КРОНШТАТ УПЛОВИО У РУСКУ ЛУКУ! Северна флота обогаћена моћним тихим убицом из дубина (ФОТО/ВИДЕО)
Озбиљно појачање за Северну флоту.
Санктпетербуршко адмиралитетско бродоградилиште (део Уједињене бродоградитељске корпорације) предало је руским морнаричким снагама дизел-електричну подморницу Кронштат (пројекат 677, класе Лада).
- Данас смо Поморским снагама представили подморницу нове генерације, која је заснована на новим физичким принципима и која има огромно наоружање. Током испитивања, подморница је потврдила све своје техничке карактеристике које је декларисао произвођач. Кронштат ће бити прва подморница у саставу нове бригаде Северне флоте - рекао је главнокомандујући Морнаричких снага адмирал Николај Евменов на свечаности одржаној у Санкт Петербургу.
СУ-57 ПОСТАЈЕ ЛЕТЕЋА ЗВЕР: Понос руске авијације добио веома важну НАДОГРАДЊУ, направљен ОГРОМАН напредак
ВОЈСКА СРБИЈЕ СВЕ ЈАЧА! Стижу нови - савремени системи наоружања
СРБИЈА НАБАВЉА НОВИ АНТИ-ДРОН СИСТЕМ! Ево шта све може "Репелент"
- Подморнице пројекта 677, класе Лада, развијене су крајем прошлог века. Изградња прве подморнице серије, Санкт Петербург, почела је 1997. године, а 2010. године је пребачена у састав Морнаричких снага. Подморница Кронштат, чија је изградња почела 2005. године, завршена је на основу прилагођеног пројекта, који је узео у обзир резултате забележене у експерименталном раду прве подморнице овог типа - каже се у саопштењу бродоградилишта.
Бродоградилиште је 2006. године почело изградњу треће подморнице класе Лада, односно Велики Луки. Још две подморнице пројекта 677, Вологда и Јарослављ, поринуте су у изградњу у Адмиралитетском бродоградилишту у јуну 2022.
Претходно је бродоградилиште саопштио да ће подморница Велики Луки бити предата Поморским снагама и током 2024. године.
Према званичним подацима, подморница Кронштат је део четврте генерације неатомских подморница. Намењена је за борбу против подморница и бродова, заштиту поморских база, приморског појаса и поморских комуникационих путева, као и за извођење ракетних удара на копнене циљеве.
Тренутно су подморнице класе Лада опремљене крстарећим ракетама Калибар, које је развио концерн за ваздухопловну одбрану Алмаз Антеј.
Лада класе подморница имају депласман од 1.800 тона и могу развити брзину од 21 чвор. Подморнице, које карактерише низак ниво буке, могу заронити до дубине од 350 метара. Посаду подморнице чини 36 људи.
Одређени број подморница пројекта 636.3 за Тихоокеанску флоту је такође у изградњи у Адмиралитетском бродоградилишту. Пета подморница из серије, Можајск, испоручена је морнарици у новембру 2023. године, а изградња шесте, Јакутск, почела је у августу 2021. године.
Русија планира 20 подморница класе Лада
Руководство Морнаричких снага је веома дуго оклевало око доношења одлуке о наставку изградње подморница овог типа, након кварова забележених током тестирања првог представника серије (Санкт Петербург).
По свему судећи, неки проблеми су забележени са погонским системом подморнице.
Иако је првобитно било планирано да се изгради 20 подморница пројекта 677, могуће је да ће њихова производња бити обустављена након завршетка првих пет блокова.
Према неким изворима, у опрему руске флоте у Балтичком мору биће уведена трећа подморница пројекта Б-587 Велики Луки, која пролази кроз поморска испитивања.
Под овим условима, серија намењена Северној флоти биће сведена на четири подморнице овог типа.
Породица ракета Калибар
Породица ракета Калибр обухвата неколико варијанти са различитим способностима, укључујући противбродске, нападе на копно и противподморничке операције.
Домаће варијанте су основне верзије ове фамилије пројектила; у питању су 3М54 и 3М14. Модел за извоз се зове Клуб. Постоје две главне платформе за лансирање: Калибр-ПЛ (извозни клуб-С), дизајниран за употребу са подморница, и Калибр-НК (извозни клуб-Н), дизајниран за површинске бродове.
Ове две лансирне платформе могу бити опремљене следећим комбинацијама бојеве главе и навођења: 3М54К, 3М54Т, 3М14К, 3М14Т.
Ракете Калибар имају различите величине у зависности од платформе са које се лансирају. Подморничке верзије ракета Калибар обично имају калибар од 533 mm, док површински бродови користе верзије са већим калибром од око 0,5 метара. Тачни калибри могу варирати у зависности од специфичне варијанте и модела ракете Калибар.
Калибар-М је нова верзија Калибра са већом бојевом главом и проширеним дометом на 4.500 км. У развоју су бродске, подморничке, ваздушне и копнене верзије.
Извор: Србија Данас/Оружјеонлине