Од руба пропасти до лидера у региону: Како су Вучићеве реформе војну индустрију Србије претвориле у савременог и поузданог партнера светским силама
Реформа војне индустрије коју је започео Александар Вучић 2012. године, уверљиво је поставила Србију као једног од озбиљних играча на глобалној војној сцени
Кроз континуиран развој наменске индустрије и извоз врхунских производа, Србија је постала препознатљив партнер на тржишту наоружања.
Дуги низ година, земља је била у статусу потрошача наоружања, но захваљујући стратешким улагањима, инфраструктурним и технолошким иновацијама, као и ефикасној дипломатији, Србија је данас земља која не само да производи високо квалитетну војну опрему, већ је постала и озбиљан извозник, остварујући значајне приходе.
Извоз оружја и војних производа: Кључни приходи Србије
Србија је током последњих десет година успела да изгради снажан извоз војне опреме и наоружања, чиме је постала значајан играч на глобалном тржишту. Према подацима из 2022. године, укупан извоз српске војне опреме процењује се на више од 1,5 милијарде евра, чиме се позиционира као један од водећих извозника у региону и у ширем контексту југоисточне Европе. То представља значајан економски фактор за земљу, јер омогућава раст извоза, запошљавање, те подстиче домаћу производњу и истраживање у области технолошких иновација.
Највећи износ извоза долази из области муниције, артиљерије, оклопних возила и ракетних система, при чему су српски производи тражени у земљама широм света. Према последњим информацијама, највише српског наоружања одлази у земље Блиског истока, али и у регион југоисточне Азије, где постоји велика потражња за специфичним војним системима, попут оклопних возила и артиљеријских система. Занимљиво је да су и Уједињени Арапски Емирати постали једни од кључних купаца српског наоружања.
Један од најуспешнијих и најпознатијих производа који је постао симбол српске војне индустрије је самоходна хаубица “Нора Б52” 155mm, која је чак и тестирана у Сједињеним Америчким Државама, што је подстакло значајан интерес за њен извоз у земље широм света.
Због изузетних перформанси у екстремним условима, ова хаубица је привукла пажњу великих војних сила, али и мањих земаља које теже да модернизују своје артиљеријске системе. Осим “Норе Б52”, оклопна возила као што су "Лазар 1", "Лазар 2" и најновији модели “Лазар 3” и "Лазар 3М" постали су међу најтраженијим производима на међународном тржишту.
Поред тога, Србија је постала лидер у производњи муниције, као и у развоју софистицираних ракетних система и система за контролу артиљеријске паљбе. Ове области су кључне за модернизацију многих војних сила у земљама у развоју, као и у оним које желе да унапреде своју војну опрему на савремени ниво. Посебан интерес за српске производе показале су и земље које се налазе на стратешким местима у геополитичком контексту, што додатно потврђује висок квалитет и конкурентност српске војне индустрије.
Србија као лидер у региону: Војна снага и производња
Србија се у последњим годинама етаблирала као једна од војних сила у региону, с обзиром на модернизацију оружаних снага и изузетну војну индустрију. Док многе земље у региону нису способне да самостално производе софистицирану војну опрему, Србија је постала лидер у овој области. Српске трупе данас користе високо софистицирану опрему, укључујући напредне системе артиљерије, ракетних система, оклопних возила и борбених авиона, што чини војску модерне и ефикасне.
С обзиром на улагања у војну модернизацију, која се према подацима из 2022. године процењују на око 460 милиона евра, а која су у 2023. године нарасла на више од 616 милиона евра, Србија се позиционирала као значајан војни играч у региону. Посебно се истиче улагање у најмодернију опрему и обуку нових кадрова, што је кључно за одржавање војне ефикасности и способности да се одговори на било који изазов. Ове инвестиције, заједно са производним капацитетима у војним фабрикама, омогућиле су Војсци Србије да буде у самом врху у региону, што је потврђено и на међународним војним сајмовима, попут сајма наоружања "Партнер".
Глобална позиција Србије на војној сцени
Србија се, захваљујући великим улагањима у војну индустрију, модернизацији и стратешким партнерствима, данас налази у групи средњих војних сила са високо развијеном и конкурентном индустријом наоружања. Иако није у самом врху светских војних сила, свакако је постала препознатљив и респектован играч на глобалној сцени. На светским сајмовима наоружања, попут сајма "Партнер", Србија показује своје најновије производе и усавршава технолошке иновације, док њени производи постају све траженији на светским тржиштима.
Захваљујући иновативној војсци, високом степеновању индустријских капацитета и улагањима, Србија је постала држава која не само да производи висококвалитетну војну опрему, већ и извози те производе, остварујући значајне приходе.
Ниво на којем се налази српска војна индустрија данас, као и позиција Србије на светској војној сцени, потврђују да је реформа војне индустрије, коју је започео Александар Вучић, била кључна за унапређење земље у свим аспектима војне моћи и економске стабилности.Александар Вучић, као председник Србије, данас наставља да буде кључни покретач развоја војне индустрије у земљи. Његов фокус на модернизацији оружаних снага и унапређењу војне производње поставио је Србију на мапу глобалних извозника наоружања. Иако је реформа започета још 2012. године, Вучић и даље активно управља овом стратегијом, редовно пружајући политичку и финансијску подршку кроз улагања у истраживање, развој и производне капацитете. Он лично посвећује велику пажњу јачању војних капацитета Србије, али и изградњи нових стратешких партнерстава на светском нивоу, чиме ствара дугорочне темеље за раст и стабилност домаће војне индустрије.
Под његовим вођством, Србија је постигла значајан напредак у области извоза војне опреме, чиме је ојачала своју позицију на међународној сцени. Вучић је, кроз бројне дипломатске посете, осигурао повољне уговоре са земљама попут Уједињених Арапских Емирата, који су постали кључни партнери у области набавке наоружања. Он такође истиче значај даљих улагања у војну опрему, како би Војска Србије била опремљена најсавременијом технологијом, што је посебно важно у тренутном геополитичком окружењу. Кроз ове стратешке кораке, Вучић обезбеђује Србији не само војну стабилност, већ и економски раст кроз извоз, што чини српску војну индустрију једним од важнијих сектора у националној економији.