ЗМИЈА ЛАЖИМА ПОКУШАВА ДА ПОБЕГНЕ ОД КРИВИЦЕ: Тачи признао тужиоцима у Хагу да је знао за злочине, после све порекао
Тужиоци су као доказ приложили транскрипт Тачијевог саслушања од 13. и 14. јануара 2020. године
Бивши командант ОВК Хашим Тачи признао је, у јануару ове године, тужиоцима суда за злочине ОВК у Хагу да је био присутан на локацији где су заробљеници ОВК били притворени и злостављани и да је знао да су они пребијани, али је у додатном разговору, у јуну, све то порекао.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/11/23/shutterstock_1733625458.jpg?itok=cK9DJXQ8)
МУЧИ ВАС ГРЛО? Код гребања, упале и бола вам ОВО може помоћи!
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/11/15/profimedia-0568306320.jpg?itok=5Hvq_Q6V)
КОРОНА БУКТИ НА КОСМЕТУ: Регистровано још 645 новозаражених, преминуло 12 особа
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2018/09/03/profimedia-0314392332.jpg?itok=0zn383v3)
СТИЖЕ ПОМОЋ ОД "БРАЋЕ": Хрватска ће наставити да поможе ЛАЖНОЈ ДРЖАВИ, Пленковић забио нож у леђа Србији
То пише у документу којим су тужиоци од претпроцесног судије Николе Гијуа (Ницолас Guillou), крајем јула, затражили дозволу да приложе додатне доказе против Тачија, оптуженог за злочине над Албанцима, Ромима и Србима у нелегалним притворима ОВК на Косову и у Албанији, 1998-99 године.
Тужиоци су као доказ приложили транскрипт Тачијевог саслушања од 13. и 14. јануара 2020. године. "У том разговору, Тачи је, између осталог, признао да је био присутан у (редигована локација) време притварања и злостављања (редигована имена заробљених), као и да је знао да су (редигована имена заробљених) били пребијани", пише у документу тужилаштва, с којег је 18. новембра скинута ознака поверљивости.
У истом разговору, Тачи је, по тужиоцима, потврдио и да је Главни штаб ОВК објавио одређено саопштење.
Све то, Тачи је, међутим негирао у следећем разговору са тужиоцима, од 13. до 16. јула, до којег је дошло на захтев његовог браниоца, након што је, крајем априла, главни тужилац Џек Смит (Јацк Smith) обелоданио да је поднео предлог оптужнице против Тачија и Кадрија Весељија.
У том разговору, Тачи је, како наводе тужиоци, "дао читав спектар наводних 'разјашњења' о претходном разговору и одговорио на додатна питања тужилаштва". Тачи је тада "разрадио" свој претходни исказ о томе шта је знао "о догађајима у (редигована локација), тврдећи прво да је само био свестан оптужби о (редиговано), да би затим тврдио да није био информисан да је њима нането зло и да је, у сваком случају, он открио да се њима ништа није догодило".
По документу тужилаца, Тачи је тврдио и да "када му је речено да се догађају лоше ствари, он је то повезао са бомбардовањем од стране Србије, а не са (редиговано)". Тачи је тужиоцима тврдио и да се "то што му је било речено да се десило, у ствари није десило". "У вишеструком, опширном порицању, Тачи је, између осталог, тврдио да у ОВК није постојала обавештајна служба, да ни Главни штаб ОВК, ни привремена влада (Косова) никада нису функционисали, већ су постојали само на папиру", пише у документу тужилаштва.
По оцени тужилаца, порицања којим је Тачи, у другом разговору, прибегао "очито су невероватна" и не би им требало поклонити поверење, будући да су "у директној противречности са доказима". У одвојеном документу, тужиоци су назначили и да је Тачи, у интервјуу приштинском листу Зери, 1. априла ове године, "лагао" да није био саслушаван пред хашким тужилаштвом.
"У ствари, Тачију је први судски позив био уручен 17. новембра 2019. године, а он се први пут појавио у Хагу ради саслушавања 12. децембра 2019", прецизирају тужиоци у документу. Тачи (52), оптужен је, заједно за Кадријем Весељијем, Реџепом Сељимијем и Јакупом Краснићијем, за злодела почињена у 34 нелегална притвора ОВК на Косову и у Албанији над најмање 407 притвореника, од којих је најмање 98 убијено, од марта 1998. до септембра 1999.године.
Оптужница Тачија и остале у 10 тачака терети за прогон на политичкој и етничкој основи, затварање, незаконито хапшење и притварање, друге нехумане поступке, окрутно поступање, мучење (две тачке) и убиства (две тачке). Та кривична дела квалификована су, у шест тачака, као злочини против човечности, а у четири тачке, као ратни злочини.
Сви оптужени, који су на Косову ухапшени 4. и 5. новембра, у првом појављивању пред судом, од 9. до 11. новембра, изјавили су да нису криви за злочине из оптужнице.
За те злочине, по оптужници, Тачи и саоптужени сносе и индивидуалну и командну одговорност. Сви су, у периоду обухваћеном оптужницом, били чланови Главног штаба ОВК - Тачи као политички комесар, касније и заповедник, Весељи (53) као шеф обавештајне службе, Сељими (49) као главни оперативац, а Краснићи (69) као заменик команданта и портпарол. У привременој влади Косова, проглашеној у марту 1999, Тачи је био премијер, Весељи министар за обавештајне послове, Сељими министар унутрашњих послова, а Краснићи портарол.
Према оптужници, Тачи, Весељи, Сељими и Краснићи били су учесници у удруженом злочиначком подухвату, заједно са бројним другим официрима и припадницима ОВК, те члановима привремене владе, од којих су у оптужници именовани: Азем Суља, Љах Брахимај, Фатмир Љимај, Сулејман Сељими, Рустем Мустафа, Шукри Буја, Љатиф Гаши и Сабит Геци.
На статусној конференцији, прошле недеље, тужиоци су најавили да ће за суђење бити спремни у јуну 2021, док су браниоци тврдили да процес не може почети пре јуна 2022.године, зато што им је толико времена потребно да се припреме. ; Сви браниоци најавили су да ће ускоро поднети захтеве да њихови клијенти буду пуштени на привремену слободу до почетка суђења.