АМБАСАДОР СРБИЈЕ У ЦРНОЈ ГОРИ ЗАТЕЧЕН: Разговор у министарству је за мене био изузетно непријатан!
Амбасадор Србије у Црној Гори Владимир Божовић затечен је ставом црногорских власти да је његова намера да положи венац на Спомен плочу на улазу у Стари град у Будви на Дан примирја - грубо мешање у унутрашње ствари суверене државе.
Амбасадор Србије у Црној Гори Владимир Божовић затечен је ставом црногорских власти да је његова намера да положи венац на Спомен плочу на улазу у Стари град у Будви на Дан примирја - грубо мешање у унутрашње ствари суверене државе.
ШТА СЕ ТО ДЕШАВА У ЦРНОЈ ГОРИ?! Расправа о Влади одложена за 2. децембар, нови председник Скупштине послушао ДПС!
ХРВАТСКА УВОДИ НОВУ ВАЛУТУ? Пленковић: Радићемо на испуњавању критеријума
СНАЛАЗЕ СЕ КАКО УМЕЈУ: Пацијент снимљен како прима инфузију у дворишту у Требињу? (ФОТО)
Божовић истиче да је изненађен оваквим ставом Црне Горе јер он није поступио ништа другачије него што су то радили српски амбасдори пре њега у овој држави у оваквим приликама.
Божовић затечен тумачењем министарства
- Са чуђењем и нелагодом примио сам чињеницу да сам синоћ касно позван у Министрство вањских полова Црне Горе где ми је речено да се та моја намера квалификује као мешање у унутрашње ствари и питања суверености државе и некаквих историјских фалсификата. То Република Србија и ја као амабсадор у потуности одбацујемо. Нарочито неаргументованим сматрамо помињање термина историјски фалсификат. Разговор у министарству је за мене био изузетно непријатан - објашњава Божовић.
Он је подсетио да је табла у Будви постављена 1931. године у време Краљевине Југославије, после тешког грађевинског подухвата, када је направљен пут Цетиње-Будва. Та табла је постављена од стране Општине Будва, додаје Божовић, и свечано освештана у славу и част свим јунацима и црногорским и српским. У том светлу, историјске чињенице су и више него јасне.
- Негирати дан примирја, победе и савезништва Србије и Црне Горе које су у великом рату кроз Мојковачку битку јасно, неупитно и историсјки биле заједно у тој победи, и доводити то у питање, за мене је веома непријатно изненађење. У косулатцијама сам са државним врхом Србије, а наравно, због оваквог става земље домаћина, могли смо само да одустанемо и да одложимо полагање венца на Спомен плочу, чекајући нека боља будућа времена - истиче Божовић.
Србија опредељена за братске односе са Црном Гором
Култура сећања, одавање почасти и поште јунацима који су пали за слободу и наше данашње вредности предстваља највећи цивилизацијски чин, наводи наш саговорник.
- Рекао бих и пред црногорском и српском и европском јавношћу - Република Србија сведочи своју чврсту жељу и опредељење да гради најбоље могуће братске и пријатељске односе са Црном Гором. Србија жели да својом политиком мира и разумевања, на данашњи дан Дан примирја пошаље поруку мира и помирења, како међу народима тако и међу државама. Да још једном посведочимо достојност данашњег дана и одавањем поште и почасти свима онима који то несумњиво заслужују. Сећајући се свих њих, требало би да размишљамо и о будућности. Као две модерне демократске европске државе, које су једна другој најближе, треба да сарађујемо економски, привредно, културно, политички, у интересу и Србије и Црне Горе - напомиње Божовић.
Он каже да се нада да ће нове три победничке коалиције у Црној Гори ускоро формирати нову владу и да ће се та нова влада трудити да развија најбоље односе и са Србијом и са земљама у окружењу.
Организоваћемо историски скуп
- Оно што могу да обећам је да ће и у нашој амбасади и у мени лично имати конструктивног партнера за унапређење наших односа и давање једног новог тоналитета који ће, надам се, бити другачији, пријатељскији и добронамернији него што је сада. Уопште не желим да осуђујем било кога, само желим да позовем на поштовање историјских чињеница, на разум, мир, заједништво и да се вратимо решавању проблема грађана као што се од нас то и очекује. И да се вратимо ономе што нам је заједничко на путу евроатланских интеграција - рекао је српски амбасдор у Црној Гори.
Када је у питању тема културе сећања и одавање поште, рекао бих да је то и ваневропски, дакле светски и цивилизацијски домет коме заједно у будућности морамо да дамо допринос, истиче Божовић.
- Ми никада нисмо били историјски супроствљени, наше државе и војске нису никада међусобно ратовале нити биле у некаквом сукобу. Тако да милсим да само треба мудро погледати историјске чињенице и око њих заузети одређени став. Оно што сам данас добио од великог броја српских организација је подршка и захтев да учествујемо у организацији ширег научног историјског скупа на коме би историчари Црне Горе, Србије, и из региона, под покровитељством српске и црногорске Академије наука, те историјске чињенице још једном осветлили, како се не би давало простора за злонамерно тумачење - додао је Божовић.
Божовић признаје да га је последњи непријатан случај додатно погодио јер је и сам рођен у Црној Гори и ту земљу доживљава најближе могуће:
- Никада не бих урадио ништа на штету и противно интереса Црне Горе, јер бих онда радио и на штету Србије.