Амери се боје нуклеарних потенцијала Русије и Кине: Траже помоћ УН
Русија и Кина позване да без одлагања започну преговоре о контроли наоружања
Сједињене Америчке Државе су спремне да предузму све неопходне кораке да заштите националне интересе, ако Уједињене нације не помогну да се обузда повећање нуклеарног потенцијала Русије и Кине, изјавио је стални представник САД на Конференцији о разоружавању Роберт Вуд.
Mozzart стипендира, ти тренираш са Жељком Ребрачом!
ИСПОРУКА ОРУЖЈА ЗА САТ ВРЕМЕ У БИЛО КОЈИ ДЕО ПЛАНЕТЕ? Маск и Пентагон склопили пакт
РУСИ НОВОМ РАКЕТОМ К-77 МЕЊАЈУ ПРАВИЛА ИГРЕ: Запад у овоме види озбиљну претњу
- Кина је заиста постала трећа по величини нуклеарна сила на Земљи, апсолутно неограничена било каквим споразумима о контроли нуклеарног наоружања. И попут Кине, Русија се бави масовним повећањем свог нуклеарног потенцијала и увођењем нових истанчаних система за испоруку, који такође прете да покрену нову трилатералну трку у нуклеарном наоружању - рекао је Вуд на заседању првог комитета Генералне скупштине УН.
Према његовим речима, Вашингтон ће морати да донесе стратешку одлуку "која ће одговарати јачању нуклеарног потенцијала Русије и Кине".
- Међутим, са друге стране наставили смо да алармирамо јавност због тог потенцијално дестабилизујућег догађаја за међународну безбедност и данас вам се обраћамо за помоћи у решавању тог проблема. Ако не добијемо ту помоћ, једнострано, или заједно са нашим савезницима, мораћемо да предузмемо све врсте корака који буду неопходни да заштитимо интересе наше националне безбедности - поручио је Вуд.
Такође је позвао Русију и Кину да без одлагања започну преговоре о контроли наоружања.
- Сједињене Америчке Државе, Русија и Кина требало би да подрже одговорну политику и да без одлагања подигну контролу нуклеарног наоружања на следећи ниво - поручио је Вуд.
Споразум о смањењу стратешког офанзивног наоружања једини је актуелни споразум о ограничењу оружја између Русије и Сједињених Америчких Држава. Престаће да важи после 5. фебруара 2021. године. Председник Русије Владимир Путин раније је предложио продужење споразума на пет година без предуслова. Америчка администрација је на различитим нивоима наглашавала потребу да се у преговоре о новом трилатералном нуклеарном споразуму укључи Кина. Пекинг је ову идеју одбацио.