САДА СЕ НЕ БИ ПОНОВИЛА '99! Србија модернизовала радаре М-85, П-12, П-18, али и системе "ПАСАРС" и "БОФОРС" (ФОТО)
Овим се постиже виши ниво ефикасности, боља заштита борбених послуге и уштеда ресурса.
Војска Србије непрекидно се модернизује, а после дужег низа година интензивно се ради и на развијању система противваздухопловне одбране, а инжињери и конструктори у Министарству одбране и Војсци Србије, пратећи светске трендове, налазе најбоља решења која могу да се примене на нашој војној техници у нашој одбрамбено-технолошкој индустријској бази.
НОВИ РУСКИ АРТИЉЕРИЈСКИ СИСТЕМ: "Деривација" постаје део руских оружаних снага 2022. године (ВИДЕО)
Руски противтенковски систем је НЕПОБЕДИВ: Погледајте зашто "ХЕРМЕС-А" НЕМА КОНКУРЕНЦИЈУ
Војска Србије, захваљујући томе, у стању је да се опрема и наоружава много јефтиније, саопштило је Министарство одбране.
Ракетни систем ПВО КУБ је самоходни ракетни систем намењен за уништење различитих врста летелица у ваздушном простору који одликује висока мобилност и могућност централизованог командовања и управљања ватром на нивоу дивизиона.
Модернизацијом тог ракетног система постиже се виши ниво ефикасности, боља заштита борбених послуга и уштеда ресурса.
Обухват модернизације односи се на Уређај за командовање и управљање ватром (УКУВ), Радарску станицу П-40 коју чине Осматрачко-аквизицијски радар (ОАР) 1РЛ-128Д и Радар за мерење висине (РМВ) ПРВ-16(9)Б, као и Радарску станицу за осматрање и навођење (РСТОН).
Модернизацијом ракетног система КУБ задржава се његова основна намена и остварује се побољшавање карактеристика система, међу којима, првенствено, ефикасност система командовања, степен искоришћења информационих могућности, формирање комплетније и прегледније слике ваздушног простора.
Такође, омогућава се и тачност праћења циљева у ваздушном простору и усмеравање нишанских радара и извршних оруђа, као и могућност навођења нишанских радара и извршних оруђа без укључења сопствених радарских средстава.
Модернизује се и противавионски систем "БОФОРС" - "ПАСАРС", намењен за заштиту од напада из ваздушног простора јединица копнене војске на маршу и током извођења борбених дејстава, заштиту важних објеката као и за успешно дејство по циљевима на земљи и води.
Модернизација подразумева уграђивање обртне платформе са централним делом топа Л/70 на модификовано возило ФАП 2228 са оклопљеном кабином возача и оклопљеном куполом послужилаца оруђа, интеграцију система за аутоматску стабилизацију и нивелацију, уградњу новог муницијског оквира повећаног капацитета, увођење савременог навигационог уређаја на бази ГПС технологија и таблет/ПЦ рачунара командира са КИС.
Основна варијанта противавионског система "ПАСАРС" из фазе 1 уведена је у наоружање Војске Србије 2019. године, а на бази ње израђена је нулта серија чија интерна испитивања су у току.
Такође су, у складу са принципима спиралног развоја, у току завршна испитивања нових подсистема из фазе 2, који ће додатно да унапреде наведено противавионско оруђе и којим ће се надаље опремати сви "ПАСАРС"-и, укључујући и оне из нулте серије.
Фаза 2 обухвата нови дизел електроагрегат и електроенергетски подсистем, нови подсистем за визуализацију возача, односно за вожњу са предњим и задњим камерама дању и ноћу, нови термовизијски нишан којим ће значајно да се унапреди способност оруђа и нови подсистем за електронско темпирање префрагментиране муниције.
Трећа фаза модернизације "ПАСАРС"-а подразумева интеграцију ракетног система, а један од тих система је ИЦ самонавођени ракетни систем "Игла" којим располаже Војска Србије.
Конструкторска испитивања ове интеграције су у току, након чега ће се овим ракетним системом опремити и сва раније завршена оруђа "ПАСАРС", чиме ће његова ефикасност против циљева у ваздуху бити знатно повећана.
Покретачи и други елементи за интегрисање ракетног система "Игла" на "ПАСАРС", послужиће за интегрисање и новонабављених ИЦ самонавођених ракета "Мистрал", које су у овом тренутку вероватно најбоље на свету у својој класи.
Ефекти модернизације односе се на повећање мобилности и проходности на терену у односу на постојећи вучни топ 40 mm Л/70 БОФОРС, значајно скраћивање времена превођења система из маршевског у борбени положај и обрнуто на мање од 2 минута, повећање ватрене моћи и успешности детекције, аквизиције и дејства по циљевима у ваздуху и на земљи у дневним, ноћним и условима лоше видљивости.
Опремањем Војске Србије противавионским системом "ПАСАРС" значајно ће се повећати степен заштите копнених јединица од напада из ваздуха током маршевања и извођења борбених дејстава.
За модернизацију радара М-85 "Жирафа" - осматрачког радара са задатком праћења циљева у ваздушном простору, одређивање њихових координата и дистрибуцију истих противавионским системима "БОФОРС"/"ПАСАРС", у току су испитивања пре увођења у наоружање софтверског радарског пријемника, који значајно побољшава његове способности.
Обухват модернизације подразумева софтверску обраду сигнала, модернизацију подсклопова радара, уградњу ГПС уређаја и новог телекомуникационог подсистема високог степена заштите.
Функције откривања циљева, одређивања карактеристика откривених објеката у ваздуху, праћења и предаје податка осматрања АРЈ ПВД, остварују се у реалном времену применом савремених алгоритама у обради радарског сигнала.
У значајној мери биће повећана и безбедност посаде у условима ратних дејстава увођењем издвојеног радног места.
Интеграцијом система за аутоматско нивелисање радарске кабине и подизање антенског стуба скраћује се време превођење радара из маршевског у борбени положај и обрнуто.
Радари П-12 и П-18 су осматрачки радари метарског таласног подручја великог домета, намењени за осматрање ваздушног простора, откривање објеката у ваздушном простору, класификацију циљева, аутоматску обраду и предају података осматрања.
Модернизација радара типа "П" односи се на полупроводнички (солид стате) предајник и полупроводнички пријемник, систем за дигиталну обраду сигнала, операторску радну конзолу, издвојено радно место, као и на систем за климатизацију кабине и остале помоћне системе.
Ефекти модернизације односе се на максимално побољшање карактеристика радара, продужење њиховог века употребе, осавремењавање система новим хардверско - софтверским решењима, потпуну софтверску репрограмабилност, као и на ангажовање домаћих истраживачко-развојних капацитета и смањење зависности од увоза, наведено је у саопштењу Министарства одбране.