Руски Гибка-С и српски МТУ-4М системи блиске ПВО у акцији (ВИДЕО)
Борбено возило "Гибка-С" Лаки Преносни Ракетни Систем (МАНПАДС) је дизајнирано за извођење противваздухопловне одбране јединица копнене војске у свим врстама борбених дејстава, укључујући и у њиховом покрету као и одбрану објеката, индустрије и инфраструктуре Војске од напада различитим беспилотним летелицама, дроновима и вођеном и невођеном муницијом.
Оружни систем "Гибка-С" служи за превоз стрељачког вода противаздухопловне одбране са наоружањем, опремом за управљање и опремом у оклопном возилу погона точкова 4x4 "Тигар".
"Гибка-С" је нови самоходни систем противваздухопловне одбране (веома) малог домета, који је развио "Конструкторски биро машинства" (КБМ) са седиштем у граду Коломни.
Овај систем ПВО је јавности први пут представљен за време војно-техничког форума "Армија 2017", након чега су спроведена тестирања, прво прелиминарна, а потом и државна.
Крајем децембра 2019. године, обављена су готово сва испитивања након чега је "Гибка-С" добила позитивну оцену и дозволу за увођење у оперативну употребу, а први примерци испоручени су Оружаним снагама Руске Федерације током 2022. године.
Како објашњава Ненад Милорадовић, помоћник министра одбране за материјалне ресурсе, српски системи ПВО МТУ-4М биће распоређени у дивизионе артиљеријско-ракетних јединица за противваздухопловна дејства у бригадама Копнене војске Србије.
Ново наоружање се уводи у употребу, уз увезивање система трупне ПВО: командног места, које на располагању има модернизовани радар "Жирафа", са сваким стрелцем лаког преносног ракетног система.
Ракетни систем трупне ПВО МТУ-4М се налази на мобилној платформи теренском возилу НТВ погона точкова 4x4, који такође представља замену за слична теренска возила која су наслеђена из ЈНА.
Реч је о средству трупне ПВО чији је главни задатак непосредна заштита копнених борбених средстава на маршу и приликом извођења борбених дејстава.
МТУ-4М заједно са још једним производом српске војне индустрије ПАСАРС улази у наоружање артиљеријско-ракетних дивизиона који се налазе у саставу бригада Копнене војске Војске Србије.
Ова два система трупне ПВО ће бити увезана преко командног места, који је повезан са модернизованим радаром "Жирафа".
Чињеница да је руски систем ПВО онај који је већ прошао тестирање у реалним борбеним условима, на основу ког је унапређен и модификован, док сличан српски систем ПВО МТУ-4М тек треба да се докаже у некој евентуалној борбеној примени, говори такође у прилог руском систему.