Радо Срби иду у војнике: Обезбеђене веће плате за добровољце, а за резервне официре увећање је више него дупло
Млади се за добровољно служење војног рока пријављују из различитих разлога, а најчешће су то патриотски и треба им омогућити добре услове за то.
У Републици Србији је од 1. јануара 2011. године укинуто обавезно служење војног рока, а у војску се од тада упућују само они који то желе. Положај војника пре 2011. године био је тежак и услови у којима су радили нису били адекватни, али од 2012. године држава почиње са променама које имају за циљ да статус војника побољшају и унапреде.
Целокупни државни врх, са посебним задужењима за Министарство одбране и Војску Србије, темељно је радио на унапређењу положаја војних запосленика, али и концепта добровољног служења војног рока који је заменио обавезну војну службу и служи као додатни извор допуне и подмлађивања војних редова наше земље. Добровољни војници били су једно време у веома лошем положају у односу на своје колеге које су запослене у редовним службама, али је држава томе успела да стане на пут. Млади се за добровољно служење војног рока пријављују из различитих разлога, а најчешће су то патриотски и треба им омогућити добре услове за то.
Најновији подухват државе јесте увођење олакшане процедуре пријављивања за добровољно служење војног рока, а убрзан је и поступак за пријем у радни однос у Војску Србије за заинтересоване по завршетку служења војног рока. Ипак, као највећи бенефит који је уведен мора се навести повећање плата, јер је износ просечне месечне зараде од неких 20.000 динара намењен добровољцима био итакако низак и било је неопходно увећати га.
Држава је то успела и да уради, повећане су плате на добровољном служењу војног рока, које су до сада у просеку биле 20.968 динара за војника, 22.000 за разводника и 23.000 за десетара, док су полазници Школе резервних официра имали око 15.881 динар.
Нова месечна плата је 34.766 динара за војника, 36.504 динара за разводника, 38.000 за десетара и 38.000 за полазника Школе резервних официра, што је веома значајно повећање. То значи да је увећано са 125.000 на 208.000 за проведени период у војсци, за 6 месеци, односно 66 одсто повећање плате за војника, односно 141 одсто за полазника школе резервних официра.
Такође, значајно је смањено потребно време за ступање у професионалну војну службу војника који су добровољно одслужили војни рок. У процедурама пријема губило се и по годину и две дана, што је доводило до тога да кандидати одустану од професионалне војне службе, јер су у међувремену добили понуду за други посао. Сада је то све убрзано и кандидати неће морати да чекају толико дуго на запослење. Према подацима које је у јавност изнео председник Републике Александар Вучић у редовима војске недостаје више од 5.000 појединаца на годишњем нивоу.
Додатна новина јесте и омогућавање олакшане процедуре пријављивања. Наиме, сви заинтересовани за служење војног рока могуи да се пријаве у 1.500 експозитура "Поште Србије", посредством еУправе и као и до сада непосредним пријављивањем у надлежним Центрима Министарства одбране.
У претходне три године константно се повећава број упућених регрута у центре за обуку, те је тако 2019. године на добровољно служење упућено 963 регрута, 2020. године 1.154, а током 2021. године више од 1.500 кандидата.
Право да шест месеци буду део строја Војске Србије имају сви здравствено способни држављани наше земље који у години служења рока навршавају од 19 до 30 година, а који претходно нису одслужили војни рок са оружјем. Они се током трајања тог периода обучавају за извођење дужности у родовима пешадије, оклопних јединица, артиљерије, инжињерије, те војнополицијске и извиђачке специјалности, али и за многе друге јединице и секторе.
НАЧИНИ ПРИЈАВЕ
- непосредно пријављивање у надлежним Центрима Министарства одбране
- пријава у 1.500 експозитура ЈП "Пошта Србије"
- пријава путем еУправе
Војнику, држава за време трајања добровољног служења војног рока са оружјем, обезбеђује накнаду путних трошкова за јављање на добровољно служење војног рока са оружјем у назначени центар за обуку, од места пребивалишта у Републици Србији до центра за обуку, затим накнаду путних трошкова за повратак кући по одслужењу добровољног служења војног рока са оружјем, од центра за обуку до места пребивалишта у Републици Србији. Такође загарантована су му и новчана примања у месечном износу, права из здравственог осигурања по прописима из здравственог осигурања у Војсци Србије за војне обвезнике, као и смештај и исхрана, војна одећа и обућа.
Сваком војнику следи редовно одсуство у трајању од десет дана, као и добровољно давање крви за које добија два слободна дана и наравно награда старешине који може војника да награди за добро владање са неколико слободних дана.
Постоје две врсте служења, и то за војнике и курс за резервне официре, где се могу пријавити само они који су завршили основне академске или струковне студије из било које области. Курс за резервне официре има две упутне партије, и то у марту и септембру, док курс за војнике има четири упутне партије, у марту, јуну, септембру и децембру. Свим будућим војницима предстоји и професионална обука.
Главни бенефит служења добровољног војног рока јесте могућност запослења и пријем у професионалну војну службу одмах након одслужења, као и могућност даљег напредовања и каријерног вођења.
Након завршене обуке кандидати се могу запослити у Војсци Србије, у својству професионалног војника и активне резерве, у Министарству унутрашњих послова, у казнено-поправним заводима Управе за извршење кривичних санкција Министарства правде, као и у агенцијама за физичко-техничко обезбеђење.
Вести о домаћем и страном наоружању можете прочитати ОВДЕ.