НЕДОСТАЈЕШ ПУКОВНИЧЕ: Мрзео сам Гадафија више него ико, а сада желим само једно да кажем...
"Прикључио сам се револуцији у првим данима и борио сам се против Гадафија. Пре 2011. мрзео сам Гадафија више него ико. Сада, живот је много тежи, а ја сам постао његов највећи фан", прича 31-годишњи Мухамед
Пет година после револуције у Либији, земљом влада хаос - цене хране су петоструко скочиле, плате се ни исплаћују, страх због напада Исламске државе не престаје, а основне животне потребе је немогуће задовољити због сталних несташица струје.
"Прикључио сам се револуцији у првим данима и борио сам се против Гадафија. Пре 2011. мрзео сам Гадафија више него ико. Сада, живот је много тежи, а ја сам постао његов највећи фан", прича 31-годишњи Мухамед за "Африцан Exponent".Ništa се у земљи није поправило после Гадафија.
"Имали смо 7 влада од 2011. године и шта су постигли? Једино ново што видимо су канте за смеће широм Триполија. Када их видимо смејемо се и кажемо да је то једини успех револуције", прича Махмуд, још један од многих незадовољних Либијаца.
Харун, некадашњи радник нафтне платформе, сматра да је рушење Гадафија било "чиста грешка јер Либија није била спремна за демократију.
"Била нам је потребна помоћ међународне заједнице, али они нису били ту. Запад је једва чекао да нас бомбардује, али се повукао када је требало изградити нешто на рушевинама бомбардовања. Либијци су остављени на цедилу, да сами схвате како да успоставе демократију, које није било више од 4 деценије. То је резултирало успоном бројних милитантних група које желе власт.", прича Харун.
Политички активиста Фадијел изјавио је за Дејли Мејл да иако је "до сада требало да буде боље него за време Гадафија, све што је остало је хаос и борба свох против свих".Још један 30-годишњи Либијац који је анонимно говорио за Африцан Exponent рекао је:
"Либија је умрла са Гадафијем. Ми више нисмо нација, постали смо само група зараћених племена, села и градова. Пре је постојао само један Гадафи, а данас имате 6 милиона малих Гадафија."
Иако су званичници НАТО тврдили да је сврха војне интервенције у Либији била заштита цивила, 26-годишњи студент медицине Салем мисли другачије: "Далеко више људи је убијено од 2011. године него за све 42 године Гадафијеве владавине заједно".
Према неким проценама, после пада Гадафијевог режима у Либији се активирало преко 1.700 оружаних група, а ток либијске политике преузели су меци и бомбе, пре него гласачки листићи. Демократија којој се либијски народ надао нилада није дошла, а да ствари буду горе, крај грађанског рата још увек није на видику.