МОЋНИ СРПСКИ ДРОНОВИ САМОУБИЦЕ! Могу нанети пресудне ударце сваком ко покуша да нападне Србију, упознајте ГАВРАНОВЕ! (ФОТО)
У активну употребу Војске Србије ушли су ове године
Овогодишњи Међународни сајам наоружања и војне опреме "Партнер 2023" одржан у Београду, донео је мноштво новитета када је у питању српска наменска индустрија. Одржан је од 25. до 28. септембра, а последњег дана био је отворен и за ширу јавност и грађане.
"ВРАБАЦ" ДРОН БОМБАРДЕР: Утерује страх под кожу копненим снагама непријатеља, понос Војске Србије (ВИДЕО)
"Милош" за Сенегал исти као за Воску Србије? (ВИДЕО)
Нова српска наоружана беспилотна летелица "Сенка": Ево која је њена намена (ВИДЕО)
Српска наменска индустрија предвођена компанијом "Yugoimport СДПР" се и овог пута показала веома респектабилном како у региону тако и на светском плану што доказује и долазак бројних стручњака из области познавања наоружања, као и бројних војних делегација афричких, азијских, али и западних земаља. Наравно, ту су биле и Русија, Кина и Иран.
Подсећања ради, председник Александар Вучић изјавио је у првој половини године да ће пре краја 2023. године бити обезбеђено улагање од додатних око 700 милиона евра у војску и домаћу одбрамбену индустрију.
- Имаћемо мимо буџета издвајање од најмање 500 милиона евра, а пошто ћемо пре краја године да пазаримо дронове, то ће да буде 700 милиона евра - рекао је Вучић током посете Сајму наоружања у Абу Дабију у првој половини ове године.
Међу изложеним експонатима на овогодишњем сајму у Београду, биле су и две веома убојите и моћне српске беспилотне летелице - пројектили: "Гавран 145" и "Гавран 2". Оба су развијена од стране српске компаније "Yugoimport СДПР".
Гавран 145 - беспилотна летелица - пројектил
Овај дрон самоубица служи за одвраћање од напада непријатеља и представља јефтино далекометно извиђачко и јуришно средство намењено за осматрање у реалном времену и напад на широк дијапазон циљева иза предње ивице борбене зоне, односно иза леђа непријатеља на линији фронта.
Намена овог убитачног оружја је да уништава тенкове и друга оклопна возила, командне положаје, артиљеријске положаје, уништавање живе силе непријатељских војски и других покретних и непокретних циљева, борбених чамаца и дронова.
Домет "Гаврана 145" износи 150 километара уз комуникацију са станицом за вођење, лети на висини од 2.000 метара. Може да лети до 5 сати, при брзини од 100 километара на сат или 3 сата при брзини од 150 километара на сат. Тежина беспилотне летелице је 40 килограма и може да понесе 15 килограма корисног терета. Лансирање је бустер на чврсто ракетно гориво, а лет двоцилиндрични СУС.
Димензије дрона - дужина 2,2 метра, распон крила 2,4 метра и висина са бустером износи 0,4 метра. Лансирање ових дронова обавља се са лансирног камиона 4x4 носивости од 3,5 тона. Број контејнера (комора) у којима су смештени дронови је 16, и они се лансирају под углом од 45 степени.
У камиону се налази климатизована кабина са две конзолне станице за вођење. У кабини се налази и антена која обезбеђује домет радио везе до 200 километара удаљености. Ту се налази и портабл са антеном за локално управљање домета 50 километара једном летелицом. Када се дрон лансира из контејнера, његова крила су савијена, а приликом излетања из контејнера враћају се у првобитни положај.
"Гавран" полеће са бустер мотором на чврсто гориво, а клипни мотор користи за крстарећи лет. Време потребно за лансирање дрона из контејнера је 1 минут. Навођење дрона је комбиновано, инерцијално, помоћу ГПС-а, GLONASS сателитског навигацијског система, а у терминалној фази лета дрон се наводи на циљ преко ТВ или ИЦ главе за самонавођење.
"Гавран 2"
"Гавран 2" представља нови тип дрона самоубице (Лутајуће муниције) која за разлику од претходног модела уместо бензинског користи електрични погон. "Гавран 2" може да понесе до 20 килограма експлозива у односу на прву верзију "Гаврана 145" који може да носи 15 килограма експлозива.
Гавран представља јефтино далекометно извиђачко и јуришно средство намењено за осматрање у реалном времену и напад на различите циљеве иза предње линије борбене зоне. Као и у претходном случају "Гавран 145" и "Гавран 2" уништава тенкове, борбена возила, командна места, чамце, живу силу непријатеља и друге покретне и непокретне циљеве.
Маса "Гаврана 2" износи 60 килограма, пречника је 175 mm, лети на електрични погон и лансира се помоћу бустера на чврсто ракетно гориво. Лети на висини до 2.000 метара, а домет му је 80 километара. Поседује комбиновану бојеву главу (кумулативна са парчадним дејством), ТБ и пробојна.
"Гавран 2" је за нијансу мањи од "Гаврана 145". Његова дужина износи 1,8 метара, распон крила 2,4 метра, висина са бустером је остала иста 0,4 метра. Што се тиче лансирних рампи, користи камион као и у случају "Гаврана 145". У случају испаљивања свих 16 дронова-пројектила, њима ће моћи синхронизовано у исто време да се управља док су на мисији трагања и дејствовања.
Испитивање дронова "Гавран" врши српска компанија "Yugoimport СДПР" и завршна тестирања била су готова до марта 2022. године, а у редовној употреби Војске Србије налази се од 2023. године.
Искуство Нагорно-Карабаха и Украјине
Да су дронови, односно беспилотне летелице-пројектили или дронови самоубице изузетно на цени говори исклуство њихове највеће употребе до сада током сукоба у Нагорно-Карабаху и Украјини.
Наиме, азербејџанска восјка их је широко користила током напада на јерменске снаге. Користили су неколико типова дронова попут турског Bayraktar ТБ2 и израелских летелица: Хароп, Орбитер 1К, Орбитер 3, SkyStriker, Хермес 900, Хермес 450, Херон, Аеростар, Searcher.
Њиховом употребом азербејџанске снаге су потпуно разбиле и деморалисале Снаге одбране Арцаха (јерменску карабашку војску) која је била под свакодневним ударима нечујног и брзог самоубилачког оружја контролисаног из кабина далеко на територији Азербејџана.
Тек када су дроновима успели да разбију и деморалишу прве добро утврђене и укопане линије одбране јерменских снага, тек су тада азербејџанске трупе кренуле у копену офанзиву и пробој фронта, што је довело до повлачења јерменских трупа и на крају исхода који је Јереван морао да прихвати.
Током сукоба у Украјини и Кијев и Москва подједнако користе дронове камиказе за нападе на непријатељске положаје, и ту се могу наћи како руски и украјински дронови, тако и ирански, турски, немачки, израелски и амерички дронови.
То указује да употреба оваквог оружја може и те како да буде пресудна у случају сукоба и дејствовања по непријатељској живој сили, па чак и да доведе до потпуног разбијања непријатељских линија или неутралисања терористичких претњи без излагања ризику од губитка сопственог људства и круцијалне војне технике, попут тенкова и оклопних возила.