РУСКИ ТИХИ УБИЦА СПУШТЕН У МОРЕ! "Књаз Пожарски" је најновије чудо технике, опремљено са чак 16 балистичких нуклеарна ракета (ВИДЕО)
Руска морнарица богатија је за једно озбиљно појачање.
Министарство одбране Русије саопштило је да је у бродоградилишту Севмаш у Северодвинску поринута нова нуклеарна подморница „Књаз (Принц) Пожарски“ класе „Бореј-А“.
ПАНЦИР-С1М КАО НИКАДА ДО САДА! Представљена најновија верзија руског монструозног система ПВО (ВИДЕО)
- Период изградње штанда четврте серијске подморнице модернизованог пројекта 955-А, Књаз Пожарски, је завршен - наводи се у саопштењу министарства, преноси Интерфакс.
Према речима представника руског Министарства одбране, након поринућа нове подморнице уследиће фабричка и државна испитивања. Њих ће обезбедити посада подморнице, заједно са наставним тимом Севмаша и представницима војног одсека и Поморске базе Беломорск.
- После свих фаза тестирања биће одређен тачан датум испоруке подморнице „Књаз Пожарски” Поморским снагама Руске Федерације - наводи се у саопштењу.
Церемонија поринућа нове стратешке нуклеарне подморнице обављена је под руководством врховног команданта Морнаричких снага адмирала Николаја Евменова.
- Данас организована прослава још једном потврђује курс ка јачању и развоју поморске компоненте Стратешких нуклеарних снага, коју стално пратимо у име гарантовања безбедности државе. Ратна морнарица Русије добија савремене и поуздане подморнице, чији су дизајн и конструкција узели у обзир оне изазове који карактеришу околности у планетарним океанима - наводи Евменов.
Главнокомандујући Морнаричких снага је такође рекао да ће „оружје бити постављено на подморницу „Принц Пожарски“ и њене техничке карактеристике омогућити да ефикасно испуни све задате мисије“.
Треба напоменути да је бродоградилиште Севмаш, у саставу Уједињене бродоградитељске корпорације, највећи руски објекат за бродоградњу, који ствара стратешке и вишенаменске нуклеарне подморнице и ремонтује велике површинске бродове.
У децембру 2020. заменик руског министра одбране Алексеј Криворучко изјавио је да је бродоградилиште Севмаш било препуно наруџбинама до 2027. Он је навео да ће Севмаш морати да пребацује по једну стратешку нуклеарну подморницу Поморским снагама годишње из Бореја-А и Јасен-М класе.
- Планирана је изградња 14 нуклеарних подморница „Бореј“ и „Јасен“ -рекао је тада Криворучко.
Бореј и Бореј-А серија стратешких нуклеарних подморница четврте генерације, опремљених интерконтиненталним балистичким пројектилима Булава, у наредним деценијама ће постати основа поморске компоненте Стратешких нуклеарних снага Руске Федерације.
Хронологија Бореј подморница
У периоду 2013-2014, наменска индустрија је испоручила прве три стратешке нуклеарне подморнице класе Бореј (К-535 Јуриј Долгоруки, К-550 Александар Невски и К-559 Владимир Мономах) Поморским снагама Руске Федерације.
Почев од 2020. године извршене су испоруке модернизованих подморница класе Бореј-А, од којих се сваке године испоручује по једна подморница овог типа, и то К-549 Кнез Владимир у јуну 2020, К-552 Кнез Олег у децембру 2021, Generalissimus Суворов у децембру 2022. године и К-554 цар Александар III у децембру 2023.
Претпоставља се да је испорука пете подморнице класе Бореј-А, односно четврте у серијској производњи, Кнез Пожарски, планирана за децембар 2024.
Следеће две подморнице, Дмитриј Донској и Принц Потемкин, у различитим фазама изградње, биће стављене у састав Ратне морнарице 2026. и 2027. године.
Иако су у почетку руски војни представници намеравали да изграде укупно 10 подморница класе Бореи и Бореј-А, њихов број је проширен на 12.
Тако ће ове године почети изградња наредне две подморнице Бореј-А, за које закључен је уговор између руског Министарства одбране и бродоградилишта Севмаш.
Подморнице овог типа треба равноправно поделити између Северне флоте и Тихоокеанске флоте, по шест јединица. Тренутно, Северна флота има две подморнице Бореј/Бореј-А, а Тихоокеанска флота пет подморница овог типа.
Наредне три подморнице планиране за пуштање у рад биће за Тихоокеанску флоту. Свака подморница класе Бореј(А) носи чак 16 интерконтиненталних балистичких ракета Р-30 Булава (SS-N-32).
Шта знамо о Бореј Класи подморница
- Бореј четврте генерације је била прва класа подморница које је конструисала Русија након совјетског режима. Требало је да замене старе подморнице Делта ИИИ, ИВ и класе тајфун и да служе руским морнаричким снагама.
- Дизајниране од стране Бироа за поморску опрему Рубин, изграђене су у бродоградилишту Севмаш. Прва подморница са балистичким пројектилима ове класе била је Јуриј Долгоруки која је поринута 2008. године. У оквиру овог програма изграђено је осам подморница са различитим дизајном трупа.
- Међутим, оне су мање по величини и запремини у поређењу са класом Тајфун јер имају депласман од 24.000 тона и капацитет посаде од 107 чланова. Подморнице класе Бореј су дугачке 170 м и широке 13 м са брзином од 25 чворова.
- Покрећу их нуклеарни реактор ОК-650, напредни труп за смањење буке и парна турбина АЕУ. Занимљиво је да су ово прве руске подморнице које користе технологију пумпе-млазног погона. Могу да носе 16 пројектила Булава балистичких ракета и 6 пројектила SS-N-15.
- Подморнице ове класе могу бити наоружане са шест или осам торпедних цеви. Подморница има заштиту од торпеда кроз интеграцију шест екстерних цеви специјалне намене од 533 mm РЕПС-324. Треће наоружање подморнице такође укључује противподморничке/бродске ракете РПК-2 Вијуга.
На нашој листи највећих подморница на свету класа Бореј заузима 2. место, а у тексту Лов на ”Црвени октобар” – смо се упознали са комплетним историјатом совјетских и руских атомских подморница.
Шта знамо о РСМ-56 Булава
Ова балистичка нуклеарна ракета развијена је као наоружање подморница класе Бореј. Реч је о новијем руском оружју, које је примљено у употребу 2018. Једна ракета кошта нешто више од 32 милиона долара.
Ракета је произведена 2011. године и прошла је неколико тестова пре пуштања у рад. Први тест је био већ исте године када га је и успешно поринула водећа подморница класе Бореј Јуриј Долгорукиј.
Конвенционална верзија ракете има оперативни домет до 8.300 км. Међутим, Русија је почела надоградњу Булаве и досегнут је домет од нешто више од 10.000 км. Свака ракета може да носи између 6 и 10 нуклеарних бојевих глава што је еквивалентно 100-150 килотона МИРВ.
Ракета има пречник 2 метра и дуга 11,5 метара. Тешка је скоро 37 тона и покреће је тростепени мотор чврстих и течних фаза. Мотор користи чврсто и течно гориво.
Извор: Србија Данас/Oružjeonline.com