постоји посебан члан у документу - рекла је Читаку.
Читаку је чак додала да у споразуму нема елемента који би подразумевао де факто признање, а још мање де јуре признање.
- У де факто облику, Србија је признала Косово од 1999. године, Србија не влада над Косовом. Србија је прихватила наше путне исправе, зар заборављате да имамо споразум о интегрисаном управљању границом. Не постоји граница са земљом коју сматрате условно својом. У овом споразуму нема новог елемента који би подразумевао де јуре или де факто признање. Једина новост је то што су се две стране обавезале да ће се дијалог наставити, а колико ће се наставити и колико ће година Косово изгубити у овом процесу остаје да се види - рекла је Читаку.
Према њеним речима, Курти је својим погрешним понашањем деградирао процес дијалога са Србијом.
- Сада ћемо имати нови статус кво, премијер је направио погрешну рачуницу, мислио је да ће поновно отварање старих споразума променити формат дијалога и резултат. Али, нажалост, он је то само деградирао и данас имамо споразум који ће донети нови статус кво, али тиме није завршен процес дијалога са Србијом - додаје Читаку.
Читаку акође доводи у питање потенцијалне користи Косова у међународној арени након споразума.
- Није било ништа конкретно у том нацрту договора о могућим користима Косова у овом процесу. Реченица да Србија неће кочити Косово у европским интеграцијама, постојала је и у претходним споразумима. Али оно што спречава Косово у европским интеграцијама није Србија, већ пет земаља ЕУ који га не признају. Оно што спречава чланство Косова у УН није Србија, већ Русија и Кина, које имају право вета - навела је Читаку.