Због чега се Америма жури и од кога се Албанци плаше? ТРИ МЕСЕЦА ЈЕ НЕРЕАЛАН РОК
Препрека да се дијалог уопште настави, а да затим добије на убрзању, јесте и сама Куртијева политика такса.
Ако је, као што то тврди технички премијер у Приштини Аљбин Курти, намера Ричарда Гренела, изасланика америчког председника за дијалог Београда и Приштине, да се договор двеју страна постигне до септембра, онда је то врло амбициозан циљ. Тим пре уколико би договор требало да буде онакав за какав се јуче заложио амерички амбасадор у Србији Ентони Годфри: трајан, и до кога би две стране саме дошле, без наметања решења споља.
До септембра је остало свега три месеца и тешко је замислити да би у том периоду све коцкице косовског мозаика могле да се поставе на своје место. Препрека да се дијалог уопште настави, а да затим добије на убрзању, јесте и сама Куртијева политика такса, која је наводно укидање намета на српску робу заменила принципом реципроцитета, коме се Београд противи.
КУРТИ СТРАХУЈЕ ЗА БЕЗБЕДНОСТ: Добио ПРЕТЊЕ СМРЋУ од албанске гарде
АЛБАНЦИ ДОБИЛИ ШАМАР ОД ЗАПАДА: Америка и Британија одбраниле СРПСКЕ МОНАХЕ од отимачине
СРАМАН ЗАХТЕВ СТИГАО ИЗ ПРИШТИНЕ! Министар лажне државе затражио од ЕУ једну ОПАСНУ СТВАР!
Што се тиче намера Вашингтона, Душан Пророковић из Центра за стратешке алтернативе каже да септембар није реалан рок, али и да је питање шта је "амерички став", јер унутар Трампове администрације постоји неколико утицајних центара моћи и свако себе представља као заступника "америчког става".
- Убрзавање процеса дијалога није толико мотивисано надолазећим изборима у САД, већ иза тога стоје лобији који желе да се преко споразума са Београдом (тзв.) Косово убаци у Уједињене нације, и затим у НАТО, јер би Шпанија била препрека за сваки другачији начин учлањења (тзв.) Косова у НАТО - сматра Пророковић.
Курти је такође изјавио и да не би требало да буде разговора "који воде председници са мапом", што је директор Канцеларије за КиМ Марко Ђурић јуче протумачио као да се Курти "панично плаши разговора где би са друге стране стола седео Александар Вучић". Према његовом мишљењу, приштинска власт показује нервозу због могућег наставка дијалога и увођењем додатних такса и разним другим потезима покушава да спречи конструктивну дискусију.
- Приштина само декларативно жели наставак дијалога, а унапред каже да неће правити уступке и да очекује да Србија призна независност КиМ. Приштина, али и неке од држава чланица ЕУ, гласно говоре шта неће, а нико неће да каже шта хоће, а то је да натерају Србију да призна независност (тзв.) Косова, и то у границама које су они зацртали и прогласили на нашој територији 2008. Неки од њих говоре да су против промене граница, мислећи на границе које су они нацртали 2008. - навео је Ђурић.
МОГУЋ НАПРЕДАК АКО СЕ ФОКУСИРАМО
Можда ћемо постићи известан напредак ако се будемо фокусирали на конкретне ствари које су у свачијем интересу. Гренел је енергичан човек, који сматра да ће ако уведемо економске подстицаје, ако људи у региону схвате какве ће економске користи имати и ако уклонимо политичке разлике бити мотивисанији за дијалог - изјавио је јуче Ентони Годфри, амерички амбасадор у Србији.
Он је за ТВ Прва навео да Метју Палмер (изасланик за Западни Балкан) детаљно разуме политику, историју и културу овог региона, а са Палмером и Гренелом "види се колико је Вашингтон заинтересован да овде ствари крену путем успеха".
ЗНАТЕ ЛИ КАКО ЈЕ НАСТАЛА РЕЧ КОСОВО Косовац или Косовар: Ево који облици су ПРАВИЛНИ, а који УВРЕДЉИВИ
КРЕЋЕ ВЕЛИКА ОФАНЗИВА АМЕРИКЕ НА КОСОВО: Албански узурпатори настављају ДЕЗИНТЕГРАЦИЈУ своје ЛАЖНЕ ДРЖАВЕ
"БЕЗ МАПА НА СТОЛУ" Курти открио шта је коначан циљ ЛАЖНЕ ДРЖАВЕ
"ИМАТЕ ВРЕМЕНА ДО СЕПТЕМБРА ЗА СПОРАЗУМ" Курти добио ПОСЛЕДЊЕ УПОЗОРЕЊЕ из Вашингтона
БЕЖЕ ОД РУСА КО ЂАВО ОД КРСТА: Албанци желе дијалог Београда и Приштине, али само са САД и ЕУ