ЗВАНИЧНИЦИ ЕУ ДРЖАВА СЕ ОГЛАСИЛИ О ЗСО: Верују да ће Лајчак наћи решење за све - шта то представља за НАС?
Верујем да ће Лајчак наћи решење за ЗСО и изборе
Министар иностраних послова Летоније Едгарс Ринкевичс верује да ће специјални изасланик ЕУ Мирослав Лајчак, након разговора у Приштини и Београду приближити позиције две стране о отвореним питањима, међу којима је и формирање Заједнице српских општина.
Ринкевичс је у интервјуу за Танјуг током јучерашње посете Београду изразио очекивање да ће се пронаћи и обострано решење за одржавање избора које Србија организује 3. априла.
"МОРА СЕ СПРОВЕСТИ ДОГОВОР О ЗСО НА КиМ" Огласио се Лајчак пред данашњи долазак у Приштину
ЕСКОБАР И ЛАЈЧАК ВРШЕ ПРИТИСАК НА КУРТИЈА: Пред лажном државом три питања, а најважније тиче се преговора са Београдом
СЕВЕР КОСОВА КАО ИСТОЧНА БЕЛГИЈА? Лајчак и Ескобар доносе у Приштину нови предлог за српске општине у јужној покрајини
- Надам да ће се наћи солуција прихватљива за обе стране како би се избори на Косову одржали као и претходни. Верујем да ће Лајчак и ЕУ наћи решење - рекао је Ринкевичс и изразио жаљење што сви, како каже, нису могли да уцештвују на рефередуму одржаном 16. јануара.
На питање како види даљи ток дијалога Београда и Приштине и могуће решење косовског проблема, каже да верује у решење које можда није најлакше али које може да буде дуготрајно.
- Мислим да постоји једно решење, вероватно није најлакше али може да да дуготрајне резултате, до кога се може доћи дијалогом и дипломатским напорима, можда су потребни дани и месеци да се дође не само до договора већ и његове примене - рекао је он.
Сматра да је много времена потрошено на причу о бриселском дијалогу и нагласава да је важно да се релевантни договори примењују, да се кроз дијалог трага за решењима, али, како каже, то у многоме зависи од добре воље обе стране.
- Немамо специјани рецепт, на вама је да решите ствари - поручио је он .
Ринкевичс констатује и да у Србији предстоје избори и да су сви свесни да је тешко адресирати тако важне ствари попут питања од националног интереса у време избора, али је навео је да је у разговору са српским званичницима видео посвећеност владе да ради снажно и нађе начин да се напредује у дијалогу.
На питање да ли је упознат са моделима ЗСО које ће, како се спекулише Београду и Приштини, предложити специјални представник САД за Западни Балкан Габриел Есцобар и Мирослав Лајчак, с обзиром да се добро познаје са Лајчаком и да је разговарао са њим и пред његов пут у Приштину, Ринкевичс каже да Лајчак труди најбоље што може.
- Лајчцак ради одличан посао, стиже у Београд крајем недеље и моћи да одговара на питања, али ја не могу да будем слободан да говорим више о нашој приватној конверзацији - рекао је министар.
Додаје да се нада да ће након консултација са обе стране, ЕУ као и Београд и Приштина моћи да нађу примењиво решење и наглашава да ситуација није лака, имајући у виду да су неки званичници веома исполитизовали ствари.
- Али овде у Београду сам видео спремност да се ради и на веома тешким питањима. Када сам срео представнике Косова, разговарали смо о неким отвореним питањима, чули смо и њихову забирнутост, али истичем да очекујемо имплементацију споразума и да политичка воља мора бити показана са обе стране - казао је министар који је у Београду последњи пут боравио 2015. године.
Од тада су се, примећује,Београд и Србија прилично развили.
- Инвестиције стижу из ЕУ, из различитих земаља, све то повећава просперитет и Београда и Србије, као и реформе у области економије, владавине права - каже и наглашава да све то води ка већој подршци ЕУ, те да Србија постаје привлачнија земља за инвеститоре из различитих делова света.
Подсетио је да долази из земље која је спровела многе реформе, и да зна да увек није лако уверити грађане да су оне прави пут.
Зато, како каже, Летонија жели да подели са Србијом најбоља искуства, као и да продуби билатералну сарадња о чему је причао јуче и са председницом владе и министром за европске интеграције.
- Постали смо члан ЕУ пре 18 година, нека правила која смо ми морали да имплеметирамо била су другачија, свет је био другачији, ЕУ је била друачија - подсетио је он и додао да је сада важна дигитализација, као и климатске промене, грин дил, свођење емисије угљен диоксида на нулу до 2050.
Рига је, нагласио је, заинтересована за сарадњу са Србијом на пољу биоекономије и у дигиталној свери, али и да им је циљ да се две земље повежу и на пољу туризма.
Тим поводом позвао је грађане Србије, који желе да осете нешто сасвим другачије да посете и упознају ЛЕТОНИЈУ када прође пандемија.
- Ако желите да осетите попутно дугачију зиму или лето, кратке ноћи и дуге дане, различиту историји и културу, ако су вам досадиле уобицајне дестинације Лондон, Париз, Берлин, ЛЕТОНИЈА је право место - рекао је министар који данас путује у Црну Гору.
Рекао је да ће и у Подгорици поновити исту поруку као и у Београду, да је ЕУ спремна да помогне евроинтеграције и да процес проширења мора да се настави.
Надамо се и оцекујемо да ће све земље кандиати испунити услове и да цемо их пре или касније дочекати у ЕУ, рекао је он.
Нагласио је да у Подгорицу путује из два разлога да разговра о прогресу на пољу евроинтегација, о НАТО питањима, укључујићи и оно о Украјини као и билатералним односима.
- Знам да је тренутно интесантан период на унутрашњој политчкој сцени Црне Горе, али како ће решити проблем у рукама је њихових грађана. Надам се и верујем да политички процеси неће утицати на процес ЕУ интеграција - рекао је и подсетио да долази из земље у којој постоје нека такође сложена питања и да бити члан ЕУ и НАТО-а не значи да је историја завршена.
Она се наставља, унутрашња питања морају да се рашавају, рекао је он и нагласио да не би био срећан да било ко ко долази у посету ЛЕТОНИЈИ коментарише унтурашње стање у његовој земљи.