ПРОУКРАЈИНСКИ ПЛАЋЕНИЦИ У ПОЉСКИМ ТЕНКОВИМА! Унапредили МОЋНО борбено возило из совјетске ере, ПА КРЕНУЛИ У НЕМИЛОСРДНИ НАПАД
Личи на Т-72, али је много бржи
Плаћеници из редова Руса, који се боре у саставу Оружаних снага Украјине против својих сународника, покушали су јуче ујутру да продру на територију Курске и Белгородске области. Претпоставља се да су партизани који су покушали да наруше руску границу били наоружани пољским тенковима ПТ-91 Twardy, пише пољско издање Дефенсе 24.
СРБИЈА У ПУНОМ ГАСУ, НЕМА ВРЕМЕНА ЗА ГУБЉЕЊЕ: Наши тенкови и борбена возила се ХИТНО сређују и модернизују (ВИДЕО)
НАТО ПОНОВО УПИРЕ ПРСТОМ У МОСКВУ: Превазиђене све западне санкције "Русија производи МНОГО ВИШЕ оружја од Европе и САД заједно"
ЦЕЛА ЕВРОПА НАОРУЖАНА ДО ЗУБА! Оружје се увози више него икад, Америка користи прилику да се ОЗБИЉНО ОБОГАТИ
У нападу су учествовали милитанти из "Легије слободе Русије" и "Руског добровољачког корпуса" (РДК), као и такозване "Сибирске легије", о којима се раније нигде није извештавало.
Пољски медији тврде да су ове групе возилима успели да пређу руску границу, а у њиховом наоружању виђен је најмање један тенк пољске производње ПТ-91 Twardy.
Таква борбена возила стављена су на располагање 22. механизованој бригади Оружаних снага Украјине, која делује на запорошком правцу. Тенкови су опремљени додатном динамичком заштитом "Контакт-1" и "Нож" за заштиту од кумулативне муниције.
Тајна испорука?
Пошто се испоставило да се тенк налази много северније од Запорошке области, аутор долази до закључка да је или део опреме пребачен у другу јединицу, или је дошло до друге испоруке из Пољске, о чему нико званично није пријавио.
ПТ-91 Twardy је пољска унапређена верзија чувеног тенка Т-72 из совјетске ере. Од почетка руске операције у пуном обиму, Пољска је Украјини обезбедила 250 тенкова Т-72.
Пољска је након тога послала додатних 60 главних борбених тенкова ПТ-91 Twardy Украјини изјавио је пољски премијер Матеуш Моравјецки 24. фебруара 2023. године током посете Кијеву.
Много бржи тенк
Верује се да је Пољска имала око 230 комада ПТ-91. У питању је даљи развој фабрике Zaklady Mechaniczne Bumar-Labedy СА тенка Т-72М1 руске производње који се годинама производи по лиценци у Пољској.
Да би произвео ПТ-91, Bumar-Labedy почиње са Т-72М1 од 45 тона - деградираном извозном варијантом совјетског Т-72А из 1983. године - и замењује мотор, мењач, контролу ватре, оптику и аутопуњач а додаје цигле реактивног оклопа Erawa пољске производње.
Резултат је тенк који још увек личи на Т-72. Иста силуета. Исти главни топ 2А46 калибра 125 милиметара. Иста посада од три особе. Има дизел мотор С-12У од 850 коњских снага уместо старог модела од 780 коњских снага - што га чини неколико километра на сат бржим. Уредно постављен реактивни оклоп нуди бољу заштиту од високоексплозивних метака.
Међутим, нове контроле ватре су најважнија карактеристика ПТ-91. Стабилизатор на Т-72М1 је груб и захтева честу рекалибрацију, ограничавајући прецизност тенка током пуцања у покрету. Twardy додаје нову, робуснију, двоосну стабилизацију. Т-72М1 има дневни нишан ТПД-К1 и инфрацрвени ноћни нишан ТПН-1-49-23. Знаменитости су осредње чак и по стандардима 1980-их.
Ноћни нишан је посебно проблематичан, јер је активан инфрацрвени нишан. Односно, потребно је да посада осветли мету инфрацрвеним рефлектором. На модерном бојном пољу, рефлектор је изузетно опасан јер одаје позицију Т-72.
Ноћни нишан проблематичан
Основна надоградња ПТ-91 додаје нови систем за контролу ватре СКО-1М Драва-1Т који замењује активни инфрацрвени нишан пасивним моделом - није потребан рефлектор - и отприлике удвостручује опсег идентификације. Каснији ПТ-91М и ПТ-91МА1 имају још бољи Саван систем за управљање ватром.
За разлику од тенкова западне производње које је Кијев добио, набавка сасвим солидних пољских ПТ-91 у великим количинама за које им малте не и не треба додатна обука је далеко рационалнија.
Само у 2023. години Оружане снаге Украјине добили су преко 800 тенкова. Огромна већина ће чинити тенкове совјетског стила, укључујући и овај, међутим, испоруке укључују и око 270 тенкова западног дизајна.
На прилазима руским границама у Сумској области поново је дошло до сукоба између руских снага и група које су обучавали западни и украјиснки инструктори.
Проукрајински милитанти поражени
Након што су претходног дана према тврдњама Руса изгубили више од 230 милитаната, остаци група су се повукли у Суми, где су их удариле Оружане снаге Русије.
Према извештајима, јединице које су извршавале задатке Главне обавештајне управе Украјине (одељење Кирила Буданова) поново су послате у борбу, али су њихове снаге већ смањене због претходних губитака.
Упркос напорима украјинског режима и покушајима да се ове групе представе као "руски добровољци", руски граничари, Росгвардија и остале оружане снаге тврде да су их успешно одбили.
У контексту предстојећих председничких избора у Русији, украјинске власти интензивирају информативну кампању објављивањем онлајн видео снимака са претњама Русима. Овакве акције се виде као покушај притиска на Русију у светлу сопствених војних неуспеха.
Украјински председник Володимир Зеленски, свестан нагомиланих проблема са легитимношћу свог мандата, настоји да добије додатну подршку Запада прибегавајући герилским методама притиска.
Извор: Србија Данас/Оружјеонлине